Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

2013-2015 yılları arasında yayınlanan Fox dizisi The Following, bir seri katil hikayesi. Bu polisiye yapımın başrollerinde ise Kevin Bacon, James Purefoy, Shawn Ashmore gibi isimler yer almakta.

Diziyi izlemeniz için 10 nedeni sizler için derledik. Belki seyredeceğiniz yeni dizinizi bulmuş olursunuz.

1) Kevin Bacon! Karizmatik ve başarılı oyuncu Kevin Bacon, dizide dedektif olarak karşımıza çıkıyor. Eğer siz de Bacon’ı ekranlarda görmeyi sevenlerdenseniz bu dizi sizin için biçilmiş kaftan!

2) Edgar Allen Poe: Özellikle dizinin ilk sezonu Edgar Allen Poe alıntıları ile dolu diyebiliriz. Seri katilin Poe saplantısı ve onun şiirlerini kendi sapkın düşünceleriyle yorumlayarak hareket edişi seyir zevki yüksek bir kovalamacaya dönüşüyor. Eğer Edgar Allen Poe hayranıysanız en azından ilk sezonda hayal kırıklığı yaşamayacağınızı söyleyebiliriz.

3) Seri Katil Hikayesi: Kurgu ya da gerçek fark etmeksizin seri katilleri konu edinen film ve dizilerden hoşlanıyorsanız sizi buraya alalım. Kelimelerle arası oldukça iyi ve insanları etkileme konusunda uzman olan Poe hayranı bir seri katille karşı karşıyayız. Üstelik kendisi hapiste olduğu süre boyunca da boş durmuyor!

4) Polisiye ve Gerilim: Yazımızın başından beri anlaşılacağı üzere bu dizi polisiye türünde bir yapım. Eğer siz de polisiye yapımlardan keyif alıyorsanız bu dizi tam sizlik. Ayrıca işin içinde biraz psikolojik gerilim olduğunu da söylemekte yarar var. Dizi bu iki türün harmanlanmış hali denebilir. Karakterlerin kendi içerisinde ve birbirleri arasında yaşadıkları ise etkileyici türden.

5) Yalnızca 3 Sezon: “Polisiye diziler çok uzun sürünce sıkıyor.” diyenlerdenseniz merak etmeyin, bu dizi yalnızca 3 sezon. Sizin sıkılmanıza olanak vermeden kendi hikayesini ölçülü bir şekilde işleyip bitiriyor. Belki bir sezon daha sürebilirdi fakat böyle de gayet tadında bir yapım olduğunu söyleyebiliriz.

6) Klişeler Göze Batmıyor: Her türden onlarca diziye erişebilmemizin belki de en büyük dezavantajı dizileri birbirine kolaylıkla benzetmemiz. Tabii bu her dizi için geçerli değil fakat bu tarz polisiye yapımlarda bu risk daha fazla. The Following’in benzersiz bir iş olduğu söylenemez. Lakin klişeler olsa da göze batmadan izlenebildiğini söyleyebiliriz. Dizinin akışı oldukça güzel.

7) James Purefoy: Katil Joe Carroll rolünde kendisini izlediğimiz oyuncu, rolünün hakkını veriyor. Şu sıralar sinir bozucu bir şeyler görmek isterseniz o şey kesinlikle Joe Carroll! Tamam kabul edelim ne kadar sinir olsak da kendisinin bir sonraki adımı hep merak konusu oluyor. Hatta bir süre sonra gözleriniz Joe’yu aramaya başlayacak, bizden söylemesi.

8) Şaşırtıcı İntikamlar: Hangi dizide canı yanan karakter sessiz sedasız çekilmiştir? Doğru zamanda ve doğru planla elbette her çekilen acının bir geri dönüşü oluyor. Dizi bir noktadan sonra bir intikam hikayesine de dönüşüyor. Avcının av olduğu bölümleri merak ediyorsanız vakit kaybetmeden diziye başlayabilirsiniz.

9) Network’ün Önemi: İnsanlar gerek iş gerekse sosyal hayatında bir network oluşturarak yaşar. Dizide bu durum biraz daha farklı olsa da ne kadar önemli bir olgu olduğunu bizlere gösteriyor. Seri katilimiz hapis yatarken geçen yıllarda adeta kendisine bir network oluşturuyor ve bu sayede hayatta kalmayı her defasında başarıyor. İlk sezonda kendisine yarattığı “tarikat” sayesinde dizi öyle bir ilerliyor ki bazen “Bu da mı?” şeklinde tepkilere neden oluyor.

10) Dizi Boşluğu: Tüm bu saydığımız nedenler sizi etkilemediyse bile sonuncu neden diziye başlamanız için büyük bir etken olabilir. Takip ettiğiniz yapımlar sezon arasındaysa o aralığı The Following ile değerlendirebilirsiniz. İyi seyirler!

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here