The Witcher, Polonya’lı yazar Andrzej Sapkowski‘nin yazdığı bir fantastik kitap serisidir. 2007 yılında CD Projekt Red tarafından oyuna uyarlanmıştır. İkinci oyunu The Witcher 2: Assassins of Kings ile büyük bir beğeni toplayan seri, son oyunu The Witcher 3: Wild Hunt ile de 2015’in En İyi Oyunu ödülüne layık görülmüştür.

Bu yazımda, onlarca ödül kazanan The Witcher’ın karmaşık evrenini genel ve basit bir şekilde sizlere anlatmak istedim. Yazıda herhangi bir spoiler bulunmamaktadır.

The Witcher, “The Continent” yani “Kıta” isimli bir dünyada geçiyor. Çöllerden, dağlık alanlardan ve bataklıklardan oluşan bu dünyanın Game of Thrones’daki gibi herhangi bir haritası bulunmuyor. Bu yüzden kitapları okurken sadece çıkarımlar yapabiliyoruz.

The Witcher 3: Wild Hunt Haritası

Olayların çoğu Kıta’nın batı kıyısında yer alan Kuzey Krallıkları ve Nilfgaard İmparatorluğu’nda geçiyor. Kuzey Krallıkları birçok bağımsız devletlerden oluşurken, Nilfgaard İmparatorluğu monarşiyle yönetilen ve sınırlarını genişletmek için diğer ülkelere savaş açan bir devlet konumunda yer alıyor. Kısacası, Nilfgaardlılar’ı bu evrenin kötüleri olarak sayabiliriz.

Kıta’nın geniş topraklarında, Elfler ve Cüceler gibi birçok fantastik ırk yer almaktadır. Bu evrende İnsanlar ve Elfler pek iyi geçinememektedir. Ancak bazı İnsan Krallıkları’nın tür ayırt etmeksizin herkese kapısı açıktır.

Ormanlık alanlarda ise türlü türlü canavarlar bulunmaktadır; vampirler, basiliskler, gulyabaniler, ejderhalar ve daha önce hiç duymadığımız bir sürü nadir yaratık. Bu canavarlar genellikle şehir merkezlerinden uzakta yaşarlar. Bu nedenle canavarlarla genellikle gezginler ve çiftçiler etkileşime girer.

Witcher’lar:

İsmine rağmen, Witcher’ların geleneksel cadı anlayışı ile hiçbir alakası yoktur. Asa ve süpürge gibi eşyaları kullanmayan bu kişiler büyücüden çok birer savaşçıdır. Mutasyona uğramış bu insanlar fiziksel ve zihinsel eğitimlerine çocukken başlamaktadır. Normal insanlara kıyasla daha güçlü, dayanıklı ve hızlılardır. Ayrıca gece görüşüne sahiplerdir. Witcher’lar eğitimleri esnasında simya ve iksir yapımında ustalaşmışlardır. “İşaretler” ismiyle adlandırılan ilkel büyüler yapabilmektedirler. Eğitim ve mutasyonları sayesinde ise diğer insanlara kıyasla daha yavaş yaşlanırlar.

Witcher’lar güçlerini Kıta’da yer alan çeşitli canavarlarla savaşmak için kullanırlar. Genellikle doğaüstü yaratıklardan kurtulmak için vatandaşlar tarafından hizmetleri kiralanan kişilerdir. Witcher’lar geçimini bu kontratlar sayesinde sağlamaktadırlar.

Witcher’lar ana silah olarak iki adet kılıç kullanırlar: Çelik kılıç ve gümüş kılıç. Çelik kılıcı insan formları için kullanırken, gümüş kılıç ile canavarlara karşı savaşırlar. Buna ek olarak, düşmanlarının gardlarını düşürmelerine yardımcı olan, geri itme büyüsü (Aard) gibi işaretler kullanırlar.

Yerliler, Witcher’lardan çok hoşlanmazlar ve genellikle onları dışlarlar. Bir kedininkine benzeyen gözleri, mutasyonları ve insan olmamaları çoğu kasaba halkını dehşete düşürür.

Serimizin baş karakteri Geralt, Ak Kurt olarak da bilinen bir Witcher’dır. Annesi bir Druid olan Geralt çocuk yaşta Kaer Morhen’deki Kurt Okulu’nda Witcher eğitimi görmüştür. Zorlu eğitimleri ve birçok kişinin dayanamadığı ölümcül mutasyonları tamamlayarak hayatına bir Witcher olarak devam etmektedir. Geçimini diğer Witcher’lar gibi canavar öldürerek kazanan Geralt yine çoğu Witcher gibi halk tarafından korkulan ve sevilmeyen biridir.

Büyücüler:

Witcher’lardan büyü konusunda kat kat güçlü olan büyücüler, insanları anında öldürebilir, büyü kalkanları oluşturabilir ve başka bir yere anında gitmelerini sağlayan portallar açabilirler. Aynı Witcher’lar gibi büyücüler de büyüleri sayesinde yavaş yaşlanırlar.

Büyücüler ve Witcher’lar arasındaki en büyük fark ise büyücülerin genellikle politik olarak aktif olmalarıdır. Kıta üzerinde büyük etkisi olan Brotherhood of Sorcerers, krallara elçilik ve danışmanlık yaparlar ve daha güçlü figürler olmalarına yardımcı olurlar.

Kitaplar:

Eğer evrene daha çok hakim olmayı ve kitapları okumayı düşünüyorsanız ilk olarak kitaplardan bulunan kısa hikayelerle başlamanız gerekmektedir. “The Last Wish” ve “Sword of Destiny” kitaplarının içinde bulunan hikayeler size evren hakkında daha çok bilgi verecektir. Serinin tüm hikayelerini okumak isteyenler için kitapların okuma sırası şu şekildedir:

  1. The Last Wish
  2. Season of Storms
  3. Sword of Destiny
  4. Blood of Elves
  5. Time of Contempt
  6. Baptism of Fire
  7. The Tower of the Swallow
  8. The Lady of the Lake

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here