Time dergisi 3 Mart 1923’te ilk sayısını çıkardı. O günden bugüne Amerika’nın önde gelen gazetelerinden biri sayılıyor. Çoğu zaman içeriğinden çok kapakları ile ilgi çekiyor. Türkler ise ilk kez Time’a kapak olma şerefine 1923’te nail oldu. İşte ilk kez bir Türkün olduğu en güzel kapak:

1-Mustafa Kemal Atatürk – 24 Mart 1923

1923’te Cumhuriyet’in ilanı sadece Türkiye’de değil tüm dünyada da ses getirmeyi başarmıştı. 1924’te The New York Times’a kapak alan Mustafa Kemal Atatürk şöyle tanıtıldı:“ Mustafa Kemal Paşa; ‘Türk nerede kendisinin efendisidir?’ deyimine, her zamanki ‘cehennemde’ yanıtının yerine, ‘Türkiye’de’ yanıtını vererek bu sözün aksini ispat etti. O hiç şüphesiz modern tarihin en büyük isimlerinden biridir. Ve şimdi Türkiye’nin kazandıklarına sahip çıkmaya azimli olarak Batı’nın gizli güçlerine karşı duruyor.”

4 yılın ardından Mustafa Kemal Atatürk tekrardan ilke ve inkılapları ile kamuoyunun gündemine oturmuştu. 4 yılın ardından ikinci kez Mustafa Kemal Atatürk Time’a kapak olmuştu.

2-İsmet İnönü (19 Mayıs 1941)

Türk Kurtuluş Savaşı’nın 22. yıl dönümünde Time’da yeniden bir Türk boy gösteriyordu; İsmet İnönü. Nazi ordularının Fransa’yı ve Balkanlar’ı ilhak edip namlularını Rusya ve Türkiye’ye doğrulttukları bir ortamda The New York Times’ın kapağını süsleyen İsmet İnönü, aslında Alman ordularının yeni hedefi olarak lânse edilmişti. Haksız da sayılmazlardı; zira tüm Türkiye’de seferberlik ilan edilmiş, Alman işgaline karşı hazırlıklar başlamıştı. Ancak bir ay sonra 3 milyon askerden müteşekkil Alman ordusunun Sovyetlere saldırması, hem Time’ın öngörüsünü hem de Türk halkının endişelerini boşa çıkaracaktı. Derginin kapağında turancı politikalara karşı “Allah’a çok şükür sağırım” sözleri yer aldı.

3-Şükrü Saraçoğlu-12 Haziran 1943

Türkiye Cumhuriyeti’nin 5. başbakanı olan Saraçoğlu’nun kapak olmasının sebebi Türkiye’nin II.Dünya Savaşı sırasında kimin yanında yer alacağı idi. Almanya’nın mı? SSCB’nin mi? yoksa Amerika’nın mı? İşte bu önemli kararı başbakan Şükrü Saraçoğlu verecekti.

4- Adnan Menderes – 3 Şubat 1958

Adnan Menderes döneminde ülke büyüyordu fakat bu büyümenin ardında ekonomik ve siyasi kriz,sokak olayları, basın kısıtlamaları ve muhafazakar kesimin yükselişi gibi olaylar da vardı. İşte bu Time’ın gözünden kaçmadı.

5- Kenan Evren – 29 Eylül 1980

Time’ın, 29 Eylül 1980 tarihli Avrupa, Asya ve Güney Pasifik baskısıydı; kapağında da Kenan Evren’in fotoğrafı bulunuyordu. “Türkiye’yi bir arada tutuyor” başlıklı sekiz sayfalık kapak yazısında, Türkiye’nin darbeye gidiş süreci ve Kenan Evren anlatılmıştı. Ancak Time dergisi bilinmeyen bir sebepten ötürü bu kapağı arşivinden çıkarttı. Dergiyi şahsi arşivinde saklayan bir Türk sayesinde gerçekliği ispatlandı.

6- Mehmet Ali Ağca – 9 Ocak 1984

Mehmet Ali Ağca tarafından düzenlenen Papa suikastı tüm dünyanın gündemine oturmuştu. İşte Time’ın ”Why Forgive/Neden Bağışladı?” başlığı ile Papa’nın Ağca’yı affetmesinin nedenleri aranıyordu.

7- Naim Süleymanoğlu – 3 Ocak 1988

1988’de düzenlenen Seul Olimpiyatları‘nda ”Cep Herkülü” lakaplı Naim Süleymanoğlu bütün madalyaları toplayarak ”Everybody Wins/Herkes kazanır” başlığı ile Time’ın kapağı olmayı başarmıştı.

8-Mine Karakaş – 15 Temmuz 2007

22 Temmuz 2007 seçimlerine bir hafta kala Time’ın yaptığı kapak ile bütün dikkatleri üzerine çekti. ”Turkey’s Dilemma/Türkiye’nin İkilemi” başlığı altında türbanlı Mine Karakaş kapağı kafaları karıştırmıştı.

9- Mehmet Öz – 13 Haziran 2011

Doktor Mehmet Öz 2011’de ABD’de yaptığı Dr.Oz programıyla ün kazanmıştı. Sağlık gurusu olarak anılan Öz, 2011’de Time’a kapak olmayı başarmıştı.

10- Recep Tayyip Erdoğan – 17 Kasım 2011

Time’da ”Erdoğan’s Way/Erdoğan’ın Yolu” başlığı ile kapak olmayı başaran Recep Tayyip Erdoğan’dan; Türkiye’nin bölgesinde Arap baharı için giderek güçlü bir model oluşturan lider olarak bahsediliyordu.

KAYNAKÇA: 1 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here