Tom Bombadil, kitaplarda bahsedilen fakat sinemada film üçlemelerinde hiç görmediğimiz ama oldukça önemli olan bir karakterdir. Tom Bombadil sık sık şarkı söyleyip dans eden hatta çoğunlukla şarkı söyleyerek konuşan ve onun kadar esrarengiz ve bilinmez biri olan Altınyemiş (Goldberry) ile evlidir.

Gandalf ile buluşacakları Bree kasabasına giden yoldan sapan Marry, Pippin, Sam ve Frodo Yaşlı Orman’a girdiler. Marry ve Pippin dinlenmek için sırtlarını ulu ve büyük bir ağaca dayadılar. Ağacın büyük bir gürültü ile açılması sonucunda ağacın içine düştüler yani bir anlamda yutuldular. Yaşlı Söğüt Adam (Old Man Willow) isimli bu ağaç aslında bir Huorn’du. Frodo ne yapacağını bilmez bir halde yardım çağırısı çığırırken patikadan şarkı söyleyerek gelen yaşı geçmiş bir adam gördü. Bu adam ne bir insan kadar uzun boyluydu ne de bir hobbit ya da bir cüce kadar kısaydı, üzerinde bir tüy olan yumrulu bir şapka takmıştı kafasına, mavi ceketine ve sarı çizmelerine upuzun kahverengi sakalları eşlik ediyordu, parlak masmavi gözlü ve kırışık al yanaklı biriydi. Frodo bu yaşlı adamdan arkadaşları için yardım istedi, ismi Tom Bombadil olduğu anlaşılan bu adam Yaşlı Söğüt Adam’ın yanına gitti ve çatlaklarından birine ağzını dayayıp bir şarkı söyledi, bunun sayesinde ağaç tekrar açıldı. Merry ve Pippin ağacın içinden çıkmışlardı. Daha sonra Frodo, Tom Bombadil’in evindeyken Altınyemiş’e onun kim olduğunu sordu. Altınyemiş, onun ormanın suyun ve tepenin efendisi olduğunu ama buranın sahibi olmadığını söyledi.

Tom Bombadil’e elfler Iarwain Ben-adar (en yaşlı ve babasız olan) derler, cüceler Forn, insanlar ise Orald derler ve bu kelimelerin anlamı da en yaşlı olan demektir. Elrond bir keresinde onun için “yaşlılardan da yaşlı” tabirini kullanmıştır. Tom Bombadil’e göre de bu böyledir. Frodo’nun “peki siz kimsiniz?” sorusuna Tom Bombadil “Ben neyim biliyor musunuz? En yaşlı olanım. Lafıma mim koyun dostlarım, Tom, nehir ile ağaçlar henüz yokken buradaydı. Tom ilk yağmur damlasıyla ilk neşe palamudunu hatırlıyor. O büyük ahaliden (Elfler ve İnsanlar) önce patikalar açtı ve küçük ahalinin (Hobbitler) gelişini gördü. O krallardan, mezarlardan ve höyüklü kişilerden önce buradaydı (Arnor ve Gondor krallıklarının kurulduğu yerler, krallarından bahsediyor). Denizler eğrilmeden, elfler batıya geçtiklerinde Tom yine buradaydı. Yıldızların altındaki karanlığın, korkunluğun bilinmediği zamanları gördü o, Karanlıkların Efendisi’nin (Melkor) dışarıdan gelmeden önceki zamanları…” cevabını vermiştir.

Tom Bombadil, güç yüzüğüne karşı da dayanıklı biriydi. Frodo’dan yüzüğü ona vermesini istedi ve Frodo kendisini de şaşırtan bir rahatlıkla yüzüğü Tom’a verdi. Tom yüzüğü taktığı zaman hiçbir şey olmadı, kaybolmadı bile ve ondan sonra Frodo’ya geri verdiğinde Frodo yüzüğü takınca kaybolmasına rağmen onu rahatlıkla görebildiğini söyledi. Fakat Gandalf’a göre yüzük Tom’a verilemez çünkü Tom yüzükten etkilenmediği için onun önemini anlayamaz ve unutur.

J.R.R. Tolkien’in yazdıklarına göre kanıtlanabilir ve inanılabilir tüm bilgiler bunlardır. Bunlardan sonraki yazıların hepsi teoridir.

1 – Tom Bombadil, bu evreni yaratan Ilúvatar’dır.

Bu teori çok gerçekçi ve olası bir teori değildir çünkü Tolkien yazdığı yazılarda Eru Ilúvatar’ın hiçbir zaman Arda’nın (Orta Dünya) içerisine girmediğini net bir şekilde belirtmiştir.

2 – Vala değil de belki Maia’dır?

Tom Bombadil’in evreni yaratan Eru Ilúvatar olduğu teorisini eledikten sonra, Vala olamayacağını da Tolkien’in bütün Vala’ların ismini, özelliklerini ve görünüşlerini açıkladığı için biliyoruz. Peki ya Tom Bombadil bir Maia olabilir mi? Çünkü Vala’ların hepsinin ismi belliyken bir sürü Maia vardır ve hepsinin adı sanı belli değildir. Ama bu teoriyi çürütebilecek şöyle bir şey var, Tom Bombadil neden yüzükten etkilenmedi? Sauron, Gandalf, Saruman da bir Maia olmasına rağmen yüzükten etkilendi ama Tom Bombadil neden etkilenmedi? Belki de iradesi o kadar güçlüydü ya da Arda’da olan şeyler onun o kadar umrunda değildi ki yüzükten etkilenmiyordu? Teoriler teoriler…

3 – Tom Bombadil, J.R.R. Tolkien’in kendisidir

Gerçekten çok tatlı bir teori değil mi? Tom’un ilk yağmur ve palamuttan önce orda olması bu teoriyi gerçekten anlamlı kılabilir gibi gözüküyor. Fakat Tolkien’in yazdığı yazılarda bir yansıması varsa, karısıyla beraber o yansımanın Beren ve Luthien (Beren ile Luthien’in hikayesine buradan ulaşabilirsiniz) olduğunu çoğumuz biliyoruz. Mezarlarında bile yazıyor…

4 – Tom Bombadil, Arda yaratılırken söylenen müziklerin vücut bulmuş halidir

Bu teori de görünürde tatlı ve olabilir gözüküyor ne de olsa Tom hep şarkı söyleyen ve dans eden bir adamdı. Yüzükten etkilenmemesi, Sauron’a karşı harekete geçmemesi gibi şeyler bunu olası kılıyor çünkü müziğin içinde iyilik de vardı kötülük de ve Tom’u müziğin oluşturması onu Nötr bir karakter haline bürüyor. Bu teorinin şöyle bir ters yanı vardır; Elrond’un yüzük divanında Gandalf, Tom Bombadil’in sadece kendi çizdiği alanlar içerisinde çok güçlü olduğunu, onun dışındaki yerlerde bir gücü kuvveti olmadığını söyler. Peki eğer Tom müziğin vücut bulmuş hali olsa neden sadece bir kısımda çok kuvvetli diğer kısımda çok kuvvetsiz olsun?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here