Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

İzleyen herkesin favori Netflix dizileri arasına giren Stranger Things‘e ilham kaynağı olmuş filmleri sizler için listeledik. Diziyi izlemeyenler için uyaralım, spoiler içerir!

Akira

Image result for akira

Katsuhiro Otomo’nun yazıp yönettiği 1988 tarihli bilim-kurgu/anime, psişik güçlere sahip genç bir motosikletçinin geleceğin Tokyo’sunda yaşadıklarını anlatır. Dizinin yaratıcıları Duffer Kardeşler’e göre, Akira’nın Stranger Things’e ilham kaynağı olduğu birçok nokta var. Psişik güçlere sahip çocukları kobay olarak kullanan hükümet projesi, ve adları yerine sayılarla isimlendirilen karakterler gibi (Akira’da 28, Stranger Things’te Eleven var).

Alien

Image result for alien stranger things

Ridley Scott’ın 1979 tarihli bilim-kurgu/korku filmi Alien, dizideki Upside Down‘un görüntüsünün ilham kaynaklarından. Dizide Will’in cesedini bulduğunu öne süren asker David O’Bannon da adını Alien’ın yaratıcılarından Dan O’Bannon’dan almış. ‘Konak’ olarak insan bedenini seçen ve oraya yumurtlayan yaratıklar ve bilgisayar desteği olmadan yaratılan animatronik canavarlar dizinin Alien ile benzeştiği diğer noktalar arasında.

Close Encounters of the Third Kind

Image result for close encounters

Steven Spielberg’in 1977 tarihli filminde uzaylıların varlığına tanıklık eden sıradan bir Amerikalı’nın hayatının değişmesi anlatılır. Duffer Kardeşler’e göre, filmin ana karakteri dizide Winona Ryder’ın canlandırdığı Joyce ile büyük benzerlikler gösteriyor: ‘Dışarıda herkes onu deli zannediyor, o ise kendi yolunda gitmeyi tercih ediyor.’ Dizi de tıpkı film gibi Indiana’da geçiyor.

E.T.

Image result for e.t. stranger things

Seksenli yılların klasikleşmiş bilim-kurgu filmlerinden E.T.’de, evine gelen bir uzaylıyı hükümetten ve yetişkinlerden saklamaya çalışan çocukların hikayesi anlatılır. Tıpkı buradaki karakterler gibi Eleven’ı ailelerinden gizlemeye çalışan çocuklar da Dungeons & Dragons oynar, dizide filmdekine benzer bir kovalamaca sahnesi ve hükümetin gizli deneylerini yürütmeye çalışan kötü ajanlar vardır. Duffer Kardeşler, dizi fikrini stüdyoya sunarken hazırladıkları sahte fragmanda da E.T.’den görüntüler kullanmıştır.

It

Image result for it kids

Stephen King, dizinin ana ilham kaynaklarından biri. Yazarın iki kez filme aktarılan başyapıtlarından It, bildiğiniz üzere, Maine kasabasında dehşet saçmaya başlayan kötücül bir gücün hikayesini anlatıyor. Tıpkı dizide olduğu gibi, bu belirsiz tehdide karşı sırt sırta veren çocuklar arkadaşlıkları sayesinde ‘O’nu yenmeye uğraşıyorlar. Kitabın bu yıl izlediğimiz sinema uyarlamasındaki çocuklardan biri, Stranger Things’te Mike’ı canlandıran Finn Wolfhard üstelik.

Firestarter

Image result for firestarter

Seksenlerden bir diğer Stephen King uyarlaması, Firestarter, pyrokinetik (ateşi kontrol edebilen) küçük bir kızın kendisini kontrol altına almaya çalışan yetkililerden kaçışını anlatır. Tahmin edeceğiniz üzere, kitabın (sinema uyarlamasında Drew Barrymore’un canlandırdığı) ana karakteri Charlie McGee, Eleven ile büyük benzerlikler gösteriyor. Güçleri ve otoriteden kaçışlarının haricinde, iki karakterin de anneleri gençken deneye tabi tutulmuş ve bu yüzden doğaüstü güçlere sahip çocuklar dünyaya getirmişler. Kitapta Charlie’nin babası hipnoz yaparken burnu da tıpkı Eleven gibi kanıyor.

Stand By Me

Image result for stand by me stranger things

Bir diğer Stephen King uyarlaması, Stand By Me, yazarın korku türünde olmayan hikayelerinden The Bodynin sinema uyarlamasıdır. Aynı kasabada yaşayan dört çocuğun kaybolmuş bir başka çocuğun cesedini ararken yaşadıklarını anlatan filmin replikleri, dizinin oyuncu seçmeleri esnasında aday aktörlere okutulmuştur. Dört çocuğun Will’i ararken tren raylarının üstünde yürümesi, iki hikayede de karakterlerin okulun ‘kabadayıları’ tarafından sürekli olarak tehdit edilmesi ve yetişkinlerin problemleriyle yüzleşen çocuklar teması, Rob Reiner’ın başyapıtıyla dizinin ortak noktaları arasındadır. Dizinin dördüncü bölümü olan The Body’de, adını King’in filme esin kaynağı olmuş hikayesinden alır.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here