Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
113

Nbc kanalında yayımlanan Hannibal (2013-2015) dizisi ile sinema ve televizyon tarihinin en bilinen seri katili Hannibal Lecter bir kez daha bizlerle buluştu. Bryan Fuller yapımı dizi gerek diyalogları gerekse ağzımızı açık bırakan cinayetleri ile ince ince elenmiş, resmen bir sanat eseri niteliğinde. Hannibal’ın entelektüel yönüne odaklanan dizinin yemekleri ise tamamen üzerine konuşulması gereken ayrı bir konu.

Dizi, Thomas Harris‘in Kızıl Ejder kitabından esinlenmiş olsa da kitaptan önceki zaman aralığına değiniyor. Hannibal ile Will Graham’ın arasındaki ilginç ilişkiye değinen dizinin her bölümü ayrı bir görsel şölen. Her bölüm ayrı bir katil dizaynı izle soluğumuzu keserken arka planda Hannibal ağlarını örüyor.

O zaman dizinin ağzımızı açık bırakan, hafızalarımızdan silemediğimiz sahnelerine biraz göz atalım.

Not: Dizinin içeriği gereği rahatsız edici görüntüler olabilir.

Not: Diziyi bitirmeyenler için spoiler niteliğinde sahneler vardır.

1. Relevés (1×12)

hannibal-wannart

Hannibal’ın oksijen odasına bıraktığı tarak sayesinde alevler içinde yanan Georgia Madchen uzun zaman boyunca aklımızdan silinmedi.

2. Tome-wan (2×12)

hannibal-wannart

Mason Verger sonunun gelmesini hak eden bir adamdı ama kafası uçmuş bir şekilde köpekleri kendi yüzü ile beslemesini Will de dahil olmak üzere kimse beklemiyordu sanırım. Tabii ölümü bu şekilde olmadı, geçirdiği ameliyatlar ile hayata tekrar bağlanan Mason bu sefer de intikam uğruna kaybetti canını.

3. Coquilles (1×05)

hannibal-wannart

Ne oluyor dedirten bir bölüm daha! Bu bölümde ise katilimiz öleceğini biliyor ve korkuyor, kendisine dua etmesi içinse insanları dua eden meleklere dönüştürüyor.

4. Fromage (1×08)

hannibal-wannart

Tobias Burge, kurbanlarının boğazlarını açıp içine çello yerleştiren zeki bir psikopat, hakkından gelebilecek kişi ise tabiiki yine Hannibal.

5. Mukōzuke (2×05)

hannibal-beverly-katz-wannart

Birçoğumuzu üzen bir o kadar da ağzımızı açık bırakan bir sahne. Sonunda biri Hannibal hakkındaki gerçekleri ortaya serecek diye düşünürken Beverly’nin sıradışı ölümü Jack gibi bizim de canımızı biraz yakmıştı.

6. Mizumono (2×13)

hannibal-wannart

“Sonunda!” dedirten bir kapışma sahnesi. 2 sezondur beklediğimiz karşılaşma ve kozlarını paylaşma bu bölüm gerçekleşiyor. Tabii zeki katilimiz bir defa daha herkesi haklayarak uçağa zamanında yetişmeyi başarıyor. Bölümün tamamı ise ayrı bir efsane…

7. Futamono (2×06)

hannibal-wannart

The tragedy is not to die Abel, but to be wasted.

Hannibal’ın kendisini taklit eden Abel Gideon’u yakalayıp ona özel bir ziyafet hazırladığı bölüm, ana yemek ise Gideon’un bacağı. Ne diyebiliriz ki, kral adamsın Hannibal.

8. Secondo (3×03)

hannibal-wannart

Profesör Sogliato hepimizin canını sıkmıştı ama Hannibal’ın kafasına bir anda sapladığı bıçak ağzımızı açık bıraktı. Hele adamın titremesi ve kanlar içinde masaya yığılması… Sezonun ilk cinayeti olan bu sahne Hannibal’ın 3. sezonuyla da bizi kendine hayran bırakacağının kanıtıydı.

9. Futamono (2×06)

hannibal-wannart

Bu cinayet değil, resmen bir sanat eseri.

10. The Wrath of the Lamb (3×13)

hannibal-wannart

See? This is all I ever wanted for you, Will. For both of us.

It’s beautiful.

Hem şaşırtan hem duygulandıran, kısacası tadı damağımızda kalan bir final sahnesi.

Dizi bitse de zihnimize kazınan can alıcı sahnelerini geride bırakmamız pek mümkün değil. Unutulmadın Hannibal…

“Eat the Rude.”

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
113

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here