Sevilen yazar Stephen Edwin King’in eserleri birçok kez beyaz perdeye uyarlandı. King, Bram Stoker Awards, World Fantasy Awards ve British Fantasy Society Awards gibi prestijli ödüllerin sahibi bir yazar. Yazarın yalnızca eserleri değil, eserlerinin beyaz perde uyarlamaları da oldukça beğeni topladı ve birçok ödülün sahibi oldu. Sizler için usta yazar Stephen King’in sinemaya uyarlanan eserlerinden on tanesini derledik, keyifli okumalar!

10- Benimle Kal (Stand By Me)

Stephen King’in “The Body” isimli kısa romanının sinemaya uyarlaması olan film 1986 yılında sinemaseverlerle buluştu. Küçük Gordie öyküler anlatan sessiz bir çocuktur. Abisinin ölümünden sonra babası tarafından görmezden gelinmiştir. En yakın 3 arkadaşının da problemleri vardır. En iyi arkadaşı Chris Chambers suçlu ve alkolik ailesinden dolayı hor görülen bir çocuktur. Teddy ise babası tarafından kulağı yakılmış bir çocuk olup, duygusal anlamda kendini kontrol edememektedir. Vern ise grubun şişman ve korkak üyesidir. Vern, bir ceset görüldüğünden bahseder ve dört arkadaş cesedi görmek için maceraya çıkar.

9- Ölüm Bölgesi (The Dead Zone)

Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda David Cronenberg oturmaktadır. Filmde ise Christopher Walken, Tom Skerritt, Martin Sheen, Herbert Lom, Brooke Adams ve Colleen Dewhurst gibi isimler yer almıştır.

Film, yıllar süren komadan uyanan Johnny Smith adlı bir öğretmenin psişik güçlerini keşfetmeye başlamasını konu ediniyor.

8- Dolores (Dolores Claiborne)

Stephen King’in 1992 yılında yayımladığı psikolojik gerilim romanı Dolores Claiborne’dan aynı isimle uyarlanmış olan filmin başrollerinde Kathy Bates, Jennifer Jason Leigh, Christopher Plummer, Judy Parfitt, John C. Reilly, Ellen Muth ve David Strathairn yer almakta.

Filmin konusu: Yıllardır görmediği annesi Dolores’in (Kathy Bates), yanında hizmetçi olarak çalıştığı yaşlı bir kadını (Judy Parfitt) öldürmek suçundan tutuklanır. Bunu duyar duymaz annesinin yaşadığı küçük kasabaya koşan New York’lu gazeteci Selena (Jennifer Jason Leigh) olayın aslını araştırmaya başlar. Araştırma sırasında kendisinin kasabada büyürken yaşamış olduğu sorunlu çocukluğu ve aile içi çekişmeleri de yavaş yavaş ortaya çıkacaktır.

7- Öldüren Sis (The Mist)

Stephen King’in “Skeleton Crew” adlı kitabından uyarlanan film, David Drayton ve küçük oğlu Billy’nin yaşadığı kasabaya tuhaf bir sis tabakasının çökmesi ve bu dünyaya ait olmayan öldürücü yaratıkların kasaba halkını öldürmeye çalışmasını anlatmaktadır.

6- Yeşil Yol (The Green Mile)

En İyi Film Akademi Ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü, En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü ve En İyi Özgün Müzik Akademi Ödülü’ne aday gösterilen film Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanmıştır.

Film, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkûm olan John Coffey’in, hapishanenin başgardiyanı Paul Edgecomb’u doğaüstü güçleri sayesinde iyileştirmesini ve Edgecomb’un Coffey’in yaşamına devam edebilmesi için gösterdiği çabayı anlatmaktadır.

Tom Hanks ve David Morse’un başrollerini paylaştığı film 1999 yılında beyaz perdeye uyarlanmıştır.

5- Günah Tohumu (Carrie)

King’in “Göz” isimli romanın üçüncü kez beyaz perde uyarlaması olan filmin baş rollerinde Chloë Grace Moretz, Julianne Moore ve Ansel Elgort yer alıyor. Filmin konusu ise şöyle: Carrie White okulda arkadaşlarının sürekli dalga geçip kötü davrandığı, evdeyse aşırı dindar annesinden zulüm gören bir kızdır. Ama Carrie’nin herkesten sakladığı bir sırrı vardır; çok yoğun psişik güçlere sahip olması. Okul balosunda arkadaşları onu yine sıkıştırmaya kalkınca “ateşle oynanmayacağını” öğreneceklerdir.

4- Gizli Pencere (Secret Window)

Ünlü senarist David Koepp’in yönetmen koltuğuna oturduğu filmin başrolünde başarılı oyuncu Johnny Depp var. Depp’in, Mort Rainey isimli bir yazarı canlandırdığı filmde; Rainey, karısından boşanan ve aynı zamanda “yazar tıkanıklığı” sorunuyla karşılaşan bir yazardır. Hem yeni kitabı üzerine çalışabilmek hem de zor zamanları atlatabilmek için New York’un ıssız bölgelerinden birine, Tashmore Gölü’nde bir kulübeye yerleşir. Bir gün kapısını çalan John Shooter isimli esrarengiz adam, Rainey’i kendi hikayesini çalmakla suçlar. Başta adamı dikkate almayan Rainey, zamanla olayın büyüklüğünün ve tehlikesinin farkına varır.

3- Ölüm Kitabı (Misery)

Senaryosunu William Goldman’ın, Stephen King’in 1987’de yazdığı aynı adlı romanından uyarlayıp yazdığı filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını Rob Reiner üstlenmiştir. Filmin başrollerinde James Caan ve Kathy Bates yer alıyor. Filmde bir roman yazarının psikopat bir hayranı tarafından rehin tutularak onun istediği tarzda yeni bir roman yazmaya zorlanması anlatılıyor.

2- 1408

Stephen King’in aynı adlı kısa hikâyesinden uyarlanan sinema filminin başrollerinde John Cusack ve Samuel L. Jackson var.

Mike Enslin doğaüstü olayların yaşandığı iddia edilen yerleri araştıran ve bunlarla ilgili kitaplar yazan bir yazardır. Aldığı bir kartta New York’taki Dolphin Otel’inin 1408 numaralı odasına hiç gitmemesi konusunda bir uyarı görür. Çocuğunu kanser nedeni ile kaybettikten sonra eşinden de ayrılmış olan Enslin aslında Tanrı’ya ve doğaüstü olaylara inancını yitirmiştir. İlk başta her şey normal gözüküyor olsa da bir müddet sonra esrarengiz olaylar başlar. Başlarda olanların bir kandırmaca olduğunu düşünse de daha sonra odadan kaçmaya çalışır. Ancak kaçamaz. Tam kurtulduğunu sandığı anda kendisini yine otel odasında bulur. Zaman zaman ölen kızı Katie ile de karşılaşır ve olay trajediyle korku arasında seyreder. Nihayetinde odayı aleve vermesi ile çıkışı bulacaktır ama olayların sadece zihninde değil gerçekte de yaşandığını öğrenecektir.

1- It (O)

Andrés Muschietti tarafından yönetilen filmin senaryosu Chase Palmer, Cary Fukunaga ve Gary Dauberman tarafından yazıldı. İki filmden oluşacak serinin ilk filmi olan It, Stephen King’in 1986 yılında yayınlanmış aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

Film, Derry kasabasında yaşayan, çeşitli nedenlerden dolayı toplumdan dışlanmış ve zorbalığa mâruz kalan yedi gencin hikayesini anlatıyor. Bill Skarsgård’ın canlandırdığı Pennywise karakteri ise çocukların “O” diye adlandırdıkları, 27 yılda bir kasabanın çocuklarının korkularından beslenerek kanalizasyondan çıkıp gelen bir palyaçodur. Pennywise’ın geri dönüşüyle kendilerini “kaybedenler” olarak adlandıran 7 genç, küçük bir çocukla başlayan yeni bir ölüm döngüsünü durdurmak ve daha fazla çocuğun ölmesine engel olabilmek adına “O” ile savaşacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here