Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

Geçtiğimiz hafta tüm sosyal medya hesaplarını sıfırlayan, ardından tüm hesaplarından birbirini tamamlayan yılan animasyonları paylaşan Taylor Swift birkaç gün öncesinde ise yeni single’ı ve altıncı stüdyo albümünün müjdesini verir vermez ortalığın yüksek dozda dramaya ve bolca promosyona boğulacağını hissetmiştik. 24 Ağustos’u 25 Ağustos’a bağlayan gece yarısında ise Taylor tüm müzik platformlarına yeni single’ı Look What You Made Me Do‘yu yükledi. Şarkı yayınlanır yayınlanmaz Twitter’da hem #LookWhatYouMadeMeDo hem de Taylor Swift Dünya Gündemi’ne oturdu. iTunes listelerinin zirvesine de anında kurulan Swift, aslında bizi hiç şaşırtmadı. Önceki albümü 1989 ile Grammy’lerde Yılın Albümü ödülünü kucaklayan Swift’in bugüne kadar yaptığı tüm hamlelerde arkasında muhteşem bir ticari zekaya sahip ekibin bulunduğu gerçeğini düşünürsek gördüğümüz tüm bu tablo şaşırtıcı değil. Uzun lafın kısası, Taylor ve ekibi 3 yıllık sessizliklerini bozup kendilerine atılan magazin pasını da nefis bir gole çevirerek piyasaya an itibariyle hükmetmeye başladı. Peki Look What You Made Me Do bize ne vaat ediyor, nasıl bir şarkı? Zaman inceleme zamanıdır, buyrunuz:

Yeni şarkısında Swift, geçtiğimiz yıldan bu yana tüm dünya magazinini meşgul eden Kanye West-Kim Kardashian ve Katy Perry ile olan “kan davaları”na isim vermeden “diss atmak”la meşgul. “Yeniden doğum” ve “kendini keşif” gibi pop dünyasının dejenere etmeyi sevdiği ve piyasada da epeyce geçerli akçe kabul edilen temaları şarkısına eklemeyi ihmal etmeyen Swift, şarkısını oldukça yakalayıcı bir sound temeline oturtarak tam bir “radyo hiti” oluşturmayı başarıyor. Dance-pop/Urban-pop tarzındaki şarkının sözlerini ise Jack Antonoff’la birlikte yazan Swift’in Rolling Stones, Forbes ve New York Post’tan aldığı ilk eleştirilerin olumlu yönde olduğunu bununla beraber herkesin ortak fikrinin “şarkının hiç Taylor Swift şarkısı gibi tınlamadığı”  olduğunu söyleyebiliriz. Unutmadan, Swift nakaratında Right Said Fred’in unutulmaz şarkısı “I’m To Sexy”den sample kullanmış, “Bu melodi nereden tanıdık geliyor?” diyenlere cevap olarak belirtelim.

Tüm bu promo fırtınası elbette son zamanların “lyric video” modasını da içermezse olmazdı. Swift’in ekibi bunu da es geçmedi tabii ve birkaç saat içinde 2 milyonu aşan -ve muhtemelen de rekor da kıracak- orijinal bir görsel içerik yayınlamayı başardı. Lyric videonun çizimlerinin de Hitchcock’un efsanevi Vertigo’sundan esinlenilerek yaratıldığı gerçeği altı çizilmesi gereken ayrıntılardan biri.

Taylor Swift’i sevip sevmememiz bir yana, o ve ekibinin piyasanın dinamiklerini avuçlarının içi gibi bildiği gerçeğini yadsımamızın imkanı yok. Ve istesek de istemesek de önümüzdeki süreçte her türlü görsel ve işitsel kanaldan Look What You Made Me Do’yu dinleyeceğimizi söylemek malumun ilanından başka bir şey değil.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here