Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
6

2012’de, Hollywood’un gözde çiftlerinden biri olan Tom Cruise ve Katie Holmes’un boşanmasıyla ilgili çeşitli dedikodular ortaya atıldı. Tom’un Scientology adı verilen radikal bir tarikata bağlı olduğu ve Katie’nin de artık bu duruma katlanamadığı için ayrılık kararı aldığı iddia ediliyordu. Peki nereden çıkmıştı bu tarikat? Neye inanıyordu? Üyelerinden ne tür istekleri vardı ve yaşam koşullarını ne derece etkiliyordu? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Katie Holmes, Tom Cruise

Scientology, “Science (Bilim)” kökünden türeyen İngilizce bir kelime. Fakat ne yazık ki faaliyetlerinin bilimle hiçbir alakası yok. Bu tarikat, 1952 yılında Ron Hubbard tarafından kuruldu. Hubbard, 71 dile tercüme edilen 1084 adet eseriyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş bir bilim-kurgu yazarı olarak tanınıyor. Onun tezine göre; 175 milyon yıl önce Xenu isimli kötü bir savaşçı, diğer gezegenlerde yaşayan herkesi öldürerek onları dünyadaki bir yanardağa attı. Olayın ardından ruhları çok fazla acı çektiği için diğer insanların bedenlerine girmek zorunda kaldılar. Theatan adındaki bu ölümsüz ruhların, dünyaya sıkışıp kaldığına inanan tarikatın hedefi; onları bedenlerden çıkarmaktır. Çünkü yaşadıkları acılar hala bitmemiş ve günümüz insanlarına da sirayet etmiştir. Bu nedenle tarikata üye olan kişilere hem kederli ruhlarından ayrılmış mutlu bir hayat hem de ölümsüzlük vaat ediliyor.

Ron Hubbard

Hubbard, görüşlerini ilk aşamada Dianetik: Ruh Sağlığının Modern Bilimi isimli kitabıyla dile getirdi. Kitap fazlasıyla yankı uyandırınca yazar çalışmalarına devam edecek ve önceleri bir felsefe olarak kabul edilen Scientology, daha sonra Los Angeles’ta kurulan bir kilise ile somutlaştırılacaktı. Hızla büyüyen kilise, git gide kendisine daha fazla taraftar topluyordu. Dünya üzerinde yaklaşık 10 milyon üyeye ulaşılarak yüzlerce ülkede şubeler açıldı. Böyle devasa bir kitleyi arkasına alan tarikat, kendini yeni bir din olarak deklare edecek ve sekiz kollu Haç’ı benimsedikten sonra adeta Hristiyanlığın rakibi olacaktı.

Tom Cruise ve sekiz kollu Haç

Yöntemlerine inecek olursak, Hubbard’ın ortaya attığı Dianetik’i sıkça uyguluyorlar. Bu şekilde kişinin yaşadığı travmaların silindiği ve zihin kapasitesinin artırıldığı düşünülüyor. Buna bir nevi hipnoz metodu da denilebilir. Elektrometre ile birlikte kişinin ruhsal durumunun incelendiğini, belirli yeteneklerin kazandırıldığını ve başarının arttırıldığını savunuyorlar. Fakat bu alet sadece önemli kişilerin seanslarında kullanılıyor.

Hubbard, elektrometre ile bir domatesin çektiği acıyı ölçüyor.

Başka bir ilginç nokta ise müritlerine imzalattıkları bir milyar yıllık sözleşme! İddialara göre sözleşmenin hedefi, ölümsüzlük inancını pekiştirerek güçlü bir aidiyet duygusu yaratmak ve reenkarnasyon ihtimalinde dahi Scientology’e bağlı kalınacağını göstermek. Ayrıca insanda var olan beş duyu haricinde, müritlerin zirveye çıkarak 57 duyuya ulaşabileceğini söylüyorlar. Tom Cruise’un yanı sıra John Travolta da bu tarikata üye olan aktörlerden.

John Travolta

Ünlüleri bünyelerine katmalarındaki amaç, tarikatın son derece masum faaliyetler içerisine girdiğini tüm dünyaya ispatlama niyeti taşıyor. Ama planları pek işe yaramıyor olacak ki özellikle Avrupa’da fazlasıyla tepki çekmiş durumdalar. Almanya bu konuda titizlikle hareket ederek en ince detayına kadar araştırmalar yapıyor.

Time Dergisi, 1991 yılında bir makale yayınlayarak Scientology’yi, “Üyelerini korkutup ayakta kalan bir küresel dolandırıcılık” olarak nitelendirdi. Devamında gelişen tartışmalar ise günümüzde hala daha sürüyor. Türkiye’de bile müritleri var bu tarikatın. Ama henüz kendisine geniş bir alan bulabilmiş değil. Üyelerinin kiminle evleneceğine, nasıl bir hayat süreceğine dahi karışıyorlar. Bu sayede bütün yaşantıya hükmedip, kendilerine karşı olası bir dış saldırıyı engellemiş oluyorlar. Meseleye buradan baktığımızda Katie ve Tom’un evliliğinin neden bittiğini anlamak hiç de zor görünmüyor.

Kaynak: 1, 2, 3

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
6

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here