Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
10

Leonardo da Vinci, Michelangelo, Mozart ve Gustav Klimt…

Her biri kendi alanında en iyilerden olan bu sanatçıların hepsini bu listede buluşturan ortak bir özellikleri var. Bu ortak özellik ise arkalarında henüz tamamlanmamış eserler bırakmış olmaları.

Gelin bu yarım kalmış eserleri hep birlikte inceleyelim.

1. Leonardo da Vinci – St. Jerome in the Wilderness 

Leonardo da Vinci, St Jerome

Ressam, heykeltıraş, mimar, mühendis ve filozof hangisi da Vinci’yi daha iyi tanımlar? Leonardo da Vinci kendini bir ressamdan daha çok mühendis olarak görüyordu. Halen eskiz tarzında olan bu eser, Vinci’nin en esrarengiz eserlerinden biri. Aslında da Vinci’nin bir çok bitmemiş resmi bulunmakta ve da Vinci eserlerinden biri olan St. Jerome Wilderness’ta yarı tamamlanmış bir parça. Ancak nadir görülmesi ve da Vinci’nin görsel sanata yaklaşımı hakkında öğrettiği bilgiler nedeniyle oldukça değerli.

Resim, Aziz Jerome’u, bir keşişin yaşamını yaşadığı Suriye Çölü’nden geri çekildiği sırada tasvir ediyor .

Eserin bulunduğu yer: Vatikan Müzeleri

2. Franz Schubert – 8.Senfoni 

Franz Schubert’in 8. Senfoni’si, bestecinin ölmeden önce bitirmeyi başaramadığı bir eser.

Franz Schubert’in B minördeki 8. Senfoni’si Bitmemiş Senfoni olarak da biliniyor.

1822’de, sadece 25 yaşında, Schubert bu sekizinci senfoniyi oluşturmaya başladı. 1823 yılında Graz Müzik Topluluğu’ndan onur derecesi aldı ve arkadaşı Anselm Huttenbrenner’e eseri taslak olarak verdi. Ama Huttenbrenner senfoniden kimseye bahsetmedi. Onu paylaşmadı, çünkü bitmemiş olduğunu hissetti. 1865 yılında, Huttenbrenner nihayet, Bitmemiş Senfoni’yi ilk kez insanlarla paylaştı.

Ne yazık ki, Schubert eserini sunamadı ve 1828’de 31 yaşında yaşama veda etti.

 

3.  F. Scott Fitzgerald – The Love of The Last Tycoon 

Yirminci yüzyılın en büyük romancılarından kabul edilen unutulmaz Muhteşem Gatsby’nin Amerikalı yazarı F. Scott Fitzgerald, The Love of The Last Tycoon adlı romanı yarım kalan eserlerden biri. Kitap Fitzgerald’ın ölümünden bir yıl sonra 1941’de yayımcısı tarafından dağınık notları bir araya getirilerek yayımlandı.

4. Michelangelo – David-Apollo 

1,46m boyutlarında ki muhteşem heykelin adı David-Apollo, çünkü bu çalışmada tasvir edilen insanın kimliği hakkında pek çok kişi aynı fikirde değil. Michelangelo’nun heykelinin detayları, kişinin İncil’deki David ya da mitolojik Apollo olabileceğini düşündürtmüş durumda.

David-Apollo 1530’da Floransa valisi Baccio Valori için yaratıldı.

Mermer heykelin David olarak başladığı söylenmişti, ama Michelangelo daha sonra eser henüz bitmeden önce Apollo’ya adapte etmeye çalıştı. Bu bitmemiş heykelin konusu, Michelangelo tarafından hiçbir zaman not edilmedi.

Vasari’ye göre ok alma eyleminde olan “Apollo”. Fakat 1553 tarihli Cosimo I envanterinde, tarihi kataloğu kuran kişi tarafından “David” olarak tanımlanmaktadır. Sanat eleştirmenleri bu nedenle, heykeli bir ya da diğeri olarak ya da belirsizliğe dikkat çekmek için “Apollo-David” ya da “David-Apollo” gibi bir tireli başlık göstererek tanımlamaktalar.

Eserin bulunduğu yer: Bargello

David-Apollo, Michelangelo

 

5. Gilbert Stuart – The Athenaeum

Gilbert Stuart, ABD Başkanı George Washington’un 100’den fazla portresini yarattı. Stuart’ın ilk resmi, tanınmış Vaughan portresi, Washington’u belden yukarı doğru gösteriyor. Bununla birlikte, dizinin en ünlüsü, 1796’da Washington’un karısı Martha’nın isteği üzerine başlatılan Athenaeum portresi. Bu görüntü aynı zamanda ABD doları faturasında ufak tefek değişikliklerle de görülebilir.

Gilbert Stuart’ın en bilinen çalışması The Athenaeum olarak da bilinen George Washington’ın bitmemiş resmi.

Gilbert Stuart, George Washington portre The Athenaeum, 1796

Gilbert Stuart’ın bu portresi aynı zamanda ABD doları üzerinde de görülebilir.

6. Gustav Klimt – Portrait of Johanna Staude/ The Bride

6 Şubat 1918’de bir inme sonucu hayata veda etti Klimt. Sanatçının yarım kalan iki eseri vardı “Johanna Staude’nin Portresi” ve “The Bride” tabloları.

Gustav Klimt, The Bride, 1918
Gustav Klimt, Portrait of Johanna Staude, 1918

Eserin bulunduğu yer(Johanna Staude’nin Portresi): Belvedere Müzesi, Viyana

7. Mozart – Requiem

Wolfgang Amadeus Mozart’ın D minördeki Requiem adlı eseri yarım kalmasına rağmen müzikal başyapıtı olarak kabul edilir. Mozart isimsiz bir kişiden Requiem’i (Ölüler Duası veya Ölüm İlahisi) bestelemesi için bir teklif almıştı.

1791 yılında başladığı eser ölümüyle yarım kaldı. Mozart’ın ölüm döşeğinde bile bu eseri tamamlamaya çalışması eserine oldukça değer verdiğini gösteriyor. Requiem, üzerinde çalıştığı dönemde Mozart ağır bir hastalık geçirdi. Karısı Konstanze sipariş verildiği zaman kocasına peşin olarak ödenmiş olduğundan yarım beste teslim ederek geri kalan bedeli geri ödemek istemiyordu bu yüzden besteyi Mozart’ın adına öğrencileri Joseph Eybler ve Franz Xaver tamamladı.

8. Rembrandt – Artist Drawing from the Model

“Işığın ve gölgelerin ressamı” Rembrandt’ın Artist Drawing from the Model’i bitmemiş eserlerden. Yarım halinde gördüğümüz sağ arka planda yer alan, bir bezle örülmüş ve bir yontulmuş büst aşağıdan aydınlatılmıştır. Model, bazı perdelikler ve uzun bir palmiye yaprağı tutan alçak bir platform üzerinde duruyor. Rembrandt’ın kompozisyonu, daha önceki bir sanatçının, heykel yaptığını fildişi heykeline aşık olan ve daha sonra hayata gelen efsanevi kral Pygmalion’un gravüründen esinlenmişti. Baskının bitmemiş hali bize Rembrandt’ın çalışma yöntemlerini gösteriyor.

Rembrandt, Artist Drawing from the Model., 1639

 

9. Claude Monet- Vase of Flowers

Monet’nin Vase Of Flowers isimli eserinin bitmemiş olduğu pek fark edilecek türden değil. Fakat yazışmalarında, çiçeklere ve yapraklara düşen ışıklardan hoşnutsuz olduğunu belirtmiş. Bazı yerlerde boya kazınmış, diğerlerinde ise kuru boyayla boyanmıştır. Bu da Monet’nin sık sık bu tabloya geri dönerek üstünde çalıştığını gösteriyor.

Monet, Vase of Flowers

Eserin bulunduğu yer: Courtauld Galerisi, Londra, İngiltere

 

10. Antoni Gaudi – Sagrada Familia 

Sagrada Familia, büyük ihtimalle tarihin en uzun süredir devam eden mimarlık projesi. Bir Katolik kilisesi olarak tasarlanan ve Barselona’da yer alan eserin inşaatı 1882’den beri devam ediyor. Tasarımı heykeltıraş Antoni Gaudi tarafından yapılan Sagrada Familia, tamamlanmamış olsa da sanatçının en büyük başarısı olarak kabul görüyor.

 

Kaynak: 1, 2 , 3

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
10

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here