Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Kanada’da düzenlenen  ve “Oscar’ın habercisi” olarak bilinen Toronto Film Festivali‘ne bu sene Türkiye’den 4 film katıldı. Özel gösterim bölümünde ise “Ayla” ve “Buğday” yer aldı.

Bu yıl 42’ncisi düzenlenen festivalin açılışı yönetmenliğini Janus Metz’in yaptığı, başrollerini Shia LaBeouf, Sverrir Gudnason ve Stellan Skarsgard’ın paylaştığı İsveç yapımı “Borg/McEnroe” ile yapıldı. Türkiye geçen yıl ilk kez katıldığı festivalde bu yıl da katılımcılar arasında.

Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek ve dramatik bir hikayeyi anlatan, Türkiye’nin Oscar aday adayı filmi “Ayla“, festivalde seyirciyle buluşacak filmler arasında. Filmin yönetmenliğini Can Ulkay, senaristliğini ise Yiğit Güralp üstleniyor. Çetin Tekindor, Taner Birsel, İsmail Hacıoğlu, Ali Atay, Damla Sönmez, Murat Yıldırım, Büşra Develi ve Altan Erkekli gibi yerli oyuncuların yanı sıra Kyung-jin Lee ve Kim Seol da yer alıyor.

Özel gösterimlerde olacak diğer yerli yapım ise Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği “Buğday“. Başrollerde Jean-Marc Barr, Ermin Bravo, Grigory Dobrygin ve Cristina Flutur yer alıyor. Yılmaz Güney’i konu alan ve yönetmenliğini Hüseyin Tabak’ın yaptığı “Çirkin Kral Efsanesi” belgeseli de TIFF’te seyirci karşısına çıkacak.

Mustang filmiyle beğeni toplayan Deniz Gamze Ergüven’in yeni filmi “Krallar” da TIFF’te izleyici karşısına çıkacak yapımlardan. Filmin başrollerinde dünyaca ünlü oyuncular Halle Berry ve Daniel Craig var.

Türk yönetmenlerin işleriyle adlarını dünyaya duyurmaları elbette gurur verici. Gelecek yıllarda uluslararası festivallerde ülkemizin daha fazla filmle temsil edilmesini temenni ediyoruz.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here