Star Wars efsanesi devam edebiliyorken, ben niye yazıma devam etmeyeyim ki? Ben yokken haylice bir bölüm birikti. Bunları birilerinin incelemesi gerekiyor. Bu konuda kendime bir veliaht seçmedim. Bu yüzden bunu ben yazacağım! Evet, lafı çok uzatmadan gelelim The Mandalorian efsanesine!

Ödül Avcısının Hırsı!

Bu bölüm gerçekten yürek hoplattı. Geçen bölümde ölecek sandığımız Baby Yoda bu bölümde de bizim endişe sebebimizdi. Aman kadın onu para karşılığı verecek, aman ödül avcısı çaldı. Biz böyle endişelenirken, Mando’nun da kendi dertleriyle uğraştığını görmek çok güzel bir detaydı. Adamın parası yoktu gezegene iniş yaptığında.

Ekmek parası için kalkıştığı işte az kalsın kendisini ve bebeği yem ediyordu. Ancak yeni yetme ödül avcısının, Mandalorian haklayamadığını görmek, bütün o endişe bombardımanına güzel bir nokta koydu!

Tarihin En Yanlış Arkadaşlığı

Hepimiz kötü dost seçimleri yaparız. Bunlardan umarım hiçbiri sizi öldürmeye çalışmamıştır. 6. bölümde beraber yola çıktığı takımının ona yaşattığı sıkıntılar çok ciddiydi. Yeni Cumhuriyet mahkum gemisinden adam kaçırmak, bu kaçırmasına yardım ettiği adam için ona tuzak kurmaları, sonra ihanet şöleni falan… Eğlenceli tamam da ben bu arkadaşlığın(!) arasındaki ilişkiyi pek çözemedim.

Hepsinin geçmişten bir meselesi var ama dizi pek anlatmadı bunu bana. E aslında güzel de yapmış. Sürpriz sonuyla keyifli bir bölüm finali tadını verdi!

2 Bölüm Süren Tatsız Savaş

Finalin böyle olacağı az çok belliydi. Gidiş yolu ise gerçekten keyifli olmuş. Mando’nun elindeki bebeği, ölü de olsa gücünü ve sadakatini koruyan bir İmparatorluk istiyor. Tabii ki İmparatorluk ile çatışma sahnesi görecektik. Hikaye ilerleyişinde bunu, önce Mando’nun kaçtığı ödül avcısı liderini görmesi ve sonra da bölgesel yönetimdeki İmparatorluk liderinin merhametsiz şekilde ölüşü şeklinde gördük. Sonunu bildiğin duruma seni farklı bir yoldan gidiyormuş hissiyatıyla sokan senariste de buradan sonsuz teşekkürler.

Tabii karşıdaki İmparatorluk da olsa, bizim Mando’nun artık bir görevi var. Bu çocuğa bakmak, babalık etmek. Bu yüzden ne yapacak? Tabii ki de çocuğu alıp gidecek. Sezon finali gayet tatlı bitti. Hem hikaye artık biraz farklı bir yola gidecek, hem de biz bu sezonda gördüklerimizin bir kısmını bu sezonda bırakabileceğiz.

Peki Genel Olarak İlk Sezon Nasıldı?

Kesinlikle ve kesinlikle Sinematografik anlatımı çok güçlüydü. Her bölümün müziğine hayran kaldım. Senaryodaki, mekanlardaki ve geri kalan her şeyin tasarımındaki sadeliği çok doğru ve yerinde buldum. Star Wars’a yakışan bir seri oldu. Umarım aynı kalitede devam eder. Bu işin güzel ve kaliteli olmasında emeği geçen isimlerin bazılarının Marvel filmlerinde deneyimi olması, dizi boyunca çok hissediliyor. Umarım bu zekice hareketi biraz daha sürdürürler.

Kaliteli bir Star Wars yapımını özlemişiz. Daha kalitelisi elbet gelebilirdi, fakat en nihayetinde şu anki Star Wars markasının halinden kat ve kat iyidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here