Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1051

İstanbul’un en güzel tarihi yalılarından biri olan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasında Beykoz Anadoluhisarı ile Kanlıca arasında yer alır.

1850 tarihlerinde harem ve selamlık olarak yapılmış olan yalının, günümüzde yalnızca harem kısmı durmaktadır. Selamlık kısmı Hekimbaşı’nın ölümünden sonra hissedarları tarafından satılıp yerine modern bir yalı yapılmıştır. Yalının hareminde Salih Efendi’nin torunu Mehlika Gürpınar yaşamaktadır. Hekimbaşı Salih Efendi, Sultan II. Mahmut zamanında açılan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin ilk mezunlarındandı. Sultan Abdülmecit’in Hekimbaşılığı’na getirilmiş olan Salih Efendi otlardan ve çiçeklerden yaptığı ilaçlarla da tanınmıştı. Hekimbaşılığı ünvanı bugünkü Sağlık Bakanlığına denk gelmektedir.

Yalının ön cephesi çürümüş olduğundan, 1978 yılı yazında Taç Vakfı’nın teknik sorumluluğunda yenilenmiştir. 1980’li yıllarda ise denize doğru kayma gösteren yalının önüne, boydan boya, dokuz adet ayağın üzerine oturtulmuş, bir rıhtım yapılmıştır.

Şimdilerde düğün, konser ve benzeri etkinliklere ev sahipliği yapan yalı “Binbir Gece” gibi popüler dizilerde de kullanılmıştır. Ünlü isimlerin düğünlerine de ev sahipliği yapan yalıda en son Şebnem Bozoklu ve Aslı Tandoğan dünya evine girmiştir.

Geçtiğimiz günlerde Malta bayraklı Vitaspirit adlı geminin ana makinasının tamamen stop etmesi ile tarihi yalıya çarpması, büyük çapta bir zarara sebep oldu. Kazada ölen ya da yaralanan olmadı. Tarihçi ve seyahat seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç konu hakkında; ”İnsanın içi acıyor, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı Boğaz’ın en güzel yalılarından biri yalının böyle bir kazaya kurban gitmesinden dolayı üzüntü duyuyorum.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Ferzan Özpetek’in son filmi İstanbul Kırmızısı’nın da bugün enkaza dönen ünlü yalıda çekilen filmlerden olduğu öğrenildi.

Kaynak: 1, 2

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1051

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here