Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
73

Gotik üslup, 1140 yılında Kuzey Fransa’da ortaya çıkmıştır. Romanesk mimarisinin eski tarzı; yuvarlak tavanlar, kalın duvarlar, küçük pencereler ve loş iç mekanlar yerini Gotik kemerler, ince duvarlar ve iç mekanlara ışıkla sızan büyük vitray pencerelere bırakmıştı.

Gotik mimarlar, uçan payanda ile tonozların yükünü yukarıdan alıp aşağıdan yanlara doğru dağıtıyordu. Duvar hafiflediği için daha çok pencere açılabiliyor ve mekanların daha ışıklı olmasına neden oluyordu.

Uçan Payanda

Gotik mimari dikey bir üsluba sahiptir ve tanrısallığı, tanrıya ulaşmayı temsil eder.

St. Denis Manastır Kilisesi, 12. yüzyıl, Paris

Gotik üslupla yeniden inşa edilen St. Denis Kilisesi, Kutsal Üçleme’yle ilişkili olarak: Üç kapılı, üç dikey katmanlı ve birkaç cephedeki üçlü kemer ile oluşturulmuştur.

St. Denis Kilise Planı

Ortaçağ yapıları yaşamak ve ibadet etmek için karanlık yerlerdi. Mimarinin değişmesiyle birlikte gelen büyük pencereler, ışıltılı vitray bezemeler içeri hava ve ışık girişini de sağlamış oldu.

St. Denis Gül Pencere

Mimarinin en önemli yapıları arasında Paris Notre-Dame Kilisesi bulunmaktadır.

Notre Dame Katedrali, Paris

Adına filmler yapılıp, kitaplar yazılan bu güzel katedralin temel taşını 1163 yılında Papa III. Alexander koymuştur. Paris’in merkezi sayılan yapı, 170 yılda tamamlanmış ve birçok heykel örneğine de ev sahipliği yapmaktadır.

Galerie des Chimeres, Notre Dame Katedrali, Paris

Viollet le Duc’un elinden çıkan şeytansı yaratıklar kötülüğü def etme düşüncesi ile yerleştirilmiş.

Siena Katedrali, 13-14. yüzyıl, İtalya

1215 ve 1263 yılları arasında inşa edilen bu başyapıtın mimarı Giovanni di Agostino’dur. 14. yüzyılda ön cepheye eklentiler yapılmış. İç kısmında önemli heykel ve resim örneklerinin bulunduğu katedral Toscana bölgesinde konumlanıyor.

Giovanni Pisano, Siena Katedrali Vaiz Kürsüsü, 1265-1268, İtalya
Simone Martini, Baldakenli Meryem, 1317 Fresko, İtalya

Meryem ve çocuk İsa, arka kısmın koyu olması derinlik etkisi yaratmış. Genelde var olan hiyerarşik düzen burada yoktur. Simetri söz konusu ve perspektif kullanılmıştır.

Chartres Katedrali, Kuzey Transepti, 1193-1250, Paris

13. yüzyılda Romanesk mimari tekniğiyle yapılmış olmasına karşın Gotik mimarinin en iyi örneklerinden biridir. Heykelleri, vitrayları ve döşemeleriyle günümüzde hala hayranlık uyandıran bir yapıyla karşı karşıyayız.

Chartres Katedrali, Batı Cephesi, 1145-1220, Fransa
Chartres Katedrali, Batı Cephesi Girişinden

Mimariye bağımlı heykel sanatı örneklerini burada görebiliriz.

Chartres Katedrali, Kuzey Transepti Giriş Kapısı, Fransa

Sol tarafta elinde şarap kasesi tutan kral şifa dağıtıyor. Yanında ise, İbrahim peygamberi İshak’la birlikte görüyoruz. Elinde yılanlı asa ve tabletiyle Musa Peygamber de aynı sırada durmaktadır. Bu giriş Eski Ahit peygamberleriyle sıralanmış.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
73

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here