Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
291

2016’da Beyoncé’nin “LEMONADE” albümüyle beraber Carter çiftinin hayatının pek de güllük gülistanlık olmadığını anlamıştık.

Ardından Jay-Z’de “4:44” albümünde aldatma olayını onaylayıp kendi açısından olayları aktarmıştı.

Tabii ki bu iki muhteşem albüm de (Grammy’lerde hakettikleri değeri göremese de) aile dramasını ana temaya alıp alt metinlerde ırkçılık temasını çok iyi bir şekilde işlemişti.

Şimdi de yaşanan kötü olayları unutup Carter çiftinin gövde gösterisine tanıklık etme vakti…

1.YAYINLANMA ŞEKLİ

Beyoncé iş hayatında gerçekten zekice hamleler yapan bir kadın. Bunun ilk adımı 2013 yılı Aralık ayında hiçbir promosyon yapmadan bir gecede bütün albümünü klipleriyle beraber iTunes’a koyarak (tabi o zamanlar Tidal yoktu) müzik sektöründe yepyeni bir akım yaratmasıydı. Benzer hamleyi 2016’da HBO işbirliği ile LEMONADE albümünde yaptı. Artık hiçbir hayranı Beyoncé’den promosyon beklemiyordu fakat turneye çıktıktan sonra yeni albüm ümitlerinin tam tükendiği bir anda İngiltere’deki son konserlerinin finalinde 10’dan geriye sayıp dev ekranda “ALBUM OUT NOW” yazısı çıkması herkesi tekrar şoka uğrattı.

2. APESHIT

Albümle beraber yayınladıkları APESHIT müzik videosu, albümün en önemli şarkısına cuk oturmuş. Quavo ve Offset’in de eşlik ettiği müthiş bir prodüksiyona sahip şarkının sözleri de son derece çarpıcı. Grammy’lerden Superbowl ve NFL’e kadar hiçbir konuda lafını sakınmayan Carter çifti artık hiç olmadıkları kadar güçlü.

Bu gücü yansıtmak için de klibi dünyanın en ünlü müzesi olan Louvre Müzesi’nde çekmekten daha iyi bir yol olamazdı. Klibe gelecek olursak zekice ayrıntılarla güçlendirilmiş. Bu ayrıntılar arasında “Napolyon’un taç giyme töreni” tablosunun önündeki danslar taç da bizim kral ve kraliçe de biziz mesajı vermiş sanki. Mona Lisa tablosunun önünde verdikleri el ele poz da birlikte çok güçlü olduklarını ve artık kontrolün onlarda olduğunu vurgulayan bir bölüm olmuş. Zafer tanrıçası Nike ve aşk ve güzellik tanrıçası Venus De Milo heykellerinin olduğu kısımlar Beyoncé’nin kendini artık kraliçe değil de tanrıça olarak gördüğünün kanıtı olmuş.

Klipteki diğer yüzlerce ayrıntıdan bahsetmek yerine böyle bir şarkıya böyle bir klip çektikleri için Carter çiftinin alnından öpmek istediğimi belirterek bitiriyorum.

3. ALBÜM

Albümü tema olarak birkaç kelimede anlatmak gerekirse “Güç, Zafer, Para ve biraz da Aşk” olarak özetlenebilir. Dolayısıyla albümün ismi biraz yanıltıcı. Çünkü “her şey aşk” değil de para dersek daha doğru olabilir. Cool&Dre, Boi-1da ve Pharrell Williams’ın prodüktörlüğünü üstlendiği albümde şarkılara Quavo, Offset, Ty Dolla $ign ve Pharrell eşlik ediyor. Şarkılara gelecek olursak;

SUMMER, slow bir pop balladı olarak Beyoncé’nin LEMONADE albümünden “All Night” ın kaldığı yerden devam ediyormuş hissi veriyor. Carter çiftinin birbirine olan aşkını itiraf ettiği şarkı lirikal açıdan çok tekrara girerek biraz zayıf kalmış.

APESHIT‘i yukarıda yeterince övdüğümü düşünerek bir sonraki şarkıya geçiyorum.

BOSS yüksek oranda Sasha Fierce’tan Ego’yu çağrıştıran bir şarkı olmuş. Trompetlerin eşlik ettiği, R&B ritimlerinin hakim olduğu şarkıda Beyoncé’nin “My great great grandchildren already rich, That’s a lot of brown chil’ren on your forbes list” sözleri ile zenginliklerini vurgulamış kraliçe. Ayrıca “Tell that bitch, I don’t like you” diyerek Kim Kardashian’a laf çakmayı unutmamış.

NICE için çiftin birbiri için yazdığı bir güzelleme diyebiliriz. Pharrell’ın vokal olarak eşlik ettiği şarkı basit bir melodi ve akla işleyen hip hop ritmi ile bizleri etkisi altına almayı başarıyor. Şarkıda Jay-Z daha önce çıktığı turnede celp kağıdı aldığı zamana atıfta bulunarak “Time to remind me I’m black again” diyor. Beyoncé ise (sebebine anlam veremediğim bir şekilde) “If I gave two fucks, two fucks ’bout streaming numbers, Would’ve put Lemonade up on Spotify, Fuck you” sözleriyle Spotify’a meydan okuyor.

Adını Houston, Texas’ın alan kodundan alan 713 aynı zamanda “Ain’t no way to stop this love, Ain’t no space if everything is love” sözleriyle albüme ismini veriyor. Fakat burada bahsettikleri aşk birbirleri için değil sokaklar için. Albümün en kaliteli şarkılarından biri olan 713’de özellikle Beyoncé’nin verseleri çok etkileyici olmuş.

FRIENDS için albümde olmasa da olurmuş denebilecek tek şarkı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle 713’ten sonra albümdeki heyecanı düşürmüş. Baştan sona özellikle Jay-Z’nin verselerinde Kanye West’e diss atmak için yazılmış sıradan bir hip hop şarkısı olan FRIENDS ayrıca Carter çiftinin zirvedeki yalnızlar olmadığını da vurguluyor.

HEARD ABOUT US ise Carter çiftinin sahip olduğu şöhretten bahsediyor. Ünlü olmanın kolay olmadığını fakat bundan hiç şikayetçi olmadıklarını gözümüze sokan çift hayatından gayet memnun gözüküyor. Ayrıca Jay-Z şarkıda gayrimeşru çocuğu olduğu iddialarını yalanlamayı da unutmuyor. Bunun dışında radyo dostu hoş bir pop şarkısı diyebiliriz HEARD ABOUT US için.

BLACK EFFECT içerdiği Flower Travellin’ Band’in Broken Strings sample’ı ile mükemmel bir iş olmuş. Jay-Z’nin baskın olduğu şarkıda hümanizm teması çok güzel bir şekilde işlenmiş. Ayrıca çiftin Martin Luther King ve Malcolm X’e saygı duruşunda bulunduğu bu şarkı Jay-Z’nin 4:44 şarkısını andırıyor.

Albümün kapanış şarkısı olan LOVEHAPPY ile Carter çifti eteklerindeki bütün taşları dökmüş. Beyoncé’nin şarkıdaki hem hip hop hem de pop vokal performansı albüm genelinde de çok etkileyici olmuş. Beyoncé Jay-Z’ye son kez “We’re keepin’ it real with these people right, Lucky I ain’t kill you when I met that b-“ diyerek kocasına gözdağı vermiş ve bir bakıma yaşananların gerçekliğini onaylamış. En son “Love Happy Love Happy” diyerek bitirdikleri şarkı albümün bitişine çok yakışan bir son olmuş.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
291

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here