Tekken oyunu, aynı isimleri taşıyan serinin ilk oyunudur. İlk olarak 1994 yılında piyasaya sürülen oyun, 1995 yılında Playstation 1 kitlesiyle buluştu.

Büyük şirketlerin maddi güçleri ve oluşturduğu savaşlar sonrasında, dünya şirketler tarafından yönetilmeye başlar. Bu şirketlerden en büyüğü ve en güçlüsü Tekken bölgesinin sahibi Mishima Zaibatsu‘dur. Bu şirketin kurucusu ve yöneticisi Mishima ailesidir.

Dünya çapında bir dövüş turnuvası düzenlenir. Turnuvanın son karşılaşmasında Heihachi Mishima‘yı yenen kişi büyük para ödülüne sahip olacaktır. Bu dövüş turnuvasının sponsoru Mishima Zaibatsu’dur. Tüm dünyada turnuvaya katılmak için yapılan ölümcül dövüşlerden sonra turnuvada yer almaya hak kazanan 8 kişi olur ve bunlardan sadece birisi Heihachi Mishima’yı mağlup edip para ve şöhret sahibi olacaktır. 

Kazuya Mishima hikayemizin ana karakteridir. Heihachi’nin biyolojik oğlu olan Kazuya, beş yaşındayken zalim babası tarafından bir uçurumdan aşağı atılır. Oğlunun şirketi devralacak kadar güçlü olmadığını düşünen zalim baba bunu; eğer yeterince güçlüyse sonbaharda hayatta kalıp o dağdan geri tırmanır düşüncesiyle yapar. Kazuya göğüsünde büyük ve belirgin bir yarayla hayatta kalır ve babasına olan nefretin körüklediği intikam duygusuyla, babasını öldürmek için turnuvaya katılır. 

Kazuya Mishima

Kazuya 5 yaşında kendisini zalimce uçurumdan atan babasından intikam almak için katılmıştır. Kazuya’nın nasıl kurtulduğu ve bu kadar güçlendiği başta bir muammaydı. Bunlar hakkında fikir edinebileceğimiz ufak tefek belirtiler ise bizi Devil’la yapılmış bir anlaşma sonucuna yönlendiriyordu.

Kazuya Mishima bu turnuvayı kazanmış, turnuvanın kazandırdığı parayı ve şöhreti reddetmiş ve hikayenin sonunda babasını, kendisini attığı uçurumdan aşağı atmıştır.

Jack

Orijinal Jack, Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen süper katliam askeri ve süper ölüm robotudur. Sovyet Rusya, kazuyanın darbe planını farkeder ve Jack’i, Kazuya’yı durdurması amacıyla The King Of Iron Fist Tournament’a gönderir. Sadece bir robot bu kadar şiddetli saldırılara ve büyük bir güce sahip olabilir.

King

Armor King ile dostane bir rakiplikleri olan King, ilgilendiği yetimhaneye fon sağlamak için paraya ihtiyaç duyuyordu. Bu uğurda para kazanmayı amaçlayarak turnuvaya katıldı. King turnuva esnasında dostane rakibi Armor King’in gözüne yanlışlıkla zarar verir. Bu turnuvada 3. sırada yer alarak yetimhane için yeterince para kazanır ve muzaffer bir şekilde yetimhaneye döner.

Ayrıca King karakteri, ünlü Japon güreşçi Tiger Mask’a hitaben oyunda yer alır

Marshall Law

Law, San Francisco’daki bir Chinatown restoranında çalışır ve kendi dövüş sanatları okulunu açma hayali vardır. Turnuvaya, kendi dövüş sanatları okulunu açmak için para ve şöhret kazanmaya katılır.

Michelle Chang

Michelle Chang, Heihachi Mishima’nın kızılderili topraklarına araştırma için gönderdiği Hong Kong’lu bir adamın kızıdır. Michelle 18. yaş gününde babasının Heihachi tarafından öldürüldüğünü öğrenir ve intikam almak için turnuvaya katılır.

Nina Williams

Nina Williams sessiz bir suikastçı. Aikido şampiyonu olan annesinden Aikido, eski bir suikastçı olan babasından da suikast teknikleri öğrenen Nina, G Corporation tarafından Heihachi Mishima’ya suikast düzenlemesi için turnuvaya gönderilmiştir. Fakat gerçek niyeti kimse tarafından bilinmemektedir.

Paul Phoenix 

Başarılı bir Judo dövüşçüsü olan Paul Phoenix, başka dövüş sanatlarında da çok başarılıydı. En iyinin en iyisi olma takıntısıyla mükemmel rakibi arıyordu. Paul, kendi dişine göre olan rakibin peşinden turnuvaya katılmıştır. Bu rakip ise Kazuya Mishima’dır.

Yoshimitsu

Manji Klanının başı olan Yoshimitsu, Manji Klanının fonlarını çalmak için turnuvaya bir dikkat dağıtıcı olarak katıldı. Turnuvada yolsuz bir sumo güreşçisi olan Ganryu ile karşılaşan Yoshimitsu, Ganryu’nun yaptıklarına saygı duymaz ve onun hile hurdayla kazandığı paraları çalıp, fakirlere dağıtır.

Sonradan Açılabilir Karakterler

Anna Williams

Nina Williams’ın öz kardeşidir. Ailesi tüm ilgiyi Nina’ya gösterdiği için Anna, kendisini kardeşiyle bir rekabete sokmuştur. Turnuvaya bu rekabeti kimin kazanacağını görmek için girer fakat olay daha ciddi bir hal alacaktır.

Armor King

Ezeli düşmanı ve rakibi King ile karşılaşmak için turnuvaya katılmıştır. Turnuvadan sonra farklılıklarını ve düşmanlıklarını bir kenara bırakıp arkadaş olacaklardır.

Ganryu

Ganryu çok başarılı bir sumo güreşçisiyken, ring içi ve dışı kabul edilemez davranışları ismini lekeledi. Bu lekeyle beraber suç ve yasadışı kumarla para kazanan Ganryu, gücünü sergileyebileceği The King of Iron Fist turnuvasını görür. Yoshimitsu turnuvada Ganryu’yu yener ve yasa dışı kazandığı paraları Ganryu’dan çalar.

Heihachi Mishima

Heihachi Mishima bu turnuvanın sahibi. Turnuvada Kazuya’ya yenilir ve Mishima Zaibatsu’yu Kazuya’ya kaptırır.

Kuma

Kuma, Mishima arazisinin ormanında terk edilmiş bir yavruydu. Heihachi onu bulup evcil hayvanı olarak aldı. Kuma zamanla komutları öğrendi hatta ilkel japoncayı anlamaya başladı. Heihachi, Kuma’daki yeteneği fark edip, Shinken sanatını öğretti.

Kunimitsu

Kunimitsu, Manji suç sendikasının bir üyesiydi. Ancak kendi çıkarları için çaldığında, lideri Yoshimitsu tarafından sınır dışı edildi. Bu olaydan sonra bile, reform yapmadan çalmaya devam etti. Turnuvaya katılış amacı; Heihachi mishimanın, yerli amerikalılardan çaldıklarını yağmalamak.

Lee Chaolan

Lee’nin ailesi o daha çok küçükken öldü ve Lee sokaklarda yaşamaya başladı. Her gün düşmanca ortamlara maruz kalan Lee, hayatta kalma içgüdüsü ile yaşına göre çok hızlı reflekslere sahip oldu. Bir iş gezisinde Lee’nin diğer çocuklarla dövüşmesine tanık olan Heihachi’nin ilgisini çekti. Heihachi daha sonra eğitmek için Lee’yi Japonya’ya götürdü.

Heihachi aslında Lee’ye hiç duygu beslemedi. Amacı, Kazuyanın kendisini geliştirmesine ilham verecek bir rakip yetiştirmekti.

Wang Jinrei

Yurttaşlarını çok seven ve iyi kalpli bir kişi olan Jinrei, denizaşırı Çinli Tüccarların başıdır. Ayrıca Kazuya’nın ölen dedesi Jinpachi’nin de yakın arkadaşıydı. Jinpachi’nin ölümünden sonra Jinrei, inancını Heihachi’ye bağlasa da, Heihachi hakkında onu rahatsız eden bir şeyler var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here