Her şey insanın içinde yaşadığı ortama, koşullara bağlıdır. Her şeyi belirleyen ortamdır, insansa bir hiçtir.  – Dostoyevski

Daha önce Suç ve Ceza’yı St. Petersburg Haritası Üzerinden Gerçek Mekanların İzinde Okumak isimli içeriğimde Suç ve Ceza’yı tekrar okumanın üzerimde yarattığı etkilerden bahsedip kitabı St. Petersburg haritası üzerinden okumanın ipuçlarını vermiştim.

Bugün ise şöyle bir haberle güne başladım: Dünyaca ünlü yazar Dostoyevski’nin ölümsüz eseri Suç ve Ceza, 15 yıl aradan sonra Ankaralı sanatseverlerle buluşacak.

 

 

DT Edebi Kurul Başkanı ve rejisör Bozkurt Kuruç yorumuyla sahnelenecek eser, yarın, yani 1 Kasım 2018 günü Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

Oyunun tanıtım metni ise şöyle:

Bir yanıyla özverili, idealist bir genç olarak görünen hukuk öğrencisi Raskolnikov, karanlık doğasının onu sürüklediği kanlı bir eylem hazırlığındadır. Yaşlı tefeci Alyona İvanovna’yı öldürmeyi planlayan Raskolnikov, eyleminin karanlık biçimini içsel olarak reddetmekte ve düşüncelerinde eylemini meşrulaştırmaktadır. Raskolnikov, kendini bozuk bir devlet sistemi ile yönetilen fakir Rusya’da, kadınların vücutlarını pazarladığı bir yaşam alanında, açlığın kol gezdiği sokaklarda, sürüden farklı görmektedir. Kanlı eylemi ile çarpık ve yoz sisteme karşı büyük bir savaş açacağını düşünmektedir.

Raskolnikov, kanlı eylemi ile kendini bir nevi “kahraman” diye olumlamakta ancak büyük bir yanılgının içine hızla düşmektedir. Raskolnikov aslında insan vicdanına karşı gelen bir “köle”dir. Sonuçta vicdanına yenilen Raskolnikov, Dostoyevski’nin eşsiz olay örgüsünde gerçeği er ya da geç görecektir.

Bilet, sahne gibi bilgilere ise devlet tiyatroları sitesinden şurayı tıklayarak ulaşabilirsiniz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here