Marvel Sinematik Evreni’nin 3. kısmı Spider-Man: Far From Home ile bitti ve 4. kısım için geri sayım çoktan başladı bile. 1 Mayıs 2020’deki Black Widow ile başlayacak olan 4. faz, filmlerin yanında dizileri de içerecek. Sıraya göre gidecek olursak Black Widow filminin ardından The Falcon and Winter Soldier dizisi gelecek. Diziden sonra da The Eternals filmi 6 Kasım 2020’de vizyona girecek. Angelina Jolie, Millie Bobby Brown, Salma Hayek, Richard Madden gibi başarılı oyuncuları toplamış bu film ne anlatacak peki? The Eternals kim? MCU’da nasıl bir yeri olacak? Buyrun bunları cevaplamaya çalışalım.

The Eternals demişken usta çizgi romancı Jack Kirby’den bahsetmemek bence ayıp olur. Stan Lee ile birlikte Avengers, Fantastic Four, X-Men’i yaratan, modernleştiren Kirby, The Eternals’ın da başındaki isim. Stan Lee kadar popüler bir isim değil fakat onun bıraktığı izler sayesinde Marvel, MCU ve hatta DC günümüzde bile bu kadar başarılı. Kirby’nin hem Marvel hem DC’de başarılı olması büyük çekişme yaratmıştı fakat çekişme şirketlerin işi. Biz şanslıyız ki bu öykü dehası mükemmel işler bıraktı. Kirby’nin DC’de yarattığı Fourth World çok başarılı olmuştu ve Marvel’ın buna bir cevap vermesi gerekiyordu. Bu cevap da tahmin edebileceğiniz üzere The Eternals oldu.

Jack Kirby bu iki seride de mitolojilerden ve destanlardan esinlendi. Fourth World’de dinsel elementleri modernleştirerek bir evren yarattı. The Eternals’ta ise Yunan, Roma, İnka mitolojilerinden yararlandı. Homeros’un Odysseia’sından Shakespeare’e kadar birçok destandan esinlenerek mükemmel bir evren yarattı. 

The Eternals’ın hikayesi; gezegenlerde deneysel olarak yaşam yaratan Celestials’ın tesadüfen Dünya’yı deneylerini uygulamak için seçmesiyle başlıyor. Tarihin yaklaşık beş milyon yıl öncesinde insan yaşamının başlangıcını buluyorlar ve bunlar üzerinde deney yapıyorlar. Bu deneyler sonucu ortaya Eternals, Deviants ve insanlar çıkıyor.

İnsanlar, bildiğimiz, sıradan insanlardı. Fakat Eternals ve Deviants farklıydı, özeldi. Eternals; ölümsüzdü, iyi ve güzeldi. Deviants da ölümsüzdü fakat onlar kötü, zalim ve iğrençti. Bu üç tür birlikte geliştiler ve dünyadaki yaşamın başlangıcı oldular. Kirby, Marvel evrenindeki insanlık tarihini böyle kurdu fakat bu zor oldu tabii ki. Birçok uyumsuzluk vardı ve zamanla her şey yerine oturdu. Bu başlangıç hikayesi de ileriki dönemlerde karşımıza bol bol çıkacaktı. Mesela hepimizin bildiği Thanos bir Deviant. Evet yanlış duymadınız, evrenin yarısını yok eden Thanos. Ne dersiniz filmde de Thanos’a tekrar rastlar mıyız?

Eternals hikayeleri genellikle katmanlıdır. Eternals; genellikle onlardan ve insanlıktan nefret eden Deviants’a karşı savaşır. Bazen de yaratıcıları olan Celestials’a karşı savaşırlar. Her zaman bir çatışma vardır ve Eternals, dünyanın koruyucusu olmuştur. Şimdi gelelim Eternals üyelerine. Marvel evreninde çok fazla Eternal ve Deviant karakter var. Bu yüzden sadece MCU’da önemli rol alacaklara odaklanacağım.

Öncelikle Richard Madden’ın canlandıracağı Ikaris karakterine bakalım. Ikaris, serinin en önemli karakterlerinden biri. Orijinal Avengers altısılından Iron Man ile benzeştirebiliriz. Ikaris, insanlığın dostu ve dünyayı korumak için Eternals’ı toparlamakla görevli bir karakter. Ona yeni Tony Stark diyebilir miyiz?

Angelina Jolie’nin canlandıracağı Thena’nın asıl ismi Azura’ydı fakat Yunan Tanrıçası Athena’yla benzediği için babası ismini değiştirdi. Marvel evreninde, Atina antik kenti, Thena için inşa edildi. Yarı Eternal, yarı Deviant olan ve Deviants’ın lideri olan Kro ile ilişkisi vardı.

Salma Hayek’in oynayacağı Ajak, Truva Savaş’ında savaştı. Kumail Nanjiani’nin hayat vereceği Kingo bir samuray. Müthiş bir kılıç ustası. Aynı zamanda film yıldızı. Gilgamesh “The Forgotten One” da deniliyor. Süper güçlü insanları geliştirdi.

Bildiğim kadarıyla karakterleri tanıttığıma göre The Eternals’ın Marvel evreninde ne işi olduğuna bakalım. Açıkçası tahmin yürütmek biraz zor çünkü filmlerde Eternals ile karşılaşmamız neredeyse hiç yok. Sadece Thanos ve Vormir (ruh taşının olduğu yer). Vormir, Celestials’ın merkezi gibi bir yer. Elimizde sadece bu bilgiler varken Eternals’ın MCU’daki yeri hakkında teori üretmek zorlaşıyor. Fakat şunu söyleyebilirim: The Eternals, Marvel evreninin orijini. MCU’da da bu evrenin yaratılışını anlatabilirler ardından büyük bir olayda Eternals’ın önemli bir rol aldığını görebiliriz. The Eternals’ı evrene katmaları zor olacak. Oldukça iyi bir denge kurmaları gerekiyor. Fakat bunun yanında The Eternals’ın evrene girmesi, evreni müthiş şekilde genişletecek. Celestials, Thanos’tan sonra harika bir kötü olacak gibi duruyor. (Tabii Thanos ile tekrar karşılaşmazsak.)

The Eternals yeni Avengers olursa bu zayıf bir karar olur bence. Çünkü Eternals çok üst seviye varlıklar. Onların düşmanları da, hikayeleri de, karakter ilişkileri de isimlerine yakışmalı. Umarım evrene en iyi şekilde katılırlar. Ben bu evrende bu kadar üst varlıklar görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here