Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
652

MCU’nun en önemli filmleri arasında gösterilen Avengers: Infinity War’ın fragmanı yayınlandı. Filmin en heyecanlandırıcı noktası pek çok farklı Marvel karakterini barındırması. Daha önceki filmlerin post-credits sahnelerinde görülen Thanos karakteri de bu filmde oldukça önemli bir konumda. Filmin kötü karakteri Thanos ile karşılaşacak olan Marvel karakterlerini oldukça zorlu bir savaş bekliyor.

Peki Thanos’un amacı ne? Avengers: Infinity War filminin yazarlarından Stephen McFeely şu sözleriyle Thanos’un amacına ışık tutuyor:

”Onun amacı, galaksileri doğru bildiği temellerle yeniden düzenlemek. Ve sonsuzluk taşlarını bu hedefi doğrultusunda kullanabileceğini fark ettiğinde, önünde kimse duramayacak.”

Buradan da anlaşılacağı üzere Thanos, hüküm sürebileceği bir galaksi yaratma niyetinde. Fakat bu oldukça zorlu ve büyük güç isteyen bir plan. Bu planını gerçekleştirmek için ise Thanos’un gizli bir silahı var. Tabii ki Infinity Gauntlet ve Infinity Gems.

Infinity Gauntlet ya da Türkçe olarak Sonsuzluk Eldiveni, 6 farklı ruh taşını bir araya getiren bir eldiven. Bu ruh taşları eldiven üzerinde bir araya getirildiğinde ortaya büyük bir güç çıkıyor ve eldiveni giyen kişi bu gücün sahibi oluyor. Thanos’un amacı da bu eldiveni ve üzerindeki taşları kullanarak hüküm sürmek istediği galaksiyi yaratmak.

Thanos’un planı oldukça şeytani ve bir o kadar da zor. Çünkü Thanos, güçlerine ihtiyaç duyduğu 6 farklı ruh taşını bulmak zorunda. Taşların farklı yerlerde olması Thanos’un işini oldukça zorlaştırıyor ama Mad Titan, yapmış olduğu bu plandan vazgeçmek niyetinde değil.

Peki Thanos’un peşinde olduğu bu taşlar hangi güçlere sahip? Gelin Thanos’un en büyük tutkusunu gerçekleştirmek için gerekli olan bu taşları beraber inceleyelim.

Sonsuzluk Taşları Ne Ola Ki?

İlk başlarda Ruh Taşları olarak bilinen bu taşlardan, Thanos’un deyimiyle Sonsuzluk Taşları olarak söz ediliyor. Bu taşlar barındırdıkları kozmik güçler sayesinde Marvel Evreni’nin en güçlü eşyaları arasında görülüyor. Dikdörtgen şeklinde ve pürüzsüz olarak tasvir edilen bu taşlar, yaklaşık olarak 4 inç uzunluğunda. Taşların gücü oldukça fazla fakat taşların potansiyelini bilmeyen biri için bu güçleri ortaya çıkarmak hem çok zor hem de çok tehlikeli.

Sonsuzluk Taşları, 6 farklı taştan oluşuyor. Her taşın kendine özel farklı bir gücü var ve bu taşlar bir araya getirildiğinde ise ortaya devasa bir güç çıkıyor. Zaman, Güç, Gerçeklik, Uzay, Zihin ve Ruh olarak bilinen bu taşlara sahip olan kişi büyük bir oranda bir güce ve farklı alanlarda ustalıklara sahip oluyor. Thanos’un peşinde olduğu güç de taşların bir araya getirildiğinde açığa çıkardığı bu güç. Bu sebeple Sonsuzluk Eldiveni’ni tasarlayan Mad Titan, taşları eldiven üzerindeki yerlerine yerleştirmeyi planlıyor.

Sonsuzluk Taşları ilk olarak Cosmic Entities tarafından yaratıldı ve zaman içerisinde farklı maddelerle güçlendirildi. Bu değişimlerle taşların gücü daha da arttı ve bu sayede, taşlar oldukça önemli bir konuma geldi.

İlk taş, 1972 yılında Marvel Premiere çizgi romanının ilk sayısında High Evolutionary adlı parlak bir bilim adamının ellerinde ortaya çıktı. Daha sonra taş Adam Warlock’a verildi ve Counter Earth’ü düzene sokmak için kullanıldı. İlk taştan farklı olarak iki taş daha Marvel Team-Up serisinin 55. sayısında ortaya çıktı. Bu hikaye, Spider-Man ve Adam Warlock’u bir araya getirdi. Warlock ilk oraya çıkan Ruh Taşı’nın sahibiydi ve bu, onu taşlardan ikisine sahip olan iki güçlü varlık için hedef haline getirdi. Taşlar toplu olarak ise Avengers Annual’ın 7. sayısında göründü. Bu hikayede de Thanos’un şeytani planından ve taşlara olan takıntısı anlatılıyordu.

Taşların Marvel Evreni için bu kadar önemli olması ise 1990 yılında Jim Starlin ve Ron Lim’in Thanos Quest hikayesinde gerçekleşti. Elders of the Universe olarak bilinen evrenin en eski yaşayanları taşları ellerinde bulunduruyordu ve Thanos, Elders of the Universe’ü yok ederek taşları ellerinden aldı ve kendi tasarımı olan Sonsuzluk Eldiveni’ne yerleştirdi.

Sonsuzluk Taşları’nın Güçleri

Thanos bu taşlara oldukça takıntılıydı ve önceleri Ruh Taşları olarak bilinen taşlara, Sonsuzluk Taşları adını verdi. Ayrıca her bir taşa sahip oldukları farklı güçler sebebiyle farklı isimler verdi.

Ruh Taşı: Sonsuzluk Taşları’nın ilki olma özelliğine sahip bu taş, muhtemelen taşlardan en tehlikelisi. Bu taşa sahip olan kişi canlıların ve ölülerin ruhlarını çalabilir ve çaldığı bu ruhları manipüle edebilir. Taşa sahip olan kişi aynı zamanda yaşayan tüm ruhları kontrol etmede büyük bir ustalık kazanır ve kendisine ait küçük bir evren oluşturabilir.

Güç Taşı: Bu taş şimdiye kadar var olan ya da ileride var olacak olan tüm enerjiye ve güce ulaşılmasını sağlar. Taş aynı zamanda sahibine fiziksel olarak süper insan özelliğini kazandırır ve kullanıcısını bu sayede fiziksel olarak yenilmez kılar. Diğer taşların güçlerini de artırabilen bu taş, herhangi bir makine için sınırsız gücün ve enerjinin de kaynağı olabilir.

Zaman Taşı: Sahibinin herhangi bir zaman aralığında bulunmasını sağlayan bu taş, zamanın manipüle edilmesine olanak sağlar. Taşın sahibi zamanın efendisi olarak da kabul edilebildiğinden zamanı silah olarak da kullanabilir ve düşmanlarını zamanın değişik döngülerinde tutabilir. Zamanı yavaşlatma, dondurma ve hızlandırma gibi özellikleri olan bu taş, bilinçsiz kullanıcıların elinde tehlikeli sayılabilir.

Uzay Taşı: Bu taş kullanıcısının aynı anda herhangi bir yerde olabilmesini sağlar. Taşın kullanıcısı evrenin hem herhangi bir yerinde hem de hiçbir yerinde bulunabilir. Taş aynı zamanda kullanıcısını uzayın herhangi bir yerine ışınlayabilir ve kullanıcısının uzayı istediği gibi düzenlemesine olanak sağlar.

Akıl Taşı: Bu taş sahibine tüm düşüncelere ve hayallare erişim imkanı sağlar. Ayrıca taşın kullanıcısı, telekinesis gibi pek çok farklı zihinsel güce de sahip olur. Taşın sayesinde zihinler üzerinde ustalık kazanan kişi, evrendeki tüm zihinlere erişebilir. Ancak taş, acemi birinin eline düşerse oldukça tehlikeli bir hal alır. Eğer doğru kullanılmazsa evrendeki düşler yerine kabuslar ortaya çıkar ve bu kabuslar kontrol edilemez. Akıl Taşı, aynı zamanda pek çok farklı düşünceyi de etkisi altındaki kişiye aşılayabilir.

Gerçeklik Taşı: Bu taş algılamanın gerçekliğe dönüşmesini sağlar. Belki de taşların en güçlüsü olan bu taş sayesinde bilinen bilimsel kanunlar anlamsız hale getirilebilir. Aynı zamanda dilekler gerçekleştirilebilir. Taşın gücü diğer taşlarla birleştirildiğinde devasa bir boyuta ulaşır ve bu sebeple kontrol edilmesi en zor taştır.

MCU Filmlerindeki Taşlar

Guardians of the Galaxy filminde Benicio Del Toro tarafından canlandırılan Collector karakteri, bu Sonsuzluk Taşları’nın nereden geldiğini ve evren için neden bu kadar önemli olduklarını anlatmıştı. Bu taşlardan 5’i şimdiye kadarki MCU filmlerinde göründü. Fakat kimi zaman çizgi romanlardaki renklerinden kimi zaman da taş şeklinden farklı olarak…

Captain America: The First Avenger filminde Uzay Taşı, Tesseract olarak karşımıza çıktı. Taş filmde solucan deliği gücünü gösterdi. Taş filmin sonunda Odin’in Kasası’na konuldu ancak Loki taşı konulduğu yerde aldı.

Loki’nin zeka kontrolü gücüne sahip asasına gizlenen Akıl Taşı, şu anda Vision karakterinin alnında bulunuyor. Avengers: Age of Ultron filminde görülen bu taş, Scarlet Witch ve Quicksilver karakterlerine de bazı güçler kazandırdı.

Thor: Dark World filminde karşımıza çıkan Aether, Gerçeklik Taşı’nı temsil ediyor. Aether, Malekith tarafından evrenin yok edilmesi amacıyla yaratıldı. Filmde Asgardlılar, Aether’i Collector karakterine verdi ve böylece Gerçeklik Taşı’nın yeni sahibi Collector olmuş oldu.

Guardians of the Galaxy filminin konusuna ve ekibin oluşturulmasına dolaylı olarak etki eden taş ise Güç Taşı’ydı. Thanos’un taşı alması için Ronan’ı görevlendirdi ancak Star Lord ne olduğunu bilmese de taşı Ronan’dan daha erken fark etti. Filmin sonunda ise taşın gücü ortaya çıktı ve taş, Nova Corps’a teslim edildi.

Dr. Strange’in zamanı manipüle edebilmesini sağlayan kolye Eye of Agamotto, Zaman Taşı’na sahip. Kolyenin içinde bulunan taş sayesinde Strange, Dormammu ile baş edebildi ve Dünya’yı kurtardı.

Taşlardan sonuncusu olan Ruh Taşı hala filmler için büyük bir sır olsa da bazı teoriler mevcut. Ayrıca Avengers: Infinity War filminde bu sır ortadan kalkacak ve Thanos ile beraber bu taşların güçleri de ortaya çıkacak gibi görünüyor. Şimdilik fragmanlarla ve görsellerle yetinmemiz gerekse de 2018 yılında Marvel’in en çok beklenen filmi sinemalarda olacak ve tüm Dünya Thanos ile tanışacak.

Kaynak: 1,2,3

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
652

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here