Her dönemin kendine özel değerleri vardır, kimi değerler diğerlerine oranla daha çok önemsenir, saygı duyulur ve çoğumuzun kalbinde daha özel bir yer tutar, tutmaya başlar. Bu değerlerin oluşturduğu değerler topluluğuna kült diyoruz. Peki ya konu bunun devamlılığına geldiğinde içimizde oluşan o özlem hissine ne demeli?

Wannart

“Ah be! Eskiden daha bir güzeldi, şimdi pek bir havası kalmamış, eskisi gibi sarmıyor.” diyenlerimiz oluyor. Sebebi sorulduğunda ise verilen cevaplar birbirine benziyor; ”Ee, büyüdük be abi, artık çocuksu şeylere ihtiyacımız kalmadı..” Biz ise bu sebebe farklı bir açıdan yaklaşmaya karar verdik.

Seve seve izlediğimiz, karakterleri için kendimizden ödün verdiğimiz o filmlerin, o bilgisayar oyunlarının, eski efektlerinde kendimize daha yakın hissettiğimiz o görsel medyanın şu an hem en büyük özlemini, hem de en büyük nefretini aynı anda yaşıyoruz. Sebebi nedir diye düşündüğümüzde aklımıza gelen ilk şey teknoloji, teknolojinin yanlış kullanımından ötürü ise zaman ikinci sebebimiz oluyor, ve bunlar bize bir çatışmayı getiriyor. Teknoloji-Zaman-Kült çatışması.

Wannart

Nedir bu bizi büyüten? Zaman mı yoksa durmak bilmeyen teknoloji mi? Yoksa teknolojinin yanlış kullanımından ötürü kült değerler üzerindeki yıkıcı etkisi mi? Peter Parker, Peter Parker olarak kalamaz mıydı? Adam West, Val Kilmer; Christian Bale, Ben Affleck olmak zorunda mıydı? DC, Batman‘in gözlerinden ışık çıkarmaya karar vermeseydi şu an daha mı az bir çatışma içerisinde kalırdık? Spider-Man, bildiğimiz kostümünde kalsaydı teknoloji daha doğru kullanılmış olmaz mıydı?

Yeni gelen bir nesle arkadan gelen neslin kendi hayranlıklarını ve kültlerini aktarmasında yaşadığı en büyük sıkıntı bu galiba. Piksel piksel oynamaktan zevk aldığımız bir GTA serisi varken, şu an biz bile aynı seriyi açtığımızda zevk alamıyoruz. Yeni nesil ise bunları oyundan bile saymamaya başladı. “Eskiyi geliştirmek yerine eskiyi eskide bırakıp, yeni bir yaratım içine girilse bu çatışma engellenemez mi?” diye soruyoruz kendimize. Bulduğumuz cevapsa evet; engellenebilirdi.

Wannart

Görsel medya devlerine burada büyük sorumluluk düşüyor. Değerleri çağımıza ayak uydurmak için teknolojiyle bağdaştırmak bazen de en iyi çözüm olamıyor; May Halamız vardır meşhur, Peter’in halası, hepimizin halası. Kendisi günümüz Spider-Man’inde pek de halaya benzemiyor! Gerçek hayata git gide daha çok benzeyen efektlerle yaratılan bir GTA serisi bizde daha çok GTA oynama isteği değil de, daha az oynama isteği uyandırıyor. Çünkü dışarı adım attığımızda zaten hiçbir zaman aynısı olamayacak bir şeyin içinde buluyoruz kendimizi; gerçek dünya! Efektlerle veya daha iyi ekran kartlarıyla bile asla yanına yaklaşılamayan 🙂

Zamanın önüne geçemiyoruz, evrenin kuralı. Doğal bir unsur kendisi, fakat elimizdeki imkanlarla zamanın değerlerini en güzel şekilde koruyabilir, gelecek nesillere, belki de doğmamış çocuklara geçmişimizi arzulattırabiliriz. Maalesef ki kültü unutturan bir “yanlış kullanım teknoloji” var oldukça, şu an 5 sene öncesinin özlemini çekerken, belki de bundan 5 sene sonra, 5 gün öncesinin özlemini çekeceğiz. Unutmayalım ki çağa ayak uydurmak, değerleri yenilemekten veya güzelleştirmekten geçmemelidir. Çünkü değerler külttür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here