Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

19 yıl önce bugün, 11 Ocak 1999’da, The Sopranos’un pilot bölümü HBO bünyesinde yayınlandı. 6 sezonun sonunda dizi birçok otoriteye göre gelmiş geçmiş en iyi yapımlardan biri olarak görüldü. Amerikan Yazarlar Birliği’ne göre ise, hala yazılmış en iyi televizyon yapımı.

The Sopranos, New Jersey merkezli bir İtalyan-Amerikan suç ailesinin yaşamını ve karakterlerin başlarından geçen olayları konu alan, bir mafya dizisiydi.
Dizideki bütün oyuncular da İtalyan-Amerikan’dı.

The Sopranos’u bu denli özgün kılan şüphesiz James Gandolfini’nin üst düzey oyunculuğuydu. 2013 yılında zamansızca aramızdan ayrılan usta aktör, başka yapımlarda da görev almış olmasına rağmen bir an bile “Tony Soprano” karakterinden ayrı düşünülemedi. Nitekim birçok rol arkadaşına göre Gandolfini’nin sanki ayrıca bir karakteri yoktu; o gerçekte de Tony Soprano’ydu.

Bunun yanında dizide Tony’nin hayat arkadaşı Carmela’yı canlandıran Edie Falco da benzersiz oyunculuğuyla sayısız ödüle layık görüldü.

Diziyi diğerlerinden ayıran bir diğer özellik ise soundtrack’leriydi şüphesiz. İşte The Sopranos’un izleyenlerine kattığı birkaç enfes şarkı:

(“Ben bu diziye başlarım” diyorsanız, içeriğimize de bir göz atmanızda fayda var. İyi seyirler!)

Jefferson Airplane – White Rabbit

The Kinks – I’m Not Like Everybody Else

Radiohead – Kid A

Steely Dan – Dirty Work

Frank Sinatra – It Was A Very Good Year

 

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here