1892 yılında İstanbul’da dünyaya gelen; oyuncu, çevirmen, tiyatro ve sinema yönetmeni Muhsin Bey, Türk tiyatro ve sinemasının en önemli isimlerinden biridir. Çocukluk yıllarından itibaren kendisinde bir tutku haline gelen tiyatro, ilerleyen yıllarda memur olmasını isteyen babasıyla ufak tatsızlıklar yaşamasına sebep oluyor. Ortaokul yıllarında arkadaşlarıyla kurduğu amatör tiyatro grubuyla da bu isteğine ilk adımı atıyor.

1908 yılında, 17 yaşındayken Sherlock Holmes oyunundaki uşak Bob rolüyle ilk kez sahneye adımını atar ve daha sonrasında Othello, Hamlet oyunlarıyla serüveni devam eder.

Hamlet oynadığı gençlik yıllarından

1912 yılında Fransa’ya gider. Paris Konservatuarı’na girme arzusuyla gittiği kapıdan, yazık ki başarısızlıkla döner. Oyuncu  Suzanne Désprés’in arkadaşlığı sayesinde birçok oyun izleme fırsatına erişir. Bununla birlikte Comédie Française de Paul Gravolet’den özel dersler alır. Yıl 1913 Birinci Dünya Savaşı başlar ve Muhsin Bey İstanbul’a döner.

Ayağının tozuyla geldiği İstanbul’da Darülbedayi şimdi ki İstanbul Şehir Tiyatroları’nda çalışmaya başlar. 1917’de buradan ayrılır ve Berlin’e gider. Bu dönemle birlikte sinema hayatı da başlamıştır.

1922 yılı Tiyatrocular Dönemi’nin başlangıcı olur. “İstanbul’da Bir Facia-ı Aşk” ile başlayan sinema aşkı, devamında 30 film daha üretmesini sağlayacaktır. 1922-1939 yılları arasında Türkiye’de film yapan tek kişi Muhsin Bey’dir.

Ateşten Gömlek, 1923

Ateşten Gömlek filmi sinema tarihine bomba gibi düşer. En önemli çalışması olarak da gösterilen bu filmde İlk kez Türk bir kadın rol alır: Neyyire Neyir ve Bedia Muvahhit.

Bedia Muvahhit ve Neyyire Neyir

İlk renkli Türk filmi olan Halıcı Kız‘ı da yönetir.

Halıcı Kız, 1953

Türkiye’de ilk kez 1964 yılında Brecht’in bir oyununu sahnelenir; Sezuan’ın İyi İnsanı.

“Sezuan’ın İyi İnsanı” 26 Mart 1963

Sayısız oyun, onlarca film ve öncü tavrıyla Türk Tiyatro ve sinemasının duayeni 1979 yılında İzmir’de hayatını kaybeder.

Muhsin Ertuğrul’un ayrıntılı yaşam öyküsünün anlatıldığı belgesele de buradan ulaşabilirsiniz.

1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here