Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

Thom Yorke, Luca Guadagnino’nun 1977 yapımı korku filmlerinin klasiklerinden olan “Suspiria”nın yeniden çevrimi için sıra dışı bir besteci.

Filmin fragmanından bir kare.

Albümün geneli, filmin atmosferine ayak uyduracak kinik bir imaja sahip- içinde “A Choir of One” adlı 14 dakikalık “vızıltı sesi” olarak adlandırılabilecek eser, veya kendi başına dinlediğinizde kalbinizi sıkıştıracak bir enstrümental olan “Voiceless Terror” (sessiz terör) gibi parçalar bulunduran “Suspiria (Music for the Luca Guadagnino Film)”, aslında dinleyicilerine çoğunlukla empoze ettiği bu kasvetli hoşnutsuzluk hissini 1 saat 20 dakika boyunca devam ettirmeyi de pek amaçlamamış. “Suspirium” veya “Unmade” gibi, içinde tıpkı şarkıya içten içe hükmetmiş piyanonun tiz oktavlardan çaldığı minör akorların taşıdığı kırılgan zerafeti bulunduran; bir nevi “In Rainbows”dan türemiş gibi duyulan parçaları dinledikçe de derin bir nefes alabilmek mümkün. Gerçi, muhtemelen albümün tam ortasında yer alan “Open Again”in o tüyler ürpertici eksik yedili ve beşli akorları altında ezilmiş gitar solosunu dinlediğinizde Thom Yorke’un duygu dünyasını uzun bir süre sorgulayacaksınız. 

Albümün vokallerinden bahsetmek gerekirse, Thom Yorke’un falsetto vokallerini tanımlarken “anemik” kelimesini kullanmak kulağa pek nazik gelmeyebilir, fakat Radiohead solistinin, sesinin parçalara kattığı o kolayca geçmeyen “ebedi melankoli” hissiyatının bu albüme de taşınmasının asıl sebebi Yorke’un filmin dinamiğine ayak uydurmuş vokallerinin anemik tınısı.

Thom Yorke.

Albümün genelinde, Thom Yorke’un son birkaç yıldır müziğinin neredeyse tüm önemli elementlerini oluşturan o cızırtılı elektronik müziğin kalıntıları pek de görülmüyor- onun yerine, bu 2 farklı CD’den oluşan 80 dakikalık “soundtrack”in içinde koro için yazılmış kısımlar (Sabbath Incantation), seyrek piyano tınıları (The Hooks), veya havaboşluğu niteliğinde netameli parçalar (The Inevitable Pull) bulunuyor. Suspiria’nın bir bütün halinde dinlediğinde, Guadagnino’nun görselleri olmadan da yeterince çağrışımcı ve tasvir edici olması şüphesiz Thom Yorke’un bir müzik dehası olması sayesinde gerçekleşiyor.

Son olarak, filmin fragmanını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. İyi seyirler!

Kaynak: 1, 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here