Yalnızlığı, duygusallığı, öfkeyi sözlere döküp bunu mükemmel bir sesle şarkılara dönüştürmek… İşte Morrissey’in yaptığı tam olarak bu. Eğlenceli tınıların içerisine vurucu sözler yerleştirmesi ve bunu bazen mutlu bazen hüzünlü bir şekilde söylemesi bir nevi hayatın tanımı gibi. Zaman akar, bizler de ayak uydururuz. Tıpkı Heaven Knows I’m Miserable Now şarkısındaki; “In my life why do I smile at people who I’d would much rather kick in the eye” sözü gibi.

Steven Patrick Morrisey 22 Mayıs 1959 tarihinde Manchester, İngiltere’de doğdu. İrlanda göçmeni ailesi, Morrissey genç yaştayken boşanma kararı aldı. Babası ile iyi geçinemediği için ablası ile birlikte annesiyle yaşamaya devam etti.

“Last night I dreamt that somebody loved me
No hope, no harm; just another false alarm”

Ergenlik döneminde kullanmaya başladığı antidepresanlar yüzünden okulu bırakmak zorunda kaldı ve o yıllarını çoğunlukla yalnız olarak geçirdi. Bu yıllarda kendini müziğe ve edebiyata verdi. Büyük bir Oscar Wilde ve James Dean hayranıdır. Ayrıca Morrissey‘in gençlik yıllarında yaşadığı durumları anlatan England is Mine” adlı bir film vardır.

Nihayet 1982 yılında, Johnny Marr ile birlikte The Smiths‘i kurdu. Şarkıların sözlerini Morrissey yazıyor, bestelerini ise Johhny Marr yapıyordu. Grup kısa süre içerisinde İngiltere’nin en iyi alternatif rock gruplarından biri haline geldi.

Grup 1987 yılına kadar toplamda 5 harika albüm yaptı.  1987yılında Morrissey, Marr ile yaşadığı anlaşmazlıklarından dolayı gruptan ayrıldı ve kariyerine solo olarak devam etme kararı aldı.

“I am human and I need to be loved,
just like everybody else does.”

1988yılında ilk albümü Viva Hate‘den sonra 11 albüm daha çıkardı. Bu yıl California Son adında yeni albümü çıkacaktır. Ayrıca 2006 ve 2012 yıllarında İstanbul’da konser vermiştir.

Kendisi küçük yaştan beri vejetaryendir. Hayvanlarla arası çok iyi bir insan olarak PETA gibi örgütlere yardımcı olmuştur. Politikayla da fazlasıyla ilgili olan Morrissey, 2004 yılında George Bush karşıtı sözleri nedeniyle FBI tarafından sorgulanmıştır.

Morrissey şu anda Roma‘da yaşamaktadır. Birçok grup ve sanatçı için sözleri ve kişiliğiyle idol olmuştur. Son zamanlarda yakın zamanda çıkacak albümü için çalışmalar yapmaktadır. En sevdiği şarkı New York Dolls – Jet Boy, en sevdiği film Walk on Water, en sevdiği kitap ise Oscar Wilde‘ın Pen Pencil and Poison adlı kitabıdır.

“I still don’t belong to anyone – I am mine.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here