”… and the oscar goes to…” cümlesini hepiniz aşağı yukarı duymuşsunuzdur. Bu cümle, Oscar ödül törenlerinde kazanan isim açıklanmadan önce uzatılarak söylenen cümledir. Peki, nedir ve kimdir bu Oscar? 89 yıldır varlığını sürdüren bu ödülü sizler için araştırdık.

Oscar, Hollywood’da yılın en başarılı sinema sanatçılarına verilen bir ödüldür. 25 dalda Oscar ödülü vardır. Bunlar: en iyi yönetmen, en iyi film, en iyi senaryo (uyarlama), en iyi senaryo (orijinal), en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi orijinal film müziği, en iyi orijinal film şarkısı, en iyi animasyon, en iyi kısa animasyon, en iyi kısa metrajlı film, en iyi kostüm tasarımı, en iyi makyaj ve saç stili, en iyi belgesel, en iyi kısa konulu belgesel, en iyi görsel efekt, en iyi sinematografi, en iyi film kurgusu, en iyi ses miksajı, en iyi ses kurgusu, en iyi yabancı film ve en iyi eser-sahne tasarımıdır. 1927 yılında, ”Sinema Sanatları ve Fen Kolları” tarafından düşünüldüğünde sadece 11 dalda ödül veriliyordu.

Heykelcik 25 cm yüksekliğinde, tunç üzerine altın kaplama ve 3 kilo ağırlığındadır. Bu heykelciğe 1931 yılına kadar Oscar denilmemiştir. 1931 yılında akademinin genel sekreterlerinden Margaret Menick’in, heykelciği görünce, ”tıpkı Oscar amcama benziyor.” demesi üzerine bu heykelcik ”Oscar” ismini almıştır. Evet, yanlış okumadınız. Bugün onlarca ünlü Hollywood yıldızının kazanmak için uğraştığı bu heykelciğin isim hikayesi bu kadar basittir. Bu ödülü araştırmaya başladığımda ödüle ismi verilen Oscar’ın, uzun yıllar sinemaya emek vermiş, usta bir sanatçı olduğunu düşünmüştüm ama yanılmışım. Margaret’ın amcası kimdir, gerçekten benziyor mu, bir bilgi yok ama bu ödülün daha uzun yıllar popülerliğini sürdüreceği gün gibi ortada.

Bu yıl 89’uncusu düzenlenen ödül törenine, baş rollerini Emma Stone ve Ryan Gosling’in paylaştığı La La Land filmi damga vurdu. 12 dalda Oscar’a aday gösterilen film tam 5 dalda Oscar aldı. Ayrıca bu yıl ödül töreninde bir karmaşa da çıktı. En iyi film dalında Oscar kazanan filmin La La Land olduğu açıklanmış ve Jordan Horowitz’in duruma müdahale etmesiyle ödül gerçek sahibi Moonlight’ı bulmuştur.

İlk verilmeye başlandığında 250 izleyicinin bulunduğu, giriş ücretinin 10 dolar olduğu ve sadece 5 dakika süren Oscar ödül töreni zaman içinde büyük bir başarı kazanmıştır. En çok Oscar kazanan kişi Walt Disney’dir ve tam 26 Oscar’ı vardır. Aynı zamanda bir seferde en fazla Oscar kazanan kişi rekorunu da elinde tutuyor. Bu arada bilmeyenler için; Walt Disney, Mickey Mouse’un yaratıcısıdır. En fazla Oscar kazanan filmler ise Ben-Hur (1959), Titanic (1997) ve Lord of the Rings: The Return of the King (2003). Bu filmler 11 dalda Oscar kazanmışlardır.
Günümüz yıldızlarından en fazla Oscar’ı olan oyuncu ise Meryl Streep’dir. Ünlü yıldızın 3 Oscar’ı bulunmaktadır. Oscar kazanan ilk Türk filmi ise Susuz Yaz‘dır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here