Önemli sanatsal merkezlerden biri olan, genel merkezi Ankara’da bulunan Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf (TAKSAV) ın İstanbul’daki şubesi TAKSAV Kadıköy, yürüttüğü kültürel, sanatsal faaliyetlerle Kadıköy’ün gözdesi olmuş durumda.

Vakfın kurucu üyeleri arasında Can Yücel, Rıfat Ilgaz, Korkut Boratav, Fikret Başkaya, Emil Galip Sandalcı, Halit Çelenk, Oğuzhan Müftüoğlu, Ali Asker, Halil Ergün gibi çok önemli isimler bulunuyor.

İnternet sitesinde kendilerini şu sözlerle tanıtmışlar: “Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf (TAKSAV), özgür ve eşit insanların yaşayacağı başka bir dünya için on yıllardır mücadele eden insanlarca kuruldu.”

Bir röportajında ülkemizde kültür-sanat üzerine yeterince durulmamasından dolayı bu durumun üzerine gitmek ve kültür-sanat ihtiyacına cevap vermek amaçlı kurulduğunu belirten Şube Başkanı Esra Kahraman, herkesi kapsayan kültür-sanat faaliyetleri yürütmeyi amaçlayan bir grup insan tarafından, 1993 yılında hayata geçirildiğini belirtmiş, Ankarada bulunan genel merkezlerinde her yıl Tiyatro Festivali ve çok başarılı müzik festivalleri yapıldığını da eklemiştir.

Yeni etkinliklerinde 25 Mayıs’ta çocuk edebiyatının önemli iki ismini; Ebru Akkaş Kuseyri ve Hidayet Karakuş‘u konuk edecekler.

Moderatörlüğünü Özlem Akcan’ın üstlendiği “Çocuk Edebiyatı ve Hayal Gücü” isimli etkinlikte edebiyatın çocukların hayal dünyasındaki etkisi konuşulacak. Çocuk gelişiminde çocuk edebiyatının önemi ve Türk edebiyatında çocuğun yeri gibi konuların yer alacağı söyleşi 25 Mayıs günü, saat 19.00’da başlayacak.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here