Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
494

“Gücün, senin kaderin.

Yenilik kimi zaman insanı büyük korkulara itse de kimi zaman ruhumuzu beslemiş ve bir noktada hep iyi gelmiştir. Sonuçlarından korkarak, hep çekinerek yaşamak yenilik terimine ise hep tezat düşmüştür. Yenilik cesaret istemiştir, cesaret ise yıllar boyunca onda oldukça fazlasıyla var olmuştur; Muhafız‘da.

The Protector, Türkçe ismiyle Hakan:Muhafız, Türk dizi sektörü için oldukça büyük bir yenilik olarak karşımıza çıktı. Netflix‘in ilk yerli yapımı olma ünvanına sahip dizi, daha yayımlanmadan bile ülkemizde oldukça büyük bir merak uyandırdı. Bu merak kimileri için heyecan verici olurken, kimileri izleyip sadece eleştirmek için gün saydı. Tüm bu merakları gidermek için ise dizi 14 Aralık tarihinde 190’dan fazla ülkede yaklaşık 130 milyon izleyiciyle nihayet kavuştu.

“Eğer dünya bir insan olsaydı kalbi muhakkak Ayasofya olurdu.”

Can Evrenol, Umut Aral ve Gönenç Uyanık gibi isimlerin yönetmen koltuğuna oturduğu dizi, yerli bir süper kahraman hikayesi olarak yola çıktı. Dizi, daha yapım aşamasındayken kadrosuyla oldukça dikkat çekti, bölümleri ve senaryosu oldukça merak edildi. Başrollerinde Çağatay Ulusoy, Hazar Ergüçlü, Okan Yalabık, Ayça Ayşin Turan ve Mehmet Kurtuluş gibi isimlerin yer aldığı dizide sayıca fazla olarak yan karakterlerde yer almdı. Ana hikayeyi oldukça besleyen bu yan karakterler, hikayenin baş kahramanlarından bazen ufak roller çalarak oyunculukta şaha kalktı ve izleyenlere büyük bir sürpriz yaparak seyircileri şaşırtmayı başardı. İlk sezonda yer alan 10 bölümde Hakan karakteri namı diğer Muhafız, ilk önce kendini ve gücünü keşfetmeye başladı. Bu keşifte yalnız değil üstelik. O bu yolda ona yardım edenlere yani sadık olanlara sahip. Üstelik dizi, sadece günümüzde geçmiyor, aynı zamanda bizi alıp geçmişe de götürüyor ve bir efsanenin tam ortasına bırakıyor bizi. Bu efsane Muhafız ve Ölümsüz arasında yaşanan bir savaş.

Hakan’ın artık hayatta bir rolü, bir görevi olmuştur; İstanbul’u kurtarmak ve Ölümsüz ile savaşmak. Bakalım Hakan sıradan olan hayatından sıyrılıp bu sıra dışı yeni rolüne alışabilecek mi? Bir yüzük, bir hançer ve bir yelek tüm her şeyin üstesinden gelebilecek mi? Peki ya İstanbul, ona ne olacak?

The Protector, tüm bu soruların cevabını verirken, diziyi çoktan izleyip bitirenler asıl bambaşka bir soruya takıldı. Dizide çalan şarkılar kimlere ait? Diziyi izleyenler hep bir ağızdan bu soruyu sormuş ve her bölüme ustalıkla yerleştirilmiş olan şarkıları arayıp durdu. Kimi aksiyon sahneleri bu şarkılarla dinamikliğini arttırdı, kimi aşk sahneleri yine bu şarkılarla yolunu buldu dizi içinde.

“+Giydim gömleği. Ne oldu? Görünmez mi oldum?
-Hayır, yenilmez!”

Dizi; doğuyla batıyı, şimdiki zaman ile geçmişi ve insanlarla efsaneleri birleştirmeyi başardı, her ne kadar her kesim böyle düşünmese bile önümüze oldukça başarılı bir iş koydu. İlk ve yeni bir tür denemesinden kaynaklanan acemiliğin getirdiği eksikler ve tatminsizlikler her yapımda olduğu kadar var tabi, gerçekten ilgiyle ve sevgiyle yaklaşan izleyici ise bu durumu büyük bir olgunlukla karşılamış ve bu köklü değişime kapılarını ardına kadar açarak Hakan’ı evine kadar konuk etti. Diziyi izleyenler her ne kadar ikiye bölünmüş olsa da, ortada göz ardı edilemeyen iki gerçek var. Birincisi tüm eleştirilere ve ön yargılara rağmen ortada yeni, cesaret isteyen bir işin olması ve ülkemizde bir çığır açması. İkincisi ise yayımlanan bölümlere uyumluluğuyla şimdiden kimsenin ağzından düşüremediği o şarkı listesi. İki yakayı birbirine bağlayan bir şehir, o şehrin ortasında dünle bugünü bağlayan bir Muhafız ve Muhafız ile bizim aramızda oldukça büyük bir bağ oluşturan o şarkılar… İşte İstanbul’un kurtarılmasına hizmet eden 10 şarkı. Keyifli Dinlemeler.

1. Mode Xl- Kapıları Zorlama  

“Kapıları zorlama açılacak sanma,
Kaçık ritmleri saldık üstüne,
bakma şakaklarına damlayan
Batıkent yağmuru, yolunu kaybetme hayatına mal olur.”

2. Julia Clara – Still Dancing

3. The Heavy – What Makes A Good Man?

4. Mazhar ve Fuat – Adımız Miskindir Bizim

“Biz dünyadan gider olduk kalanlara selam olsun 
Bilmeyen ne bilsin bizi bilenlere selam olsun 
Bilenlere selam olsun bilenlere selam olsun”

5. İnsanoğlu

“Ne zamana kadar sürüp gidecek tatsız hayat
Ve bu haksız pazarlık
Varsın gözü kalsın
Boşa çıkan çabaların hepsi felekten çalsın
Zaman aksın”

6. Büyük Ev Ablukada- Arayan Bulur 

“Kaçamıyosan, kovalanmanın da cehennemi var
Arayan bulur, inleyen ölür, mevsim zaman.”

7. Mode XL – Kendine Sakla 

“Sana senin dünyandan sesleniyorum
Duymaman imkansız
Bana benim dünyamdan bakıyorsun
Görmemen imkansız.”

8. Evdeki Saat- Biraz Olsun

“Dur çok yorulmuş gibisin
Ama sen iyi bilirsin
Koşarak gitmesini”

9. Melis Güven – Hiç Olmuşsun

“Kalbin soğuk mu sıcak mı, bilmem
Uzun uzun konuştun giderken
Hafif hırıltılı mıydı sesin
Görmediğim onca yükten.”

10. Sedef Sebüktekin – Kayboluyorum

“Yardım edemez ne alkol ne sigara, bizi unutmaya
Kayboluyorum, kayboluyorum
Bu şehrin bozuk yankısında hep seni arıyorum.
Kayboluyorum…”

 

Kaynak 1

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
494

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here