Yaşadığımız çağın öncesinde neler olup bittiğini hepimiz zaman zaman merak ediyoruz. Asırlardır bu dünyada kimler yaşıyordu? Nasıl giyiniyorlardı? Hangi yemekleri yiyor, hangi içecekleri içiyorlardı? Gelenekleri neydi? Merakımızı giderebilmek adına zamanda yolculuk yapamayacağımıza göre kitaplarda anlatılan dönemleri ve onların aktarıldığı filmleri izlemekle yetinmemiz gerekecek. Gelin hep beraber tarihin ilmek ilmek işlendiği bu muhteşem filmleri gözden geçirelim.

10) Marie Antoinette (Imdb 6.4)

           

Bu filmde, bir 18.yüzyıl efsanesi olan Fransa kraliçesi Marie Antoinette’in hikayesi anlatılıyor. 19 yaşında genç bir kraliçe olarak ülkeye hükmetmesinden bahsedilirken, Versay Sarayı’nın düşüşüne kadar yaşadığı şatafatlı hayatın nasıl bir dramla son bulduğu da gözler önüne seriliyor.

9) Boleyn Kızı / The Other Boleyn Girl (Imdb 6.7)

Mary Boleyn (Scarlett Johansson), masum bir kız olarak saraya geldiğinde Kral VII. Henry’nin (Eric Bana) gözlerini kamaştırır. Aralarında gerçekleşen çekim sonucu Mary’nin de krala olan aşkı her geçen gün artar. Fakat zamanla kralın ilgisini kaybetmeye başlayınca, karşısında rakip olarak kardeşi Anne (Natalie Portman)’i bulacaktır. Saray hayatının tehlikeli entrikalarını fark eden Mary, ailesinin isteği üzerine kardeşinin krala yakınlaşmasına yardımcı olur ve olayları soğukkanlılıkla izler. Anne’i kraliçeliğe götürecek yolda hiç sesini çıkarmayacaktır.      

8) Anna Karenina (Imdb 6.6)

Tolstoy’un aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan bu filmde; yüksek bir statüye sahip olan Anna Karenina (Keira Knightley), erkek kardeşi Oblonsky’den evliliğini kurtarmasına yardım etmesi için bir mektup alır. Bunun üzerine hemen Moskova’ya hareket eder. Yolculuk sırasında Subay Vronsky ile karşılaşır. Aralarındaki çekime karşı koyamazlar. Anna St. Petersburg’a geri döndüğünde Vronsky de peşinden gelir ve bu tutkulu aşk, halk arasında adeta bir skandal yaratır.

7) Cennetin Krallığı / Kingdom of Heaven (Imdb 7.2)

           

Ibelin’li Godfrey, Doğu’da savaştığı Haçlı Seferleri’nden sonra ülkesi Fransa’ya geri dönmüştür. Oğlu Balian’ı (Orlando Bloom) gerçek bir şövalye gibi yetiştirmek için zorlu bir yolculuğa çıkartır. Bu sırada Kudüs’te II. ve III. Haçlı Seferleri arasında, her an sonlanabilecek bir ateşkes ilan edilmiştir. Balian kutsal şehirde kılıç maharetleri sayesinde kendine kısa sürede ün yapar ve bu arada kralın kız kardeşi güzel Sybilla’nın da hayranlığını kazanır. Ancak birileri Balian’ın ününden hoşlanmayacak ve onu alt etmek için her yolu deneyecektir.

 6) Genç Victoria / The Young Victoria (Imdb 7.3)

           

Bu filmde, Britanya tarihin en uzun süre tahtta kalan kraliçesi Victoria’nın hayat hikayesi anlatılıyor. 2009 yılında vizyona giren film, “En İyi Kostüm” dalında Oscar ödülünü kazandı.

5) Koku / Perfüme (Imdb 7.5)

           

Film, 18.yüzyıl Fransa’sında geçiyor. Jean-Baptiste Greenouille, bir balık satıcısı kadının oğlu olarak tezgah arkasında doğar. Annesi onun da diğer çocukları gibi öldüğünü sanıp çöplerin arasına atar. Ancak Jean yaşar ve bir yetimhanede büyür. Güçlü bir koku alma yeteneği olduğunu çok geçmeden fark eder. Bu arada Paris’in o dönemki parfüm endüstrisi liderlerinden Giuseppe Baldini zor durumdadır. Jean onun dükkanını görür ve hayran kalır. Bir gün tabaklanmış derileri Baldini’ye getirdiğinde, ona Paris’in en iyi burnunun kendisi olduğunu söyler. Bir süre sonra da yanında çalışmaya başlar. Ancak Jean’ın artık tek bir hedefi vardır: Her şeyin kokusunu esir edebilmek!

4) Aşk ve Yaşam / Sense and Sensibility (Imdb 7.7)

           

1995 yılında vizyona giren film; Kate Winslet, Emma Thompson, Alan Rickman, Hugh Grant ve Hugh Laurie gibi usta oyuncuları kadrosunda bulunduruyor… Biri duygularıyla diğeri de sadece mantığıyla hareket eden iki kız kardeş, 19.yüzyılın erkek egemen dünyasında bir de ekonomik sorunlarla baş etmek zorunda kalır. Tüm toplumsal baskılara rağmen mantık ve duygu aşkla birleştiğinde, bu iki kız kardeşe mutluluğun kapıları açılacaktır.

3) Aşk ve Gurur / Pride and Prejudice (Imdb 7.8)

           

Jane Austen’ın romanından uyarlanıp 2006 yılında vizyona giren bu film; 18.yüzyılda, sınıflı toplum yapısının hakim olduğu İngiltere’de yaşayan 5 kız kardeşin öyküsünü anlatıyor. Bu kızlar annelerinin, zengin ve asil bir koca bulup evlenmeleri için verdiği öğütlerle büyümüşlerdir. Ancak içlerinden en zeki olanı Elizabeth (Keira Knightley), çok daha farklı bir hayatın hayalini kurar.

2) Piyanist / The Pianist (Imdb 8.5)

Dünya sinemasının kült filmlerinden birisi olan Piyanist, II.Dünya savaşında Nazi Almanyası’nın Yahudilere uyguladığı soykırımı dramatik bir dille anlatıyor. Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşındadır ve Polonya’nın geleceği en parlak piyanistlerinden biri olarak gösterilmektedir. Ancak o ve ailesi Yahudi olduğu için, diğer tüm Yahudiler gibi, Varşova gettolarına sürgün edilirler. Savaş, kanlı yüzünü tüm çıplaklığıyla gösterecek ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

1) 12 Yıllık Esaret / 12 Years a Slave (Imdb 8.1)

           

“En İyi Film” dalında Oscar ödülü kazanan bu başyapıt, Solomon Northup’ın 1853 yılında romanlaştırdığı gerçek hayat hikayesini anlatıyor. Solomon Northup, Amerika’nın kuzeyinde özgür bir siyahi keman virtüözü olarak yaşarken, bir anda kaçırılarak köle yapılır. Yıllarca sürecek olan bu esaret yıllarında genç adam her türlü insanlık dışı muameleye maruz kalır. İstediği tek şey bir an önce oradan kurtulup ailesine kavuşmak ve eski güzel hayatına geri dönmektir. Fakat siyahi bir vatandaş olarak o dönemin Amerika’sında bunu başarabilmesi hiç de kolay olmayacaktır.

Kaynak: 1, 2

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here