Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

“Benim tuvalim ışıktan yoksundur. Işık olmak için bir nevi ışık olmadan başlamak gerekir.” 

-Es Devlin

Esmaralda Devlin; Bristol Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı, Central St Martins’te Sanat ve Motley’de Sahne Tasarımı okudu. 11 yaşında İngiliz Kraliyet Akademisinde müzik eğitimi aldı. Ancak hayatı hiç beklemediği bir çizgide tasarım ile buluştu. Ne yapacağını bilmediği bir dönemde Motley’de Tiyatro Tasarımı Kursu’na başladı ve bir yıl boyunca burada eğitim aldı, üretti. Motley’deki çalışmaları sırasında hazırladığı porfolyosunu
The Linbury Prize yarışmasına göndererek sahne tasarımı alanında öğrenci olarak ilk profesyonel ödülünü kazandı. Ne yapmak istediğine karar veren sanatçı tasarımlarında kendini sorgulama yolunu kullanarak yürümeye başladı.

Teklif aldığı ilk büyük gösterilerden biri Harold Pinter‘ın Aldatma oyunuydu. Londra National Theatre‘da oynanacak oyunu Es, bambaşka bir boyutta tasarlayarak dikkatleri üstüne çekti. Oyunun geçtiği üç alanı sahneye yerleştirmek yerine projeksiyon kullandı. Ve bu Harold Pinter’ın, “Oyunu, Es Devlin yazdı.” cümlesini kurarak Es’i onurlandırması için güzel bir yol hazırlamış oldu. Birlikte çalıştığı herkeste derin bir etki uyandıran sanatçı bugün Kraliyet Opera Binası, ENO ve La Scala gibi sahneler için sahne tasarımı; Kanye West, Jay Z, Lady Gaga, Muse, Petshopboys ve Take That için pop konserleri tasarlıyor.

Es Devlin, Barbican Theatre, Hamlet, 2015

“Seyirci sahnenin ardında tuğladan bir duvar olduğunu biliyor. Bizse onlara derinlik ve gerçek olan bir unsur veriyoruz.” diyen Es, insanlara yeni dünyaların kapılarını aralamaktan oldukça memnun. Tasarımlarını düz metin için değil, şiir için yaptığını söyleyen sanatçının işlerinde bu yansımayı net bir şekilde görebilmemiz mümkün.

Es Devlin, Bregenz Festival, Carmen, 2017

Sadece tiyatro tasarımı yapmayan sanatçı konser tasarımlarında da etkili bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Bu kapının açılmasını yine Es’in yaratıcı fikirleri sağlıyor. Klasik konser görüntüsünden sıkılan ve oradaki kamburdan kurtulmak isteyen tasarımcı gelen ilk konser tasarımında farkını ortaya koyuyor. Bir rock konseri için hazırladığı sahneye dört tane kutu koyuyor, önlerini tülle kapatıyor ve kutunun içini aynalar ile kaplıyor. Yaptığı şeyin bir grubun anatomisinin yapısökümü olduğunu kutuların üzerinde; vokalin ağzı, bateristin burnu, gitaristin gözü ve basçının kulağını gördüğümüzde anlayabiliyoruz.

Es Devlin, Wire Flag: Burning, 2013

Bu sıralarda tasarımcısı ile yollarını ayıran Kanye West “bunu ben de istiyorum” diyerek Es ile çalışmaya başlıyor. Tasarımcı işlerini yapmadan önce “İzleyiciye hangi duyguyu vereceksin? Bir şey nasıl gerçeği taklit eder, sunar ya da oluşturabilir?” soruları ile yola çıkarak ütopik dünyaları ayaklarımıza getiriyor. Sahnede söylenecek şarkıların cümleleri bir araya getiriliyor, bir hikaye yazılıyor ve zihinde oluşan fikirler kağıda aktarılmaya başlanıyor.

Her şeyi temelde “Neden?” sorusuna bağlamayı seven tasarımcı önce kendine bir dert ediniyor ve buna alternatif çözümler üreterek bir çıkış yolu buluyor. Lügatına hiçbir zaman imkansız kelimesini almamış; yeri geldiğinde her bir taşı kendi elleriyle koyup bütün alternatifleri deneyerek istediğini yaratmıştır. Es için her şey dolduracağı boşluğu görene kadar, gördükten sonra yaratmak için hiçbir engel tanımıyor. Ve her zaman alternatif seçeneklerle yaşamayı kendine ilke edinebilmiş.

Es Devlin, Innocence & Experience World Tour, 2015

Sanatçı aynı zamanda televizyon, moda gibi alanlarda da üretim yapıyor. Kendini tek bir kategoriye bağlamayan, tasarımlarında kendi yollarını her işinde farklı bir dille çözümlüyor.

Es Devlin Installations, Copeland Park, London, 2016
Es Devlin, A Midsummer Night’s Dream, Staatsoper, 2006
Es Devlin, Lorde, Coachella, 2017
Es Devlin, Louis Vitton, Paris, 2016

Kaynakça: 1, 2

Netflix, Soyut Düşünce: Sahne Tasarımı, Es Devlin

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here