Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

No. 6, Salvator Mundi, Interchange ve onlarcası… Onlar dünyanın en pahalı eserleri. Yapıldıkları dönemde sanatçılar tablolarının bu kadar değerli olabileceğini eminiz tahmin etmemişlerdir. Usta ressamlara ait muhteşem eserlere paha biçilmiş ve hepsi 100 milyon doları aşan rekor fiyatlarıyla dudak uçuklatıyor.

Karşınızda göz kamaştıran en pahalı 10 tablo:

 

 1- Paul Cezanne, “Les Joueurs de Cartes” (250 milyon $)

‘Les Joueurs de cartes’

Modern sanatın babası olarak adlandırılan Fransız post-empresyonist ressam ve gezgin Paul Cézanne‘in modern sanatın gelişmesine yaptığı katkılar ve etkisi oldukça büyük. Katar Kraliyet Ailesi, Fransız ressam Paul Cezanne’ın “Les Joueurs de cartes” adlı tablosuna 250 milyon dolar ödeyerek bu esere sahip oldu.

Katar Kraliyet Ailesi Cezanne’ın 1890’larda yaptığı tabloyu Yunan armatör George Embiricos’un koleksiyonundan satın aldı. Tablo şuan Paris’teki Musee d’Orsay’da sergilenmekte.

2- Jackson Pollock, “No 5, 1948” (140 milyon $)

Jackson Pollock, “No 5 1948”

Soyut dışavurumcu ressamlardan Jackson Pollock 20. yüzyıla damga vuran sanatçılardan. 1947’de Jackson Pollock, uluslararası üne kavuşan yeni bir çalışma tarzına ulaştı. Metodu, stüdyosunun zeminine serdiği devasa boyutlardaki tuval bezleri üzerinde hareket ederek boyayı dökme, damlatma, fırlatma suretiyle sonradan aksiyon/hareket resmi adı verilen resimler yaptı.

Dünyanın en pahalı tablolardan olan Jackson Pollock’un “No.5, 1948” adlı tablosunun değeri ise 140 milyon dolar.

3- WillemDe Kooning, “Woman III” (137.5 milyon $)

WillemDe Kooning, “Woman III”

Soyut dışavurumcu ressam Willem de Kooning tarafından 1953 yılında tamamlanan tablo, 2006 yılında tam 137.5 milyon dolara satıldı.

Kadın figürü sanatçı için özellikle verimli bir konu oldu. Onun kadın resimleri yaşamı boyunca en tartışmalı eserleri arasındaydı ve bugün hala tartışılmaya devam ediyor.

4- Gustav Klimt, “Portrait of Adele BlochBauer I” (135 milyon $)

Gustav Klimt, “Portrait of Adele Bloch-Bauer I”

Gustav Klimt sanat tarihine altın harflerle isimini yazdıran sanatçılardan.

Gustav Klimt tarafından 1907 yılında yapılan “Portrait of AdeleBloch-Bauer I” adlı eser, 2006 yılında New York’ta 135 milyon dolara Ronald S. Lauder’a satıldı. Resim New York’ta Neue Galeri’de sergileniyor.

5- Mark Rothko, No. 6 (Violet, Green and Red) (186 milyon dolar)

Mark Rothko, No. 6 (Violet, Green and Red)

Sanatçı Mark Rothlo‘nun 1951’de yaptığı eser özel bir satışta Rus işadamı Dimitri Rıbolevlev tarafından 186 milyon dolar karşılığında satın alındı.”No. 6 Violet, Green and Red”‘ soyut ekspresyonizmin en iyi eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

 

6- Pablo Picasso, Women of Algiers (Version O) (179,3 milyon dolar)

Pablo Picasso, Women of Algiers (Versiyon’ O ‘)

Picasso, 1834 yılında kendi evinde Eugene Delacroix’nın 1834’te yaptığı “Women of Algiers in their Apartment” isimli tablosundan esinlendi ve Cezayir Kadınları’nı yaptı. Eser 15 çalışmalık bir serinin sonunu işaret ediyor ve uzun zamandır en önemli Picasso eserleri arasında yer alıyor.

Eser Christie’s müzayede şirketi tarafından açık arttırma rekoru kırarak 179,3 milyon dolara satıldı.

 7- Pablo Picasso, Le Rêve (155 Milyon dolar)

Pablo Picasso, Le Rêve

2013 yılında ABD’li Steven A. Cohen, Pablo Picasso’nun 1932 yılında yaptığı ve o dönemki metresi Fransız Marie-Thérese Walter’i uyurken resimlediği “The Dream / Rüya” isimli tabloyu 155 milyon dolara satın aldı.

Bu tablo Steven A. Cohen’nin aldığı ilk eser değil. Dünyanın en önemli koleksiyonerlerinden biri olan Steven Cohen’in koleksiyonunda Van Gogh, Manet, Picasso, Warhol gibi dünyaca ünlü bir çok ressamın eserleri bulunuyor.

8- Leonardo da Vinci, Salvator Mundi (450 milyon dolar)

 

Leonardo da Vinci “Salvador Mundi”

500 yıllık sanat eseri kasım 2017’de ABD’nin New York kentinde düzenlenen müzayedede satıldı. 20 dakika süren açık artırmaya telefonla katıldığı bilinen alıcı 450 milyon dolara ödeyerek bir rekora imza attı. Alıcının kim olduğu ise bilinmiyor.

Tablo 2005 yılında yeniden ortaya çıkmış ve ‘Kayıp Leonardo’ lakabı ile adlandırılmış, 1958’de Londra’da düzenlenen bir açık artırmada sadece 60 dolara satılmıştı. Tabii ki bu fiyatın sebebi o yıllarda tablonun Leonardo da Vinci’ye değil, ünlü ressamın eserlerinden esinlenen birisine ait olduğu sanılıyordu.

Tablo şuanda Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de açılan Louvre Müzesi’nde.

9- Willem de Kooning, Interchange (300 milyon dolar)

Willem de Kooning, “Interchange”

Soyut dışavurumcu ressam Willem de Kooning’in “Interchange” isimli eseri dünyanın en pahalı soyut manzara tablosu. Tablo 2015 yılında Chicago’da gerçekleştirilen özel bir açık artırmada 300 milyon dolara alıcı buldu.”Interchange” şu an Art Institute of Chicago’da sergilenmekte.

10- Henri Paul Gauguin “Nafea Faa Ipoipo” (300 milyon dolar)

Henri Paul Gauguin “Nafea Faa Ipoipo”

Eugène Henri Paul Gauguin post-empresyonist bir ressam. Gauguin’in Nafea Faa Ipoipo? (Benimle Ne Zaman Evleneceksin?) tablosu da yüksek fiyatı ile göze çarpan eserlerden. Eşsiz eserlerden biri olan tabloyu 2015 yılının şubat ayında Katar Emirliği 300 milyon dolar ödeyerek satın aldı.

Kaynak: 1, 2, 3 ,4

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here