Sundance Film Festivali, Amerikan bağımsız sinemasının en önemli destekçisi olmuş, Hollywood film endüstrisi ve onun Oscar temelli üretim şemasına alternatif getirme amacında olan bağımsız film festivalidir. 1985 yılında Sundance Enstitüsü bu festivali kendi programına dahil etti ve uluslararası filmleri gösterimi yapılan eserler yelpazesine kattı. 1991’de resmen isim değişikliği ile Sundance Film Festivali adını alan festival, uluslararası arenada kendini kabul ettirmiş bir vitrin haline geldi.

Yılın ilk büyük etkinliği olan Sundance Film Festivali’nde bu sene 33 ülkeden 112 uzun metraj film seçildi. 112 yapımın %40-45’i en az bir kadın yönetmen tarafından, %36-40’ı siyahi yönetmenler tarafından, %13-15’i de kendini LGBTI+ olarak tanımlayan yönetmenler tarafından çekildi. 

Peki, bu festival neden bu kadar önemli? Çünkü tahmin edemeyeceğiniz kadar başarılı ve kaliteli filmlerin ilk gösterimi bu festivalde yapılabiliyor. Örneğin; Reservoir Dogs, The Usual Suspects, Before Sunrise, American Psyco, Brick, Whiplash gibi filmler Sundance’ta ilk gösterimlerini yapmıştı. Ayrıca, Tolga Karaçelik’in ”Kelebekler” filmi 2018 Sundance Film Festivali’nde ”Dünya Sineması/Drama” kategorisinde Jüri Büyük Ödülü’nü alıp bizleri gururlandırmıştı. Kendisiyle yapmış olduğumuz röportajı okumak isterseniz röportajımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelin, 24 Ocak – 03 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan Sundance Film Festivali‘nin programına bir göz atalım. 

ABD/Dram Filmleri 

  • ”Before You Know It” / Yönetmen: Hannah Pearl Utt, Senarist: Hannah Pearl Utt ve Jen Tullock
  • ”Big Time Adolescence” / Yönetmen ve senarist: Jason Orley
  • ”Brittany Runs A Marathon” / Yönetmen ve senarist: Paul Downs Colaizzo
  • ”Clemency” / Yönetmen ve senarist:Chinonye Chukwu
  • ”The Farewell” / Yönetmen ve senarist: Lulu Wang
  • ”Hala” / Yönetmen ve senarist: Minhal Baig
  • ”Imaginary Order” / Yönetmen ve senarist: Debra Eisenstadt
  • ”The Last Black Man in San Francisco” / Yönetmen: Joe Talbot, Senarist: Joe Talbot, Rob Richert
  • ”Luce” / Yönetmen: Julius Onah, Senarist: JC Lee, Julius Onah
  • ”Ms. Purple” / Yönetmen: Justin Chon, Senarist: Justin Chon, Chris Dinh
  • ”Native Son” / Yönetmen: Rashid Johnson, Senarist: Suzan-Lori Parks
  • ”Share” / Yönetmen ve senarist: Pippa Bianco
  • ”The Sound of Silence” / Yönetmen: Michael Tyburski, Senarist: Ben Nabors, Michael Tyburski
  • ”Them That Follow” / Yönetmen ve senarist: Britt Poulton, Dan Madison Savage
  • ”To The Stars” / Yönetmen: Martha Stephens, Senarist: Shannon Bradley-Colleary

ABD/Belgesel Filmleri

  • ”Always in Season” / Yönetmen: Jacqueline Olive
  • ”American Factory” / Yönetmen: Steven Bognar, Julia Reichert
  • ”APOLLO 11” / Yönetmen: Todd Douglas Miller
  • ”Bedlam” / Yönetmen: Kenneth Paul Rosenberg
  • ”Davis Crosby: Remember My Name” / Yönetmen: A.J. Eaton
  • ”Hail Satan?” / Yönetmen: Penny Lane
  • ”Jawline” / Yönetmen: Liza Mandelup
  • ”Knock Down the House” / Yönetmen: Rachel Lears
  • ”Midnight Family” / Yönetmen: Luke Lorentzen
  • ”Mike Wallace is Here” / Yönetmen: Avi Belkin
  • ”Moonlight Sonata: Deafness in Three Movements” / Yönetmen: Irene Taylor Brodsky
  • ”One Child Nation” / Yönetmen: Nanfu Wang, Jialing Zhang
  • ”Pahokee” / Yönetmen: Ivete Lucas, Patrick Bresnan
  • ”TIGERLAND” / Yönetmen: Ross Kauffman
  • ”Untitled Amazing Johnathan Documentary” / Yönetmen ve senarist: Ben Berman
  • ”Where’s My Roy Cohn?” / Yönetmen: Matt Tyrnauer

Dünya Sineması/Dram Filmleri

  • ”Dirty God” Yönetmen: Sacha Polak, Senarist: Sacha Polak, Susanne Farrell
  • ”Divine Love” Yönetmen: Gabriel Mascaro, Senarist: Gabriel Mascaro, Rachel Daisy Ellis, Esdras Bezerra
  • ”Dolce Fine Giornata” Yönetmen: Jacek Borcuch, Senarist: Jacek Borcuch, Szczepan Twardoch
  • ”Judy & Punch” Yönetmen ve senarist: Mirrah Foulkes
  • ”Koko-di Koko-da” Yönetmen ve senarist: Johannes Nyholm
  • ”The Last Tree” Yönetmen ve senarist: Shola Amoo
  • ”Monos” / Yönetmen: Alejandro Landes, Senarist: Alejandro Landes, Alexis Dos Santos
  • ”Queen of Hearts” Yönetmen: May el-Toukhy, Senarist: Maren Louise Käehne, May el-Toukhy
  • ”The Sharks” Yönetmen ve senarist: Lucía Garibald
  • ”The Souvenir” / Yönetmen ve senarist: Joanna Hogg
  • ”This is not Berlin” Yönetmen: Hari Sama, Senarist: Rodrigo Ordóñez, Hari Sama, Max Zunino
  • ”WE ARE LITTLE ZOMBIES” / Yönetmen ve senarist: Makoto Nagahisa

Dünya Sineması/ Belgesel

  • ”Advocate” / Yönetmen: Rachel Leah Jones
  • ”Cold Case Hammarskjold” / Yönetmen: Mads Brügger
  • ”The Disappearance of My Mother” / Yönetmen ve senarist: Beniamino Barrese
  • ”Gaza” / Yönetmen: Garry Keane, Andrew McConnell
  • ”Honeyland” / Yönetmen: Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska
  • ”Lapü” / Yönetmen: Juan Pablo Polanco, César Alejandro Jaimes, Senarist: Juan Pablo Polanco, César Alejandro Jaimes, María Canela Reyes
  • ”The Magic Life of” / Yönetmen:Tonislav Hristov, Senarist: Tonislav Hristov, Kaarle Aho
  • ”Midnight Traveler” / Yönetmen: Hassan Fazili, Senarist:  Emelie Mahdavian
  • ”Sea of Shadows” / Yönetmen: Richard Ladkani
  • ”Shooting the Mafia” / Yönetmen: Kim Longinotto
  • ”Stieg Larsson – The Man Who Played With Fire” / Yönetmen ve senarist: Henrik Georgsson

NEXT Seçkisi

  • ”Adam” / Yönetmen: Rhys Ernst, Senarist: Ariel Schrag
  • ”The Death of Dick Long” / Yönetmen:  Daniel Scheinert, Senarist: Billy Chew
  • ”Give Me Liberty” / Yönetmen: Kirill Mikhanovsky, Senarist: Alice Austen, Kirill Mikhanovsky
  • ”The Infiltrators” / Yönetmen: Alex Rivera, Cristina Ibarra , Senarist: Alex Rivera, Aldo Velasco
  • ”Light From Light” / Yönetmen ve senarist: Paul Harril
  • ”Paradise Hills” / Yönetmen: Alice Waddington, Senarist: Nacho Vigalondo, Brian DeLeeuw
  • ”Premature” / Yönetmen: Rashaad Ernesto Green, Senarist: Rashaad Ernesto Green, Zora Howard,
  • ”Selah and the Spades” / Yönetmen ve senarist: Tayarisha Poe
  • ”Sister Aimee” / Yönetmen ve senarist: Samantha Buck, Marie Schlingmann
  • ”The Wolf Hour” / Yönetmen ve senarist: Alistair Banks Griffin

Prömiyerler

  • ”After The Wedding” Yönetmen ve senarist: Bart Freundlich
  • ”Animals” / Yönetmen: Sophie Hyde, Senarist: Emma Jane Unsworth
  • ”Blinded by the Light” / Yönetmen: Gurinder Chadha, Senarist: Sarfraz Manzoor, Gurinder Chadha, Paul Mayeda Berges
  • ”Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile”  / Yönetmen: Joe Berlinger, Senarist: Michael Werwie
  • ”I Am Mother” /Yönetmen: Grant Sputore, Senarist: Michael Lloyd Green
  • ”Late Night” /Yönetmen: Nisha Ganatra, Senarist: Mindy Kaling
  • ”Official Secrets” / Yönetmen: Gavin Hood, Senarist: Sara Bernstein, Gregory Bernstein, Gavin Hood
  • ”Photograph” / Yönetmen ve senarist: Ritesh Batra
  • ”Relive” / Yönetmen: Jacob Estes, Senarist: Jacob Estes, Drew Daywalt
  • ”Sonja – The White Swan” / Yönetmen: Anne Sewitsky, Senarist: Mette Marit Bølstad, Andreas Markusson
  • ”The Boy Who Harnessed the Wind” / Yönetmen ve senarist: Chiwetel Ejiofor
  • ”The Mustang” / Yönetmen: Laure de Clermont-Tonnerre, Senarist: Laure de Clermont-Tonnerre, Mona Fastvold, Brock Norman Brock
  • ”The Report” / Yönetmen ve senarist: Scott Z. Burns
  • ”The Sunlit Night” / Yönetmen: David Wnendt, Senarist: Rebecca Dinerstein
  • ”The Tomorrow Man” / Yönetmen ve senarist: Noble Jones
  • ”Top End Wedding” / Yönetmen: Wayne Blair, Senarist: Joshua Tyler, Miranda Tapsell
  • ”Troop Zero” /  Yönetmen: Bert & Bertie, Senarist: Lucy Alibar
  • ”Velvet Buzzsaw” / Yönetmen ve senarist: Dan Gilroy

Belgesel Prömiyerleri

  • ”Ask Dr. Ruth” / Yönetmen: Ryan White
  • ”The Great Hack” / Yönetmen: Karim Amer, Jehane Noujaim, Senarist: Karim Amer, Pedro Kos
  • ”Halston” / Yönetmen ve senarist: Frédéric Tcheng
  • ”The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley” / Yönetmen: Alex Gibney
  • ”Love, Antosha” / Yönetmen: Garret Price
  • ”Marianne & Leonard: Words of Love” / Yönetmen: Nick Broomfield
  • ”MERATA: How Mum Decolonised The Screen” / Yönetmen ve senarist: Hepi Mita
  • ”Miles Davis: Birth of the Cool” / Yönetmen: Stanley Nelson
  • ”Raise Hell: The Life & Times of Molly Ivins” / Yönetmen:  Janice Engel, Senarist:  Janice Engel, Monique Zavistovski
  • ”Toni Morrison: The Pieces I Am” / Yönetmen: Timothy Greenfield-Sanders
  • ”Untouchable” / Yönetmen: Ursula Macfarlane
  • ”Words from a Bear” / Yönetmen: Jeffrey Palmer

MIDNIGHT

  • ”Greener Grass” / Yönetmen ve senarist: Jocelyn DeBoer, Dawn Luebbe
  • ”The Hole in the Ground” / Yönetmen: Lee Cronin, Senarist: Lee Cronin, Stephen Shields
  • ”Little Monsters” / Yönetmen ve senarist: Abe Forsythe
  • ”The Lodge” / Yönetmen: Veronika Franz, Severin Fiala, Senarist: Sergio Casci, Veronika Franz, Severin Fiala
  • ”MEMORY – The Origins of Alien” / Yönetmen ve senarist: Alexandre O. Philippe
  • ”Mope” / Yönetmen: Lucas Heyne, Senarist: Lucas Heyne, Zack Newkirk
  • ”Sweetheart” / Yönetmen: JD Dillard , Senarist: JD Dillard, Alex Theurer, Alex Hyner

SPOTLIGHT

  • ”Anthropocene: The Human Epoch” / Yönetmen: Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky, Senarist: Jennifer Baichwal
  • ”The Biggest Little Farm” / Yönetmen: John Chester, Senarist: Mark Monroe, John Chester
  • ”Birds of Passage” / Yönetmen: Cristina Gallego, Ciro Guerra, Senarist: Maria Camila Arias, Jacques Toulemonde
  • ”Maiden” / Yönetmen ve senarist: Alex Holmes
  • ”The Mountain” / Yönetmen: Rick Alverson, Senarist: Rick Alverson, Colm O’Leary, Dustin Defa
  • ”The Nightingale” / Yönetmen ve senarist: Jennifer Kent

KIDS

  • ”Abe” / Yönetmen: Fernando Grostein Andrade, Senarist: Lameece Issaq, Jacob Kader
  • ”The Elephant Queen” / Yönetmen: Victoria Stone, Mark Deeble, Senarist: Mark Deeble
  • The Witch Hunters” / Yönetmen: Rasko Miljkovic, Senarist: Marko Manojlovic, Milos Kreckovic

 

Kaynak: 1 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here