Tablolar mı canlı yahut canlılar mı tablo?

Cevap: Her ikisi de.

Alexa Mead, sanata hem felsefesi hem tarzı ile yeni bir soluk getiriyor ve insanları iki boyutlu boyama-gölgeleme teknikleri ile adeta bir Van Gogh tablosu karakterine çeviriveriyor. Boyarken ya da boyanmış insanı tek başına gördüğünüzde ”Bu mu 2D tablo?” diyebilirsiniz (siz yine de öyle demeyin). Ancak arka plan ve gölgelendirmelerle çalışma birden tablo izlenimi kazanıyor.

Alexa Meade, ABD’li bir enstalatör. Siyaset bilimi üzerine eğitim alan sanatçı bundan fazlasıyla sıkılmış olacak ki kendini resme adıyor ve farklı bir dokunuşla adından söz ettirmeyi başarıyor.

Bold Enough to Wait, 2017

O, sanatçı olmayı hiç planlamamış biri. Keskin dönüşü üniversitede aldığı bir seçmeli sanat dersi ile oluyor. Profesörün sorduğu bir soru ile merak ve araştırmaya giden Meade, bu sayede kendini boyutlu resmetmenin ortasında buluyor. “Karanlık boyayı gölgelerin bulunduğu yere koymak fikriyle çıktım yola.” diyor. Her karmaşık oluşumun fitili basit bir kıvılcım oluyor ya hani işte durum tam da bu.

Profesörün desteği; uzay, ışık ve gölge düşüncelerine akıl hocalığı yapması ile ”İnsan vücuduna siyah gölgeler konursa ne olur?” fikri beliriyor sanatçının zihninde.

İşte bir sihirli soru, tamamlayıcı destek onu bugünkü hayranlık ve üne kavuşturuyor.

Aşağıda gördüğünüz çalışma Madrid sokaklarından, 2012 yılına ait bir çalışması. İnsan gerçek, diğer her şey cansız fakat zamanı durdurmuş, hatta insanı resmin içinde cansız bir objeye dönüştürmüş sanatçı.

Art on the Streets, 2012

Bir diğer çalışmasında ise sanatçı, arkadaşı Jennifer Pearl ile Los Angeles sokaklarında. Yıl 2016. Sokak Sanatı performansı için arkadaşını boyuyor ve ortaya hayranlık uyandıran canlı tablo çıkıyor.

Art on the Streets, 2016

TED konferansında, ”Bedeniniz benim tuvalim.” sözleri ile dikkat çeken sanatçı, konferans boyunca resmetme sürecinden esprili bir dille bahsediyor.

Meade kendini, insanları, bazen bir sandalyeyi, bazen düz bir fonu boyayarak bütünsel tema oluşturuyor.

Dan Levine 2016’ın bir günü sanatçıya ulaşıyor ve kız arkadaşına yapacağı evlilik teklifi için sürpriz bir resmetme deneyimine katılmak istediğini söylüyor. Kız arkadaşı yalnızca boyamada görev alacaklarını düşünürken ortaya bu güzel çalışma ve ilginç evlilik teklifi çıkıyor.

Kendini 2D tabloya dönüştürürken:

Renkleri, gölgenin gücü ile birleştirip bambaşka bir formda sunuyor insanlara. Onu bu denli sıradışı yapan ise bakış açısı ve sunuşunun yeniliği. Dünyadaki ilk canlı tablo örneğini sunan sanatçı, şimdilerde çeşitli ülkelerdeki sergiler ile ortak çalışmalar yürütmekte.

Yukarıdaki çalışmasında Japon model ve Mini Cooper’ı nasıl resmettiğini görüyoruz. Zaman adeta durmuş ve o resmin içinde özgürce hareket edebilir tek şeyin kendisi olduğu izlenimi vermiş Meade.

Sanatçının çalışmaları yazıdakilerle sınırlı değil elbette. İşte sizler için diğer birkaç çalışması şöyle:

Bir sonraki yazıda görüşünceye dek sanat ile hür, sanat ile özgün kalın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here