Türk resim sanatında önemli yere sahip olan ve yaşadıkları dönemin, kadın ve sanat konusundaki görüşlerine rağmen önemli işlere imza atmayı başarmış, ürettikleri eserlerle geçmişten günümüze ışık tutan birbirinden başarılı 5 Türk kadın ressamı sizler için inceledik.

1-Mihri Müşfik (1886 – 1954)

Çağdaş Türk resim sanatının başlamasına öncülük eden Mihri Müşfik Hanım, resim sanatında özellikle ürettiği portreleriyle birlikte önemli bir yere sahiptir. Döneminin şartlarına rağmen kendisinden sonra onu takip edecek başarılı kadın ressamlara öncülük eden Mihri Müşfik Hanım, resim sanatında kendisine ve daha birçok kadın ressama yer açarak Cumhuriyet döneminin ilk Türk kadın ressamı unvanını almıştır.

2- Güzin Duran (1898 – 1981)

Türk resim sanatının önemli bir diğer kadın ressamı ise Güzin Duran’dır. Sanatçı, kadınlara güzel sanatlar eğitimi vermek için İstanbul’da 1914 yılında kurulan öğrencileri arasında Mihri Müşfik Hanım’ın da yer aldığı İnas Sanâyi-i Nefîse Mektebi’nde eğitim alan okulun ilk mezunları arasındadır. Güzin Duran, ürettiği yağlı boya, manzara ve natürmort çalışmalarıyla göz doldururken bunların yanı sıra hat levhalar ve yazı-resim türü içerisinde de başarılı çalışmalara imza atmıştır.

3- Nazlı Ecevit (1900 – 1985)

Kadınların resim sanatında yer almasında öncülük eden Mihri Müşfik Hanım’ın etkisiyle Nazlı Ecevit, İnas Sanâyi-i Nefîse Mektebi’nde yer alarak ilk eğitimini almıştır. Aldığı eğitimden sonra öğretmenlik yapan Ecevit, ürettiği başarılı çalışmalarıyla sergilere katılarak kullandığı yağlı boya, pastel ve karakalem gibi farklı tekniklerle oluşturduğu eserlerine izlenimcilik akımının da etkisiyle doğa mizacını çalışmalarına başarılı bir şekilde aktarmıştır.

4- Sabiha Bozcalı (1903 – 1988)

Türkiye’nin ilk kadın illüstratörü olarak nitelendirebileceğimiz başarılı bir isim olan, Sabiha Bozcalı önce Münih ve Berlin’de eğitim gördükten sonra İstanbul’a dönerek Türk resim sanatında mihenk taşı haline gelen İnas Sanâyi-i Nefîse Mektebi’nde eğitim görmüştür. Ürettiği birbirinden başarılı manzara ve natürmort çalışmalarının yanı sıra portreleriyle dikkatleri üzerine çeken Bozcalı, Cumhuriyet tarihinin ilk kadın illüstratörü ve grafik tasarımcısı olarak anılmaktadır.

5- Aliye Berger (1903 – 1974)

Türk resim sanatının önemli isimlerinden biri olarak incelediğimiz son isim olan Aliye Berger, Türkiye’nin ilk kazıma ve oyma gravür sanatçısıdır. Gravür sanatının yanı sıra ürettiği yağlı boya çalışmalarıyla da anılan sanatçının, ismini duyurmasında etkili olan ve  ödül alan ”Güneşin Doğuşu” eserinin yanı sıra denediği farklı tekniklerle birlikte arkasında birbirinden başarılı eserler bırakmıştır.

Kaynak:1,2,3,4

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here