Criminal dizisi için 4 yazıdan oluşacak bir seri hazırlayacağımızı bir önceki, ”Yorum Yok” – Criminal: Birleşik Krallık yazımızda belirtmiştik. Netflix yapımı bu yeni dizi, izleyicilerine 4 farklı ülkede, toplam 12 zanlıya ve onların hikâyelerine tanık olma fırsatı veriyordu. İlk durağımız Birleşik Krallık’tı. İkinci durak olarak Almanya‘yı seçtik. İngiltere’ye kıyasla daha farklı dedektifler ve suçlularla karşılaştık. Sorgu teknikleri ve karakterler değişti. Doğruyu söylemek gerekirse de çok etkilendik. İngiltere’den az buçuk daha fazla beğenildi diyebiliriz. Şimdi, detay vermeden bölümlerin konularından bahsedelim biraz.

Jochen

Bu bölüm, Almanya sezonunun açık ara en iyi bölümüydü ve beklenmedik bir sona bağlandı diyebiliriz. Doğu Berlin ve Batı Berlin olaylarına da değinen bölüm, eski Doğu Berlin’deki projesinin altında bulunan iskelet ve kayıp bir işçi hakkında sorguya alınan müteahhit Jochen‘i odağına alıyor. Bölümün başlarında ısınamadığınız bu adama, bölümün sonunda çok farklı bakıyorsunuz.

Yılmaz

Aile içi şiddet her zaman göründüğü gibi olmayabilir. Yılmaz, karısını merdivenden iterek öldürmeye teşebbüs ettiği için sorguya alınmıştır. Bu sefer hesaba katılmayan şey ise Yılmaz’ın avukatıdır.  Nüfuzlu bir kayınpedere sahip olan Yılmaz, çocuğunun velayetini almak için konuşmamaya niyetlidir.

Claudia

Dedektif Schulz, bir katilin sevgilisinden, gömdükleri ilk cesedin yerini öğrenmeye çalışıyor bu bölümde. Aslında çok alışık olduğumuz bir durum çıkıyor önümüze. Schulz, tüm kariyeri boyunca bu katille ve tecavüz edip öldürdüğü kızları bulmakla uğraşmış. Sırf bu yüzden evliliği bitmiş, iyi bir baba olamamış. Claudia‘nın elinden ise çocuğu alınmış ve bunun sebebi de Schulz. Aslında, bu bölüm biraz daha duygusal ve birey odaklı denebilir. Oyunculuklar ise çok başarılı.

Almanya, Birleşik Krallık’a göre bana daha fazla keyif verdi. Belki de zanlılarla daha fazla empati kurabildiğim için gelişti bu durum. Schulz’u çok sevmem de büyük bir etken olabilir. Üzerinde durduğu detaylarla, aslında hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını vurgulayan Criminal: Almanya, kesinlikle izlenmesi gereken bir dizi. Merak edip izlemek istersiniz diye fragmanı buraya bırakıyoruz. Diğer yazımız Criminal: Fransa‘da görüşmek üzere.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here