Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
72

Bazen bir kadın gelir, kelimeleri şarkı yapar, bir adamın sesine ruh verir ve ölümsüzleşir…

Eşyalar toplanmış seninle birlikte 
Anılar saçılmış odaya her yere 
Sevdiğim o koku yok artık bu evde …

Tanju Okan’ın neredeyse herkes tarafından bilinen ‘Kadınım’ şarkısı da böyle bir ölümsüzleşmenin hikâyesini barındırıyor içinde. Tanju Okan olsanız bile, bazen hayat sizi sevdiğiniz kadınla bir araya getirmiyor.

Tanju Okan, Türk müziğinin en önemli seslerinden, bestecilerinden bir tanesi. Bu dünyadan ayrıldığında arkasında onlarca unutulmaz şarkı, onlarca film bıraktı. Ama sesinin etkileyiciliğine yakışan en güzel şarkı bizce Kadınım. Biz de bu yazımızda Kadınım’ın hikâyesini anlatacağız.

Tanju Okan kariyerinin zirvesi diyebileceğimiz çağlarda Zerrin adında genç bir kadına aşık olmuş, onun için yaşar hale gelmişti. Zerrin ülkenin önde gelen, kalburüstü ailelerinden birinin kızıydı. Aile bu ilişkiyi hiçbir zaman onaylamadı. Tanju ve Zerrin ailenin karşı çıkmasından dolayı görüşemez hale geldi. Okan kendini dağıtmaya, içkiyle arkadaşlığını ilerletmeye başladı. İlişkilerini gizlice yaşamaya çalışan çiftin bu halini fark eden aile Zerrin’i Amerika’ya gönderme kararı aldı. Tanju bu haberi alır almaz Zerrin’in evinin önünde adeta nöbet tutmaya başladı ama Tanju evin bir arka kapısı olduğundan habersizdi. Aile Zerrin’i o kapıdan kaçırarak gönderdi, Tanju sevgilisini son bir kez göremedi. Bu olaydan sonra Tanju Okan kendisini kaybetti. Alkolle arkadaşlığı derin bir dostluğa dönüştü.

O dönem eşinden yeni ayrılmış olan Mehmet Teoman da Tanju Okan’a her gün eşlik ediyordu. Bir gün eve döndüklerinde Tanju Okan kendini yatağa bıraktığı sırada Mehmet Teoman, Kadınım’ı yazacağından habersiz şekilde evdeki plakları karıştırmakla meşguldü. Plakların içinden Reggiani’nin plağını seçip pikaba yerleştirdiğinde ise büyülü anlar yaşanmaya başladı. Tanju’nun o dönemki ruh halinden ilham aldığını Reggiani’nin de bu anları tamamladığını söyleyen Teoman bir anda Kadınım’ı yazmaya başladı. Sabaha karşı şarkıyı yazmayı bitiren Teoman o heyecanla Tanju’yu hemen kaldırıp okumasını istedi. Tanju Okan şarkıyı okuduğu andan sonra şarkı, üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan kayda alındı ve ruhları titreten efsane şarkı hayat buldu.

Türk müzik tarihinin en sinematografik şarkılarından biri olan Kadınım her kelimesini gözümüzün önünde canlandırabilecek bir güce sahip. Şarkı Tanju Okan’ın etkileyici sesiyle birleştiği anda onu sadece dinlemiyor, hissediyor, izliyor ve yaşıyoruz…

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
72

4 YORUMLAR

  1. Unutulamaz bir Efsane Tanju Okan unutulmaz bir şarkı kadınım her dinlediğimde Mekanı cennet olsun Tanju baba diyorum bütün saygılar bütün özlemler sana Tanju Okan

  2. evet .Allahtan rahmet diler ruhu şaad olsun .unutyldumu. evet her sene 23 mayıs.güya anılıyor urlada.dayanamadım.ne yapabilirim.ki okanı bu anlamlı günlerde unutmamak adına.tanjunun okuduğu pilakları topladım.urla işkelede.sergi açmaya karar verdim. fazla tanıtım yapamadığımdan.tanju okan parkında plaklarını sergiledim..bu sene yine.kabir ziyaretinden sonra parkta sergisi açacağım.saygılarımla.salim yıldırım. iskele.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here