Herkesin yıllardır merakla beklediği The Elder Scrolls 6, E3 2018’de Bethesda tarafından 35 saniyelik bir video ile duyurulmuş ancak şirket tarafından oyunun ismi ve içeriği ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmamıştı. Ancak oyunun yapımcısı Todd Howard vermiş olduğu bir röportajda yayınlanan videoda yeni oyunla ilgili ufak ipuçları olduğunu doğrulamıştı.

Howard’ın bu röportajının ardından “Camelworks” isimli bir YouTube kullanıcısı yeni oyunun Tamriel’in batısında yer alan Hammerfell‘de geçeceği teorisini ortaya attı. Oyunun henüz ön yapım aşamasında olduğu düşünüldüğünde konuşmak için erken olabilir ancak oyunda Hammerfell‘de olacağımız konusunda pek çok kişi ikna olmuş durumda. Peki gerçekten de yeni oyunun adı The Elder Scrolls VI: Hammerfell mi olacak?

Yayınlanan videonun oldukça kısa olması ve tek bir açıyı göstermesi teori üretmeyi zorlaştırsa da tahmin yapmamızı sağlayacak bazı belirgin unsurlar mevcut. Detaylı incelemeye geçmeden önce iki noktaya dikkat çekmekte fayda var; arazinin dağlık yapısı ve deniz. Serinin son oyunu olan Skyrim’de denizle çok karşılaşmasak da Tamriel’deki bütün bölgelerin oldukça uzun kıyı şeridi olduğunu söylemek gerekiyor. Dolayısıyla deniz tek başına bizim için yeterli değil. Ancak hem kıyı şeridinden itibaren engebeli arazinin başladığı ve bu arazinin sık ormanlarla değil daha çok çayırla kaplı olduğu iki yer var: Hammerfell ve Valenwood.

Oyunun yapım aşamasında olduğu duyurulmadan uzun bir zaman önce internette Bethesda‘ya ait olduğu iddia edilen bir evrakta yer alan “Project Greenheart” ibaresi, altıncı oyunun Valenwood‘da geçeceği dedikodularını da beraberinde getirmişti. Teaser’daki arazinin Valenwood kıyılarına benzemesi de söz konusu teoriyi tekrar gündeme getirse de son dönemde bu konuya kafa yoranlar Valenwood‘u artık seçeneklerden çıkarmış durumda. Zira teaser’daki bölgenin Hammerhall olduğu yönünde çok fazla ipucu var!

Teaser detaylı incelendiğinde dağların gölgesinin bakış açımıza göre solda, denizin ve doğal olarak güneşin ise sağda kaldığını görüyoruz. Güneşin ve denizin sağda kalması, kamera hareketinin kuzey-güney (ya da güney-kuzey) ekseninde gerçekleştiğini, yani bir diğer anlatımla Tamriel’in doğu ya da batı kıyısında ilerlediğimizi gösteriyor. Tamriel’in doğu kıyılarının düşük rakımlı olması ve halihazırda seride zaten Morrowind merkezli bir oyunun olması bizi batıya yönlendiriyor.

Hammerfell teorisinin dayanağı olan bir diğer ipucu ise teaser’da yer alan kale ve kalenin eşiğinde yer alan devasa krater. Camelworks’e göre teaser’da gördüğümüz yer 2004 yılında piyasaya sürülen The Elder Scrolls Travels: Shadowkey oyununda yer alan Azra’s Crossing isimli bölge. Efsaneye göre Hammerfell ile High Rock‘ın sınır bölgesinde yaşayan ve Üçüncü Çağ’ın en büyük büyücülerinden olan Azra Nightwielder yeni bir gücün doğasını keşfederek buna Shadow Magic (Gölge Büyüsü) ismini verdi. Azra, bu gücün sınırlarını keşfetmek ve kötü amaçlar ile kullanılmasını engellemek için pek çok deney yaptı. Ancak Azra’nın amacından habersiz olan Redguard halkı tarafından saldırıya uğradı. Kendini savunmak isteyen Azra Gölge Büyüsü’nün kontrolünü kaybetti ve korkunç bir patlama sonucu arkasında devasa bir krater bırakarak ortadan yok oldu. Bu olaydan sonra meydana gelen krater ve çevresindeki yerleşimlere Azra’s Crossing (Azra Geçidi) ismi verildi.

Hammerfell teorisini savunanlar teaser’da gördüğümüz yerin Azra Crossing olduğunu ve dolayısıyla oyunun da Hammerfell ve çevresinde gerçekleşecek olayları konu edineceğini düşünüyorlar. Gerçekten de hikayenin lokasyonu için Hammerfell en uygun yer gibi duruyor. Zira Hammerfell‘de yaşayan Redguard’lar TES oyunlarında görece az işlenen topluluklardan ve hâlâ anlatılacak hikayeleri mevcut. Diğer taraftan Hammerfell, Skyrim‘le etkileşimi olan bir bölge ve Bethesda, Fallout 4 ve Fallout 76 ile kırmış olduğu hayranlarının gönlünü bolca Skyrim göndermesi yaparak almak isteyebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here