Ohio menşeli bir indie rock grubu olan ve ilk olarak “I Need My Girl” şarkısı ile akıllarımıza kazınan The National, geçtiğimiz mayıs ayında yeni ve 9. stüdyo albümleri I Am Easy To Find‘ı piyasaya sürdü. Grubun hemen hemen her albümü üzerinde düşünülüp uzunca yazılar yazılmayı hak etse de I Am Easy To Find‘ı diğer albümlerden ayıran bir özelliği var: 16 şarkıdan oluşan ve totalde 63 dakika uzunluğundaki bu albüm, piyasaya sürülmesiyle eş zamanlı olarak aynı ismi taşıyan bir kısa filmle de dinleyicileriyle buluştu. The National’ın solisti Matt Berninger‘ın açıklaması üzerine şunu en başta söylemek gerekir ki, ne bu albüm kısa film için yapıldı ne de bu kısa film albüm için yapıldı; ikisi de birbirinden ilham alan ve beslenen iki ayrı yapıt olarak değerlendirilmeli.

Zamanında Akademi Ödülleri‘ne aday gösterilmiş olan Amerikalı film ve müzik video yönetmeni Mike Mills imzası taşıyan 27 dakikalık bu kısa filme; albümde yer alan Quiet Light, Rylan, The Pull of You, I Am Easy To Find, Oblivions ve Light Years parçalarından belirli kısımlar eşlik ediyor. Hatta bu şarkıların geçişleri öyle güzel ayarlanmış ki en başta 27 dakikalık tek bir parça dinliyor izlenimine kapılmanız bile mümkün. Zaten albümü kısa filmden bağımsız olarak tek başına dinlediğinizde de şarkıların sanki birbirinin devamı niteliğinde bir uyumu olduğunu ve hepsi birleştiğinde bir hikaye yarattığını görmeniz zor olmayacaktır.

Başrolde göreceğiniz Alicia Vikander; filmde 3 yaşında bir kız çocuğunu da, 17 yaşında ergenlik dönemindeki bir kızı da, 80 yaşındaki bir büyükanneyi de canlandırırken karşımıza çıkıyor. Özünde hayatın “kısır” döngüsünü konu alan kısa film, Vikander’in her yaşın duygusunu tam olarak yansıtabilmesiyle güçlü bir hale gelmiş diyebiliriz. Küçük yaşlardaki saflığı ve meraklılığı, ergenlikteki aklın bir karış havada olması durumunu, orta yaşlarla birlikte gelen sorumluluğun ağırlığını ve yaşlılıktaki geçmişe özlemi 30 yaşında olan birinin bu kadar içten ifade edebilmesi, filmin The National hayranları haricindeki insanlara da ulaşmasında ve onların da ilgisini çekmesinde büyük bir etken olarak görülebilir.

The National dinleyicileri bilir; grubumuz neredeyse her şarkısında hayatımızın bir köşesine dokunmayı başarır, şarkılarında hep “gerçek” olanı anlatır. Bunu bu zamana kadar sadece işitsel düzeyde yapıyorlardı fakat sanki artık dinlemek yetmiyorcasına bu kısa filmle birlikte anlatılarını görsel seviyeye çekmiş oldular. Zamanın ellerinizden kayıp gidişini iliklerinize kadar hissedeceğiniz ve belki de film bittikten sonra “Ben ne yapıyorum acaba?/ Bir şeyleri değiştirmek için geç mi?” sorularıyla baş başa kalıp kendinizi sorgulayacağınız I Am Easy To Find‘ı buraya bırakıyor ve iyi izlemeler/dinlemeler diliyoruz!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here