Özellikle RPG oyunları konusunda son derece kıdemli bir endüstri devi olan Obsidian‘ın yeni oyunu The Outer Worlds 2019’da çıkışını gerçekleştirmişti. Oyunun spoilersız deteylı inceleme yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bugünkü yazımızda ise The Outer Worlds’ün yolunu bulmayı başarmış olduğunu, Nintendo Switch‘teki genel performansını ve oynanış tecrübesini değerlendireceğiz. Fakat oyunu kısaca özetlememiz gerekirse Obisidan Entertainment, Fallout: New Vegas ile edinmiş olduğu RPG temellerini ve ruhu yepyeni bir evrene uyarlayarak günümüzde hem modern hem de nostaljik hissettiren bir Rol Yapma Oyunu yaratmayı başarmış. Gerek oyunun geneline yedirilmiş olan kara mizahı, gerek ise derin RPG mekanikleri ile Fallout 3 ve New Vegas gibi oyunlara hasret kalmış oyuncuları son derece tatmin edecek bir oyun olmayı başarmış diyebiliriz.

Görsel Sunum

Öncelikle oyunun bize Nintendo Switch üzerinde sunduğu görsel seçeneklerden bahsedelim. Konsol, 2017’de çıkışını gerçekleştirmesinin ardından Doom 2016, Wolfenstein II: The New Colossus, The Witcher 3: Wild Hunt gibi son derece etkileyici portlar ile modern 3. parti oyunların da oynanabileceği bir platform olduğunu göstermeye devam ediyor fakat bu portlarda her zaman göze çarpan en büyük detay görsellerin almış olduğu darbe oluyor. Peki bu durum Virtuos Games tarafından Switch’e getirilen The Outer Worlds için ne konumda?

Oyun, konsol televizyona bağlı olduğunda 1080p 30FPS ve mobil modunda ise 720p 30FPS barajlarını hedefliyor. Fakat ne yazık ki çoğu senaryoda oyun hedeflerini tutturmayı başaramıyor, büyük çatışmalarda veya geniş alanlara geçiş yaptığımızda yaşanan FPS düşüşleri bir yana, oyun aynı zamanda da dinamik bir çözünürlük metodu kullanıyor bu da ağır sahnelerde çözünürülüğün çok büyük bir hasar almasına sebep olabiliyor. Bu gibi durumlarda mobil konumdayken belki bu sizi çok etkilemeyecek fakat Switch’in 6.2 veya Switch Lite’ın 5.5 inch’lik ekranından kat kat büyük televizyonunuzda oynamaya çalıştığınızda durumun oldukça vahim bir konumda olduğunu söyleyebiliriz. O yüzden birçok görsel anlamdaki iddiali Nintendo Switch oyunu gibi, The Outer Worlds’ün de mobil konumdayken en iyi sunumu sağladığını söyleyebiliriz hele ki kapalı alanlar girildiğinde daha keskin çözünürlüklere erişiyor olmamız ile. Ek olarak ise, mobil olarak oynanırken 720p çözünürlüğü hedeflendiği için FPS düşüşlerinin de daha az yaşandığını not edebiliriz.

Ayrıca karşılaştığımız en yaygın görsel problemlerden biri de dokuların yeterince hızlı yüklenememesiydi. Günümüz konsollarından çok daha düşük RAM frekanslarına sahip olan Nintendo Switch, konsol için kullanılmış olan nispeten düşük çözünürlükteki dokular konusunda bile zorlanıyor gibi görünüyor bu da akılda bulundurulması gereken bir nokta.

Oynanış

Pro kontrolcüsünden ziyade, Nintendo Switch’in joy conlarını ele aldığımızda kısa analog çubukları sebebiyle birçok FPS oyununda farklı konsol kontrolcülerinden aldığımız verimi alamayabiliyoruz. Fakat The Outer Worlds’ün bir Doom veya Call of Duty‘ye kıyasla çok daha yavaş ritimli bir oyun olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu dezavantajlar oynanışı etkileyen penaltılar haline gelmiyor.

The Outer Worlds gerek çatışmalarda zamanı yavaşlatabilme özelliğiniz, gerek ise Fallout oyunlarından hatırlayabileceğiniz VATS sistemine benzer olan TTD sayesinde çatışmalar sırasında asla kendinizi dezavantajlı hissettirmiyor. Eger halen kendinizi nişan almakta zorlanırken buluyorsanız Virtuos Games’in implemente etmiş olduğu hareket bazlı kontrolleri aktifleştirerek milimetrik doğrulamalar yaparak halen istediğiniz o headshotlara erişebilirsiniz.

Kısacası oynanışı özetlememiz gerekirse, özellikle Nintendo Switch mobil konumundayken The Outer Worlds’u oynamak çok şahane hisettiriyor. Kendinizi yatağınızın bir köşesine çekilmiş bir vaziyette oyunun evrenine saatler kaptırmış bir vaziyette bulmanız oldukça olası.

Özetlemek Gerekirse

The Outer Worlds Versi Nintendo Switch Ditunda Peluncurannya ...

The Outer Worlds gerekli görsel düşürmeler yapılarak Nintendo Switch platformuna getirilmiş harika bir oyun. Eğer başka bir platform seçeneğiniz yoksa televizyonunuzun karşısında oynarken belki görsel anlamda oldukça problemli bir tecrübe yaşayabilirsiniz.

Fakat hareket sensörleri implementasyonu ve yazı boyutlarının ayarlanabilmesi gibi ekstradan oyun kalitenizi arttıracak özellikler sayesinde The Outer Worlds mobil konumdayken hiçbir RPG hayranının kaçırmaması gereken bir tecrübe haline geliyor. The Outer Worlds, Nintendo Switch’e 5 Haziran’da çıktı. Bizler oyunu her Nintendo Switch kullanıcısına gönül rahatlığı ile öneriyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here