Sizlere Kadıköy Bağdat Caddesi‘nde yıkılmaya yüz tutan ve Atatürk’ün 5 kez ziyaret ettiği Cavit Paşa Konağı’ndan bahsetmek istiyoruz.

İstanbul‘un en güzel semtlerinden ikisi olan Suadiye ile Bostancı arasında, Bağdat Caddesi üzerinde yer alan yıpranmış, yorgun bir yapı olarak restore edilmesine karar verildi.

Turing ve Otomobil Kurumu tarafından restore edilecek olan bina hakkında kurumun Yönetim Kurulu Başkanı Uğur İbrahimhakkıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 18. yüzyıl sonu ile 19. yüzyıl başı bir Osmanlı eseri olan Cavit Paşa Konağı’nın, belli bir üslubunun olmadığını, bu tür konakların o dönemde çevrede çok sık görüldüğünü belirtti. Özellikle fazla kar tutmasın diye evin çatısının dik çatı tarzında yapıldığını ifade eden İbrahimhakkıoğlu, konağın İsviçre evlerinden esinlenerek inşa edildiğini söyledi.

İbrahimhakkıoğlu, şunları kaydetti: “Yıkılmaya yüz tutmuş olan tarihi yapıyı en kısa zamanda restore ederek, kültürümüze ve turizme kazandırmak istiyoruz. Böylece kurumun asıl işlevlerinden birini daha yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşayacağız. Ayrıca Kadıköylüler’in önemli bir arzusunu da yerine getirmiş olacağız. Restorasyon konusundaki çalışmalarımız devam ediyor.”

ASMAZ Ahşap Karkas Yapılar’ın gerçekleştireceği, Bağdat Caddesi üzerinde bulunan 52 tarihi köşkten en sonuncusu olan Cavit Paşa Köşkü’nün restorasyon projesi geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Yüksek Mimar Ratıp Kansu denetiminde rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri çizildi. Daha önceden projelendirilmiş olan yapının, yıllar içindeki değişimi göz önüne alınarak yeniden rölövesi çizilmiş; tüm mekânlar lazer tarama ve total station cihazlarıyla ölçüldü. Restorasyon ekibinin detaylı çalışmaları sonucu orijinal özellikleri korunarak yeniden inşa edildi. Suadiye ile Bostancı arasındaki tarihi Çatalçeşme’nin yanındaki, 1. Derece tarihi eser köşk için birçok firma talip olmuş. Konağın sahiplerinin yaptığı açıklamaya göre hem cadde trafiği hem de çevreyi düşünerek en doğru kararı vereceklerini söylediler.

Geçtiğimiz haftalarda kararı verilen köşkün yeni kullanıcıları Türkiye çapında 122 satış noktası bulunan VitrA oldu. Yepyeni bir müşteri deneyimi sunan mağaza, VitrA’nın geleceğin banyolarıyla ilgili vizyonunu yansıtan bir konseptle tasarlandı. Banyonun evin yeni odalarından biri haline geleceğini düşünen VitrA, bu vizyonu temsil eden en yeni koleksiyonu Plural’ı da ilk olarak Suadiye mağazasında beğeniye sundu. Aynı zamanda showroom olarak da hizmet verecek olan yapı görülmeye değer.

VitrA Tasarım Direktörü Erdem Akan, “Orijinaline uygun bir restorasyon çalışmasıyla yeniden hayat bulan Cavit Paşa Köşkü’nün geleneksel tarzıyla, VitrA’nın modern duruşunu bir araya getirdiğimizde, bugünün ruhunu çok iyi yakalayabileceğimize inandık ve bu değerli yapıyı geleceğe taşıyan biz olmak istedik. Uzun yıllar hizmet verdiğimiz Suadiye’de, yepyeni bir müşteri deneyimini, bu değerli köşkün büyülü atmosferiyle birleştirdik.” dedi.

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here