Resmî olmayan bilgilere göre plak satışları milyara ulaşan, birkaç yılda bilinen her şeyi değiştirmiş bir grupla; gelmiş geçmiş en özel gruplardan birisi olan The Beatles’la karşınızdayız.

Birçok hayranının dahi bilmediği konulara değinmeye çalıştığımız listemizde sizi şaşırtacak birçok şey bulacaksınız. Başlayalım!

 1. The Beatles konserlerinde aşırı heyecanlanan kızlar ağır bir idrar kokusuna sebep oluyordu.

Birçok insanın dediğine göre Beatles gösterileri idrar kokusuyla meşhurdu. Özellikle John B. Lynn, grubun çıktığı mekânın sahibinin oğlu, The Washington Post’a gösteriden sonra konser salonunun aşırı heyecanlanan kızlar yüzünden idrar koktuğunu söyledi. Bob Geldof ise Q Magazine’e 2010 yılında şunları söyledi:

“Eski bir klişe, fakat haykırışlardan onları duyamazdınız. Sinema salonuna baktığımı ve koridorlardaki çiş dereciklerini gördüğümü hatırlıyorum. Kızlar kelimenin tam anlamıyla heyecandan altlarına yapıyorlardı. Bu yüzden Beatles’ı çoğunlukla kızların idrar kokusuyla hatırlıyorum.”

 1. George Harrison bekâretini kaybederken grubun diğer üyeleri onu gizlice izliyordu ve bittiğinde coşkuyla alkışladılar.

Mark Lewisohn’un grup hakkında hazırladığı kitabında George Harrison’ın şu sözlerine rastlıyoruz:

“İlk ilişkimde Hamburg’daydım. Paul, John ve Pete Best, hepsi izliyordu. Ranzalardaydık. Aslında hiçbir şey göremiyorlardı çünkü örtünün altındaydım. Fakat bittikten sonra hepsi coşkuyla alkışlamaya başladı. En azından ben o işi yaparken sessiz kaldılar.”

 1. The Beatles resmi olarak Disney World’de sonlandırıldı.

John Lennon’ın eski kız arkadaşı May Pang, “Instamatic Karma” adlı kitabında John Lennon’ın The Beatles’ı resmi olarak sonlandırdığı anı hatırlatıyor:

“John Lennon telefonu kapattığında, pencereden dışarı dalgın bir şekilde baktı. Aklından tüm Beatles macerasını geçirdiğini görebiliyordum neredeyse.

Nihayetinde kalemini aldı ve Disney World’deki Polynesian Village Hotel’de, tarihin en büyük rock ‘n’ roll grubunu, sayfanın altına yazdığı basit bir yazıyla sona erdirdi.”

 1. Beatles, Yunan adalarında kendi ütopik topluluğunu oluşturmayı planlıyordu.

“The Beatles, 1967’de arkadaşları ve aileleri ile bir çeşit ütopik topluluk kurmayı planladıkları Atina sahilinden neredeyse bir ada alıyordu. Görünüşe göre John Lennon bu planı gerçekleştirmek için diğerlerini teşvik eden kişiydi: “Her şeyi denediler. Savaşlar, nasyonalizm, faşizm, komünizm, kapitalizm, iğrençlik, din; hiçbiri işe yaramıyor. Öyleyse bu neden olmasın?”

 1. Bir diş doktoru, onları kahvelerine gizlice katarak LSD ile tanıştırdı.

John Riley, George Harrison’ın tabiriyle “kötü dişçi”, Harrison, Harrison’ın eşi Patti Boyd, John Lennon ve Lennon’ın eşi Cynthia Lennon’ı takılırlarken LSD ile tanıştırdı. Kahvelerine LSD karıştırıldıktan sonra, Cynthia Lennon odayı “Royal Albert Hall kadar büyük” olarak tanımlıyor. George Harrison ise o gece tanıştığı herkese aşık olmuş gibi hissetmiş. O anları Harrison şöyle anlatıyor:

“İlk kez LSD kullanmamız kazaraydı. 1965’te, turlar ve albümler arasında olmuştu. Biz, daha öncesinde tanıştığımız ve birkaç kez akşam yemeği yediğimiz “kötü dişçi”nin kurbanlarıydık.

Akşam yemeğinden sonra John’a, “Hadi gidelim, yakında orada olacaklar” dedim ve John “Tamam” dedi fakat dişçi “Gitmeyin, burada kalmalısınız.” diyordu. Ve sonra “En azından kahvenizi bitirin” dedi. Kahvelerimizi bitirdik ve bir süre sonra ben “Hadi, geç oluyor, gitsek iyi olur” dedim. Dişçi John’a bir şeyler dedi ve John bana dönüp “LSD aldık” dedi. Şunu düşündüm “Peki, o nedir? Ne olmuş yani? Hadi gidelim!”

 1. Sovyet Ruslar The Beatles dinlemek için şarkıları X-Ray filmleri üzerine yazmak zorundaydı.

The Beatles müziği, diğer birçok Batılı gruplarda olduğu gibi Sovyetler Birliğinde yasaktı. Beatlemania sürecinde plak edinmek karaborsada oldukça pahalı ve riskliydi. Fakat o dönemde yaygın ve ucuz bir yöntem keşfedilmişti. Hastanelerden satın alınan veya çöplerden edinilen kullanılmış X-Ray filmleri üzerine müzik yazılabiliyordu. Bu filmlere “kemikler üzerindeki müzik” de denildi. Bu uygulama 50’lerde başlasa da görünüşe göre Beatlemania zamanında yaygınlık kazandı.

 1. Neredeyse bir yıl boyunca pisuvarda banyo yaptıktan sonra, The Beatles kondom yaktığı için Almanya’dan atıldı.

Grup, Hamburg’da 1960 yılının çoğunu Bambi Kino adındaki bir sinema binasında geçirdi. Paul, durumu şöyle açıklıyordu:

“Bambi Kino’nun sahne arkasında yaşadık, tuvaletlerin bitişiğinde ve daima kokuyu alıyorduk.”

Görünüşe göre grup banyo yapmak ve tıraş olmak için pisuvarları kullanmaya zorlanmış. Nihayetinde George Harrison reşit olmadığı için ülkeden atıldı. Ardından grup Bambi Kino’dan ayrılmak için planlar yaptı fakat Paul McCartney ve davulcu Pete Best ayrılmadan önce, odanın içinde bir kondom yaktı. Oda sahibi duruma çok kızdı ve onları polise şikayet etti. Paul ve Pete sınır dışı edildi.

Daha sonra The Beatles, 25 Aralık 1962’de Hamburg’a döndü ve grup Christmas akşamında bir at yedi.

 1. The Beatles, albüm kapağında “devil horns” kullanmak da dahil birçok ilke imza attı.

The Beatles, albüm üzerine şarkı sözlerini yazmak, müzik videosu yapmak, stadyumda konser vermek ve en garibi “devil horns” olarak bilinen el hareketini albüm kapağında kullanmak gibi birçok şeyi ilk yapan grup olarak görülüyor.

 1. Amerika’da Beatlemania’yı Maryland’den bir genç başlattı.

Efsaneye göre Beatlemania’nın Amerika’da yer edinmesi Marsha Albert adında 15 yaşındaki bir hayran sayesindedir. Grup hakkında bir haber gördükten sonra Washington’da yerel bir radyo istasyonunu arayan Albert neden Amerika’da böyle bir müziğin olmadığını sordu. Daha sonra DJ “I Want To Hold Your Hand” kopyası edindi. Radyonun bu kaydı çalmasıyla diğer radyo istasyonları da The Beatles çalmaya başladı.

 1. John Lennon, Paul McCartney’le ilk buluşmasında gündüz sarhoşuydu.

6 Temmuz 1957’de Paul McCartney ile The Querrymen’den John Lennon buluştu. The Quarrymen şovundan sonra, ikili müzik çalmayı sonlandırdıktan sonra John Lennon oldukça sarhoştu. McCartney şöyle anlatıyor:

“Onunla Woolton kasabasında buluştum. Ben şişman bir çocuktum. Bir kolunu omzuma yasladı, sarhoş olduğunu anladım. 12 yaşındaydık, John’un favorilerine rağmen. Genç dostlar olmaya devam ettik.”

Aslında 12 yaşından büyüklerdi. Paul 15, John ise 16’ydı.

 1. Vatikan’ın resmi yayın organı “Revolver”i tüm zamanların en iyi pop albümü olarak adlandırdı.

Duyuru 2010’da bir makalede yapıldı. Bir zamanlar John Lennon’ın “İsa’dan daha popüleriz.” demesi üzerine Vatikan’ın The Beatles’ı satanist olmakla suçlamasına rağmen yapıldı bu duyuru. Vatikan 2010’da The Beatles’ı affetmişti (Ringo Starr bunun gereksiz olduğunu düşünüyordu).

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here