Bu yıl Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde ilk kez düzenlenecek, yerli ve yabancı tiyatro ekiplerinin birlikte yer alacağı Tiyatro Festivali başladı. Festivalin açılış oyunu Arzu Tramvayı oldu. Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi oyunlara ev sahipliği yaparken salonun 459 kişilik kapasitesine rağmen oyunları izlemeye neredeyse 45 bin kişi başvurdu. Bu talebin ardından üniversite rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı “Tiyatro salonu için 459 kişilik salonumuzu kullanmayı hedeflemiştik. 45 bin kişilik talep olunca bu durum bizi sevindirdi ve ne kadar doğru bir iş yaptığımızın farkına vardık.” dedi. Bilet alamayanlar için de farklı bir şeyler düşündüklerini söyleyen Çomaklı, “Muhtemelen farklı bir proje yapmamız gerekecek.” dedi.

eskişehir tiyatro festivali ile ilgili görsel sonucu

Anadolu Üniversitesi’nde sekiz aylık çalışmalarının ardından tiyatro oyunlarının yanı sıra atölye çalışmaları ve söyleşiler de yer alıyor. Tiyatro eğitimine ve araştırmasına yönelik bu çalışma 9 Kasım 2019 tarihine kadar devam edecek.

eskişehir tiyatro festivali ile ilgili görsel sonucu

Açılış oyunu Arzu Tramvayı’nı izleyenler arasında davetli olarak bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz “Trajediden komediye, dramdan müzikale yaşamın her türlü rengini tiyatro içinde barındırıyor. Geçen yıl Devlet Tiyatroları’nda iki milyon seyirciye ulaşmayı başardık.” dedi. Yavuz sözlerine “Tiyatro asla ölmediği için değil, sürekli yeniden doğduğu için ölümsüzdür. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ülkemizde kültür sanat seviyesinin ve kalitesinin yükseltilmesine yönelik faaliyetlerimiz kapsamında tiyatroya ayrı bir önem veriyoruz. Bu doğrultuda ülke çapında sayısını 77’ye çıkardığımız sahnelerimizle geçtiğimiz yıl iki milyon seyirciye ulaştık. Bakanlığımızın üniversitelerle yaptığı iş birliği faaliyetleri de artarak sürüyor” diyerek devam etti.

Festivalde yerli tiyatro eğitmenlerinin yanı sıra Almanya, Çekya, Rusya, İngiltere, ABD, Yunanistan, İtalya ve Hollanda’dan tiyatro eğitimcileri ve sanatçılar katılacak. Ayrıca Şener Şen, Zerrin Tekindor, Erdal Beşikçioğlu, Şebnem Bozoklu, Ozan Güven, Mert Fırat, Onur Saylak, Tuba Ünsal gibi ünlü isimlerde yer alacak.

 

Kaynak: 1

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here