Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
5

Yaz tatiline başladığımız fakat İstanbul’dan henüz çıkmaya vakit bulamadığımız Temmuz ayında sahnelenecek olan sezonun son tiyatro oyunlarını sizler için bir araya getirdik. Şimdiden iyi seyirler.

1. Kibarlık Budalası

Kibarlık Budalası, Tiyatro Kedi

Haldun Dormen’i uzun süre sonra sahnelere geri döndüren oyun; 17. yüzyıl Fransa’sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in tek amacı olan ”asilzade” olabilme uğrunda yaptıklarını konu alıyor. Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir: Soylu sınıfa girebilmek, soylu bir Markiz’i baştan çıkarabilmek için her şeyi yapmak ve biricik kızını da mutlaka bir soylu ile evlendirmek. Oysa kızı bir başka gence aşıktır. Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşak ile bir dantel gibi örer. Neredeyse oyunda her sözcük komik ve her durum gülünçtür.

2 Temmuz akşamı saat 21:15’de, Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde izleyebilirsiniz.

2. Bir Baba Hamlet

Bir Baba Hamlet, Baba Sahne

Kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkar oyuncu, kendilerine kurban olarak Shakespeare’in başyapıtı Hamlet’i seçmişlerdir. Can siperane bir cesaretle seyircinin önünde buna yeltenirler ama kısa sürede temsil can havline dönüşür. Biri, oyunculuk için istediği ortamı bulamadığı anlaşılan Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle sürekli müzikallerden dem vuran bir şaşkın. Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir Hamlet düşlerlerken, ortaya çıkan kepazelik “Bir Baba Hamlet”e dönüşür. Sebastian Seidel’in komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten’in usta işi çevirisi ve Baba Sahne’nin babacan yorumuyla bu toprakların tiyatro geleneğine de göz kırpan “Bir Baba Hamlet”, tiyatro yapma aşkının baş döndürücü güzelliği ile aptallaştırıcı büyüsüne ayna tutuyor. Ayrıca sezonun en iyi oyunlarından biri olan Bir Baba Hamlet, Afife Tiyatro Ödülleri’nden 3 ödülle ayrıldı.

2 Temmuz akşamı, saat 21:15’de, ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu’nda izleyebilirsiniz.

3. Mutluyduk Belki Bugüne Kadar

Mutluyduk Belki Bugüne Kadar

Paole Genovese’nin ”Muhteşem Yabancılar” adlı filminden sahneye uyarlanan Mutluyduk Belki Bugüne Kadar, Türkiye’de ilk kez TwoTwo Tiyatro ile seyircisiyle buluştu. 7 arkadaşın bir akşam yemeğinde buluşmasıyla başlayan oyun, seyircisine sıra dışı bir deneyim sunuyor. Seyirci dilerse oyundaki koltukları oturuyor, alanı dolaşabiliyor. En içimizdeki teknolojinin; cep telefonları ile kurduğumuz mahremiyetin açığa çıkmasının nelere sebep olacağını tokat gibi yüzümüze çarpıyor. Kerem Pilavcı’nın uyarladığı oyunun yönetmenliğini Ahmet Sami Özbudak yapmıştır. 

9 Temmuz akşamı, saat 21:15’de, ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu’nda izleyebilirsiniz.

4. Yaşamaya Dair

Yaşamaya Dair

Nazım Hikmet’in ölümünün 50. yıldönümü için Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği oyunda, Tülay Günal ile birlikte oynuyor. Piyano ve viyolonsel eşliğinde oynanan oyunda, başta Fazıl Say ve Zülfü Livaneli olmak üzere değişik bestecilerin Nazım şarkıları da seslendiriliyor. Ağırlıklı olarak ozanın Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını, eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatan oyun, daha sonra sürgün yılları ve vatan hasretine odaklanarak, yaşamından izlenimlerle noktalanıyor.

17 Temmuz akşamı, saat 21:15’de, ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu’nda,

18 Temmuz akşamı, saat 20:30’da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde izleyebilirsiniz.

5. Bir Delinin Hatıra Defteri

Bir Delinin Hatıra Defteri

Nikolay Gogol’un en sevilen öykülerinden olan Bir Delinin Hatıra Defteri, 1965 yılında sahneye uyarlanmış ve ülkemizde ilk tek kişilik oyun olarak Genco Erkal tarafından Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oynanmıştı. Yıllar boyunca sanatçı aynı eseri üç kez, üç değişik yorumla sahneledi. Şimdiki yapım oyunun 50. yıl kutlaması olarak gündeme geliyor. Gogol’un toplumsal kara mizah başyapıtı bir kez daha güldürürken içimizi acıtacak.

25 Temmuz akşamı, saat 20:30’da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde izleyebilirsiniz.

6. Joseph K

Joseph K, DasDas Sahne

Kafka’nın “Dava”sı, yeniden görülmek üzere modern hayatın labirentlerine geri dönüyor. Joseph K, otuzuncu yaş gününü eve sipariş ettiği pizzayla kutlamak üzereyken, pizzasını getiren iki adam ona tutuklu olduğu bilgisini verirler. Joseph K’nın suçunun ne olduğuna dair hiçbir bilgisi yoktur ama kendini temize çıkarmak zorundadır. Joseph, tehdit altında olan özgürlüğüne yeniden kavuşmaya çalışırken görünmez ve mantıksız bir adalet sistemiyle savaşa girer. İngiliz yazar Tom Basden’ın kara mizah yüklü uyarlamasında, Joseph K., Franz Kafka’nın yüzyılı devirmesine rağmen zaman aşımına uğramayan Dava’sının yeniden görülmesi için modern dünyanın labirentlerine bırakılıyor.

4 Temmuz akşamı, saat 21:15’de, ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu’nda izleyebilirsiniz.

Kaynakça: 1, 2,

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
5

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here