Ayşe Ajda Pekkan, 12 Şubat 1946’da İstanbul’da doğdu. Çocukluğunu Kocaeli Gölcük’te geçirdi, Kadıköy Ortaokulu’ndan sonra Çamlıca Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1963’te Ses Dergisi yarışmasında birinci oldu. Kariyerine sinema oyunculuğuyla başlayan Süperstar, Ediz Hun’un erkekler dalında birinci, Hülya Koçyiğit’in kadınlar dalında ikinci olduğu yarışmada birinci seçildi ve profesyonel kariyeri başlamış oldu. Avrupai görünümü ve cüretkar tavırlarıyla Yeşilçam’ın gözde sanatçılarından biri olan Pekkan, beyaz perdeden gelen teklifleri değerlendirmeye başladı ve 1963 yılında “Adanalı Tayfur” ile ilk kez kamera karşısına geçti. 1969 yılında son filmi olan “Harun Reşit’in Gözdesi”ne kadar, başrollerini Ayhan Işık, Cüneyt Arkın ve Tamer Yiğit gibi sanatçılarla paylaştığı 47 filmde yer aldı.

İlk başrol tecrübesi 1963 yılında Ayhan Işık’la oynadığı Şıpsevdi’dir.

Pek çok filminde şarkıcı rolünü üstlenen Ajda Pekkan, sinemaya başlamadan önce kardeşi Semiramis’in de desteğiyle dönemin en popüler gece kulübü Çatı’nın sahibi İlham Gencer’e ulaştı. Süperstar, sinema yıllarında da İlham Gencer ile olan bağlantısını koparmadı ve ilk kaydını 1964 yılında “Göz Değdi Bana” şarkısına yaptı. “Her Yerde Kar Var” çıkardığı ilk plaktır. Zeki Müren ile gazino programları yaptı.

17 Kasım 1973 tarihinde Coşkun Sapmaz ile 6 gün süren bir evlilik yapan Ajda Pekkan, ikinci evliliğini 1979’da Erol Yaraş ile yapmıştır.

Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Arapça ve Japonca olmak üzere pek çok dilde şarkılar söylemiştir ve 1980 yılında Eurovision’da Türkiye’yi temsil etmiştir.

72 yaşında olan Süperstar, yetenekleri bir yana, yıllara meydan okuyan güzelliği ve fiziği ile de adından sıkça söz ettiriyor. Hatta Attila Dorsay onun için şöyle demiştir: “Bir toplumun sürekli idolü olmak, güzelliği temsil etmek, kusurlarını yok edip, var olmayan güzellikleri de güzelliğine eklemek… Sanki neredeyse yeni bir yaratık yaratmak… Ama o, tüm bu çabaya, belki sanıldığı kadar da bencil olmayan bir amaç uğruna girişmişti. Koca bir topluma sürekli bir güzellik duygusu vermek, kendinden emin bir kadının zamana meydan okuyuşunu simgelemek.. Ajda bir simgeydi. Bir efsane.”

Müzik kariyerinde emin adımlar atan Süperstar devamında “Sen Mutlu Ol”, “Sevdim Seni”, “Süperstar III”, “Ajda Pekkan ve Beş Yıl Önce, On Yıl Sonra”, “Süperstar IV”, “Ajda 90”, “Seni Seçtim”, “Ajda 93”, “Ajda Pekkan”, “The Best Of Ajda”, “Diva”, “Sen İste-EP”, “Cool Kadın”, “Aynen Öyle”, “Farkın Bu”, “Ara Sıcak (ft. Ozan Çolakoğlu), “Ajda Pekkan & Muazzez Abacı” albümlerini çıkardı. Son albümü ise 2015 yılında çıkardığı “Yakarım Canını”dır.

Kaynakça: 1,2

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here