Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

İngilizce bir kelime olan ve kökeni Fransızcaya dayanan “Luthier”, telli müzik enstrümanı yapan, üreten; bakım, tamir ve onarımı yapan kişiye verilen isimdir. Luthier kelimesi ustaların tamir ettiği çalgılara “Luth” denilmesi ile ortaya çıkıyor. “Luth” kelimesinin atası ise Farslardan kalan “ud” kelimesi iken zamanla değişip Avrupa’da son halini alıyor ve kalıcılaşıyor. Dilimizde ise yapı olarak çok da değişmeden “Lutiye” ismini almıştır.

luthier ile ilgili görsel sonucu

Peki Luthierler kimlerdir?

Elbette hiçbir müzisyen enstrümanın zarar görmesini istemez ve bu doğrultuda muhafaza eder. Ancak yaşanan bazı aksaklıklarla herhangi bir deformeye uğrayan enstrümanlar için devreye onları tedavi edecek doktorları girer. Luthierler, böyle bir noktada enstrümandaki derdin dermanı olarak karşımıza çıkıyor. Usta elleri ile yeni bir hayat veriyorlar. Her yaptığımız işte olduğu gibi enstrüman tamirinde de sahip olunması gereken ilk şey: sabır. Luthierlik enstrümanlara bilgiyi, yeteneği sabırla işlemektir. Milimetrik hesaplamaların inanılmaz önem arz ettiği ayrıca enstrümanın yapıldığı malzemeyi yeterinden fazla tanımamızın gerektiği bu meslekte, tamir etmekten ya da bakım-onarımdan  öte büyük ustalıkla yeni bir enstrüman yapmak meşakkatli bir iştir. Bu meşakkatin altından kalkmak kolay olmayacağı için ülkemizde de dünyada da kayda değer bir ada sahip olan Luthierler belli sayılardadır.

luthier ile ilgili görsel sonucu

Tüm bunların yanı sıra bir diğer önemli olan durum ise ustaların çalıştığı atölyelerdir. Müzik aletlerin yapıldığı malzemeyi ya da daha köküne inersek, ağacı bilmek ve tanımak önemlidir. Malzemenin nasıl muhafaza edildiğine dikkat edilmelidir. Aşırı soğuk da aşırı sıcak da enstrümana zarar verebileceği için  atölyenin sıcaklığı bile iyi ayarlanmalıdır.

Nasıl Luthier olabiliriz?

Devlet konservatuvarlarında ve belli meslek liselerinde eğitimi verilse de her zanaat gibi bu meslekte de alınabilecek en iyi eğitim usta-çırak ilişkisine dayanır. Bir enstrümanın yapılışını kitaplardan, belirli saatlere sığdırılan uygulamalardan değil de bir ustanın elinden geçişini izleyerek öğrenmek mesleğiniz adına çok daha farklı bir deneyim yaşatabilir.

luthier ile ilgili görsel sonucu

Ünlü Luthierlere gelirsek…

En iyi tanınan luthierlerden biri, dünyanın en ünlü keman üreticisi Antonio Stradivari’dir. 18. yüzyıla damga vuran Stradivari, doğduğu Cremona kentinin keman yapımı konusundaki muhteşem tarihinin en önemli ismidir. Çağdaş luthierlere örnek olarak; Gauthier Louppe, Marshall Bruné gösterilebilir. Ülkemizde bu meslekte önde gelen isimler ise Hamit Özkuşak, Erkan Ketenci, Kenan Turgut, Ekrem Özkarpat, Murat Sezen gibi luthierlerdir.

Son olarak sizlere, enstrüman yapılışının bir örneğini kısaca görmeniz için Türk Müziği’nin özel çalgılarından olan kabak kemanenin Erkan Ketenci tarafından yapılışını bırakıyoruz.Keyifli izlemeler!

Kaynak: 1 , 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here