Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
70

Çağdaş Fransız sinemasının, daha önce ‘Lucy’ filminde asistan yönetmen olarak çalışmış Ludovic Bernard’ın ellerinden çıkan, iç ısıtan bir örneğini bizlere sundu Netflix geçtiğimiz sene. Hikayesini, 2008 yılında Cezayir asıllı Fransız Nadir Dendoune’un bir iddia üzerine herhangi bir dağcılık eğitimi olmadan Everest’e tırmanmasından alan film, başrollerinde Ahmed Sylla ve Alice Belaidi’ye yer veriyor.

Paris banliyölerinden Nepal topraklarına uzanan bir aşk hikayesini işliyor film. Senegal göçmeni bir ailenin büyük oğulları Samy Diakhate, çocukluk aşkı Nadia’ya aşkını kanıtlamak için “Gerekirse Everest’e çıkarım!” diyince, verdiği sözü tutmak zorunda kalıyor. Hayatı boyunca banliyölerin dışına adımını atmamış olan Samy, uzun uğraşlar sonucunda kendine sponsor olacak birini buluyor ve Kathmandu biletiyle birlikte büyük macerasına başlıyor.

Film bizlere bir yolculuk hikayesinin verebileceği birçok tadı verirken, aynı zamanda tatlı tebessümlerini de hiç esirgemiyor seyircisinden. Gerek Samy’nin hayat tecrübesinin az olmasından kaynaklanan komik sahneler, gerekse çantasını ve ekipmanlarını taşıyan Nepalli genç ile olan sahneleri filmi daha bir sıcak hale getiriyor. Samy’nin büyük tırmanışıyla ilgili sabahları yayın yapan bir semt radyosu bile var. Böylesi büyük bir aşk hikayesi yaşanırken, ulusal televizyonlar ve gazeteler de seyirci kalmıyor haliyle. Günler geçtikçe Samy ve tırmanışına olan ilgi büyüyor ve ülkede büyük bir destek kitlesi kazanıyor genç adam.

Filmi izlenesi kılan etkenlerden biri de kuşkusuz beynelminel yapısı. Tırmanış güzergahı boyunca pek çok ülkeden insanın bu kadim topraklarda aynı amaç uğruna toplanması, onların kültürlerinden parçalar görmek seyir zevkini çokça arttırıyor.

Filmin bir dağcılık hikayesinden öte bir ‘şey’ anlatma derdini, filmin yarısına geldiğimizde anlıyoruz yavaştan. Film bizlere, dağ deldiren ve yol aştıran aşklardan da farklı bir şey anlatmak istiyor. İnsanın kendine koyduğu duvarları itmesi, hala nefes alamıyorsa yıkması gerektiğini gözümüze sokuyor basbayağı! Geldiğimiz yerlerin, bu zamana kadar olduğumuz kişilerin önemsiz olduğunu, mücadele edersek ve savaşırsak, başkalarından önce kendimizi yenebilirsek olabileceğimiz kişilerin asıl önemli olduğunu söylemeye çalışıyor. Korkunun illüzyonuna, bizi aşağı çeken, bizi kötü hissettiren her şeye karşı koymamız gerektiğini de ekliyor ayrıca.

Tırmanış’, finaliyle de bizleri üzmüyor ve atmosferine yakışır, sıcak, umut verici bir şekilde son buluyor. Hem dünyanın en tepesine ulaşmanın ve sevdiği kadına vermiş olduğu sözü tutmanın gururu hem de ülkesinde bir ‘fenomen’ olmanın şaşkınlığıyla dönüyor evine Samy Diakhate. Bunca çabasının ve sonucunda kazandığı bu zaferin ardından, en başından beri istediği öpücüğüne de kavuşmuş oluyor.

Hangi filmleri sevenler sevebilir?: Wild, Seven Years In Tibet, 127 Hours.

Ne beklememek lazım?: Dağcılık ve tırmanma ile ilgili derin, teknik bilgiler arayanlar için pek biçilmiş kaftan değil gibi.

Bizim puanımız ise: 6.5/10

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
70

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here