Geçtiğimiz günlerde çıkardığı klibiyle ve yeni şarkılarıyla oldukça gündemde olan Taylor Swift’in son çıkardığı Look What You Made Me Do klibinde, dikkatli bakılmadığı sürece fark edilemeyecek bazı ayrıntılara yer verilmiş.

İlk olarak şarkı ve klip tamamen Taylor’ın son 10 yıllık kariyerinde karşı karşıya geldiği kişilere verdiği bir cevap niteliğinde, gerçekten başarılı bulduk.

“I’m sorry, the old Taylor can’t come to the phone right now. (Why?) Oh, ’cause she’s dead!”

Klip bir mezarlıkta, Nils Sjoberg adlı birinin mezarının görünebileceği bir şekilde başlıyor. Nils Sjoberg, Calvin Harris ile birlikte “This Is What You Came For”u yazdıkları sıra Taylor’ın kullandığı takma isim.

Ayrıca Taylor mezarlıkta “Out of Woods” klibinde giydiği elbiseyi giyiyor.

Mezarın içinde giydiği elbise ise 2014 Met Galası‘ndaki.

Mücevherlerle dolu küvet sahnesi ise Taylor’un bir demecine gönderme çünkü Taylor 2015 yılında medyanın onu değerli taşlarla dolu bir küvette ağlıyormuş gibi gösterdiğini söylemişti. Ayrıca küvetin içinde de mücevherlerin arasında tek başına duran bir adet 1 dolar var. Bu da net bir şekilde 2013’te bir buluşmada poposunu ellediği için David Muelller’e açtığı 1 dolarlık tazminat davasına bir gönderme.

Bu sahnelerde ise parmaklarında ve kollarında her yerinde yılan takıları var. Bu da Kim Kardashian’ın, Kanye West ile aralarındaki telefon konuşmasını yayınladığında herkesin ona “yılan” demesine bir referans. Hatta bir yılan Taylor’a çay bile servis ediyor.

Eğer tahta daha yakından bakarsanız, alt kısmında “Et Tu Brute” yazdığını görebilirsiniz ki bu sarayın diğer kısımlarında da işlenmiş. Bu hepimizin bildiği Shakespeare‘in Julius Caesar adlı eserinden kült bir replik aslında. Caesar arkadaşı Brutus’un ona ihanet ettiğini anladığında ona “Sen de mi Brutus?” diye sorduğu replik.

Kendisine kedi kadın diyenlere de bu kliple cevap veren Taylor bu sahnede bir şirketi soyuyor. Arkada geçen yazılarda bu şirketin bir müzik şirketi olduğunu anlayabiliyoruz ve bu da açık bir şekilde 2015’te Apple Music ile yaşadığı sorunlara bir gönderme.

Bu sahnede ise Taylor’un arkasında “I ❤️ TS” tişörtü giyen erkek dansçılar var, tıpkı geçen sene Tom Hiddleston‘ın giydiği gibi. Ayrıca 8 tane dansçı var, bu da Taylor’ın eski sevgililerinin sayısı olabilir (Joe Jonas, Taylor Lautner, John Mayer, Jake Gyllenhaal, Conor Kennedy, Harry Styles, Calvin Harris, ve Tom Hiddleston).

Burada ise arkasında büyük bir ‘T’ harfi ile, eski kliplerindeki Taylor’ların üstünde duran Swift, daha sonra onların hepsini mezara gönderiyor. You Belong With Me klibinden We Are Never Ever Getting Back Together klibine kadar bütün kliplerinden birer Taylor var.

Klibin son 40 saniyesi ise gerçekten ikonik olmuş, 15 farklı Taylor bir arada ve birbirleriyle tartışıyorlar. You Belong With Me Taylor’ı kariyerinin ilk dönemlerinde yaptığı şaşırmış suratı yapınca ölü Taylor “Şu suratı artık yapma, gerçekten itici oluyorsun.” diyor. Yeni Taylor’lardan biri ölü olanı göstererek “Bu s*rtüğün problemi ne?” deyince ölü olan da “Bana öyle seslenme!” diye bağırıyor. Bu da Kanye West‘in Famous şarkısında ona “s*rtük” diye seslenmesine bir referans. Country dönemlerindeki Taylor, o zamanlardaki edasıyla yanındakileri selamlayınca Red dönemindeki Taylor onu “fake” olarak nitelendiriyor. Country Taylor’ı ağlamaya başlayınca, yeni Taylor’lardan biri “İşte yine mağduru oynuyor, her zamanki gibi.” diye tepki veriyor. Bu da Twitter‘dan aldığı her kötü yoruma verdiği aşırı tepkilere gelen eleştirilere bir cevap. VMA sırasında Kanye’nin konuşmasını böldüğü Taylor tam eline mikrofon almış konuşurken hep birlikte “Kes sesini!” diye bağırıyorlar ve video burada bitiyor. Bizce gerçekten başarılı bir video klibi olmuş, yeni albüm Reputation‘u da heyecanla bekliyoruz!

Kaynak: 1.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here