2013 yılında alternatif tasarım pratikleri ile mimarlık ve şehircilik alanında yenilikçi, ilerici proje üretim süreçlerini yakalamak amacıyla kurulan WE’re Tasarım Stüdyosu tarafından çizilen Galata Apartmanı projesi 365 metrekare alan üzerinde ve İstanbul’un tarihi güzelliklerle bezenmiş bölgesi Pera’da yer alıyor.

Orta Çağ’dan beri ayakta duran ve İstanbul silüetinin en önemli yapılarından biri olan Galata Kulesi’nin tam karşısında yer alan yeni apartman kompleksi, modern dış cephesiyle tarihi çevreye en iyi şekilde uyum sağlaması adına benzer renk tonları ve malzemeler kullanılarak tasarlanmış. “Galata kulesine açılan sokaklardan biri olan Serdar-ı Ekrem’in diğer ucunda bir bitiş yapısı olarak yer alır. Son yıllarda turizm ile işlevsel ve yapısal dönüşüm yaşayan bu sokak ağırlıklı olarak 1. dereceden tarihi yapıların bulunduğu bir alandır. Galata Apartmanı da bu bağlamda tarihi konut dokusu içerisinde yer alır.”

Büyük bir bölümü konut olarak kullanılan binanın iç ve dış tasarımında cam, doğal taş, ahşap ve metal yüzeyler yalın bir anlatımla bir araya gelmiş. Dış cepheye özenle yerleştirilen kayar metal paneller, hem gün ışığını istenilen şekilde kontrol edebilmek hem de apartman sakinlerinin özel alan ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için tasarlanmış.

“Tarihi dokunun içinde, yakın çevredeki ton ve malzeme kullanımı ile uyumlu fakat karakteristik olarak çağdaş ve özgün bir cephe yaratma yaklaşımı, tasarımın ana çıkış noktasıdır. Bu bağlamda, ara sokakta bulunmasından ötürü kısıtlı gün ışığına sahip bu alanda, maksimum gün ışığı alabilecek ama aynı zamanda bir konut yapısında bulunması gereken mahremiyet ortamını da sağlayabilecek, katmanlı bir cephe tasarımına gidilmiştir.”

2 tane normal ve 1 tane dubleks konuttan oluşan projede minimal bir renk paleti kullanılmış. Beyaz, gri ve açık renk ahşap tonlarının hakim olduğu dekorasyon, temel geometrik formlu yüzeyler ve hacimlerle bütünleştirilerek açık, havadar ve modern bir iç mekan tasarımı elde edilmiş.

Banyo tasarımında da yine tasarımın bütününde ele alındığı gibi form, malzeme ve renk seçiminde modern, yalın ve sade yaklaşım devam ettirilmiş. Siyah, beyaz ve griden oluşan renk paleti, doğal taş, ahşap ve cam kullanılarak günümüz yaşam koşullarına uyumlu ve keyifli bir yapılı çevre oluşturmuş.

“Geçirimli metal ve taş yüzeyler tüm cephe boyunca hareketli paneller halinde ele alınmış ve kullanıcıların gün içindeki değişimine bırakılmıştır. Yapının iç mekân tasarımında ise maksimum kullanıma olanak veren yüzey ve hacimler yaratacak şekilde dingin, sade ve modern bir tasarım amaçlanmıştır. İki farklı renk ve tonun hâkim olduğu iç mekân tasarımı bu yaklaşımla şekillendirilmiştir.”

Küçük alanlar oldukça fonksiyonel ve estetik bir yaklaşımla tasarlanmış. Öyle ki yapıyı oluşturan formlar, kullanılan renkler ve malzemeler birlikte incelendiğinde oldukça uyumlu ve dingin bir atmosfer yakalanmış.

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here