DIY (do-it-yourself) yani “kendin yap” bir hobi olarak ele alındığında boş zaman aktivitesi, beceri ve ilgi alanı olarak bize bir işte odaklanmamızı ve bu işten haz duymamızı, keyif almamızı sağlıyor. Ancak “kendin yapbir aktiviteden, eğlenceden daha öte bir kavram.

Bilişsel davranış terapisi konusunda uzmanlaşmış psikolog Sergio Ortiz, DIY’ı stres, endişe ve özgüven eksikliği ile mücadelede terapötik bir boş zaman etkinliği olarak öneriyor.

DIY: Terapötik Bir Hobi

Psikoloğa göre, “Sevdiğimiz bir eylemi gerçekleştirmek yalnızca bizi rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda kendi seçtiğimiz bir şeye özen gösterdiğimiz bir zamanın tadını çıkarmamızı sağlar. Bu seçimi yapmak bizi zaten güçlendirir ve memnun hissetmemizi sağlar. Ama aynı zamanda hobi dediğimiz DIY, ellerimizi, nöronlarımızı ve tüm duyularımızı kullanmayı gerektirir. Bu açıdan DIY eğlenceli bir faaliyet ve eğlenceli bir tedavidir.”

Daha spesifik olarak DIY, yoğun bir konsantrasyon gerektirerek aşağıda listelediğimiz şu fiziksel ve zihinsel faydaları sağlar:

  • Stres ve anksiyete ataklarının önüne geçin.
  • Yaratıcı ruhunuzu besleyin.
  • Sıradan olmayan problemleri çözme yeteneğinizi güçlendirin.
  • Talep ettikleri ekonomik tasarruflardan memnuniyet derecesini arttırın.
  • Özgür ve özerk bir projeyi gerçekleştirirken özgüveninizi geliştirin ve ortaya çıkardığınız işten haz duyun.
  • Güçlü beyin bağlantıları oluşturarak ve el koordinasyonuyla çalışarak nihai psikomotor becerilerinizi geliştirin.
  • Enerji harcaması gerektirdiğinden kemiklerinizin ve kas sisteminizin durumunu güçlendirin.

Kanal Önerileri!

5-Minute Crafts

Birçok kanal arasından en profesyonel olanı 5-Minute Craft daha çok life hack dediğimiz pratik hileler, uygulanması kolay ama hayat kurtaran fikirler üzerine video içerikleri üretiyor. Bu DIY işlerinin 5 dakikada yapılabilir oluşundan olsa gerek 61 milyon takipçisi var!

Crafty Panda

İsminden de tahmin edileceği gibi video içerikleri de komedi temelli olan, günlük rutinlerden doğan ihtiyaçlara odaklanan DIY kanalı; makyaj dersleri, güzellik ipuçları, moda ve ev dekorasyonu fikirleri barındırıyor ve 9,6 milyon aboneye sahip.

LaurDIY

Lauren video içeriklerinde DIY fikirlerine yer veren bir youtuber. DIY videolarında kendisinin ve köpeğinin de yer alması izlemeyi daha keyifli hale getiriyor. Lauren’in şu an için 9 milyon abonesi var.

Bu projeler içerisinde en fazla ilgi görenler ise DIY hobi dekorasyon fikirleri oluyor. Çünkü dekorasyon fikirlerimizi hayata geçirebilmek için ihtiyaç duyduğumuz eşyalara ulaşmak hem daha kolay hem de ürettiklerimizin direkt kullanımı mümkün.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here