Stephen King, 52 romanın ve 200 civarında kısa öykünün yazarıdır. Kitaplarının çoğu The Dark Tower serisi ve The Shining dahil olmak üzere filmlere uyarlanmıştır. Tüm zamanların en başarılı korku yazarlarından birisidir. Korkutucu roman yazarının hakkında 10 ürkütücü gerçek şöyle:

1- Carrie’nin yayınlanmasından bu yana, Stephen King’in kitapları asla baskıdan çıkmamıştı ve ikinci el ciltsiz kitapları, çoğu kitapçıda bulunabiliyor. Kral, korku türünün devi olmuş durumda.

2- King çocukken, arkadaşıyla birlikte oyun oynuyordu ve arkadaşına bir yük treni çarptı. King, annesinin söylediğine göre eve dönüp yalnız başına oturuyordu. Yüzü bembeyaz kesilmişti. Belki de King’in konuyla ilgili kendi fikirleri vardı. Fakat “Olayla ilgili hiçbir anım yok, sadece bundan birkaç yıl önce anlatılmıştı.” dedi.

3- Palyaçolara korku dolu gözlerle bakmamızı sağlayan It filminde, kitapta olup filmde olmayan bir sahne mevcut. Fakat çoğu insan, bu sahnenin film için çok travmatik bir sahne olduğunu fark etmiyor: Kaybedenler kulübü olarak bilinen çocuk grubunun işlediği fakat filme dahil edilmemiş olan seks sahnesi epey düşündürücüydü. Geçerli bir nedenden dolayı, samimiyetle meşgul olan çocuklar gruba tartışmayı çekecekler. Bu yüzden sahnenin 1990 ve 2017’de yapılan ekranlı uyarlamalardan çıkarıldığına inanıyorum. Fakat o sahne, çocuk kütüphanesini ve yetişkin kütüphanesini birbirine bağlayan cam tünelinin başka bir versiyonuydu. Bu nedenle cinayetler daha fazla şey ifade etmeliydi.

4- King, bir ünlü olarak gördüğü ilgiyi sevmez ve büyük kalabalıkların etrafını kuşatmasından nefret eder. Sonuç olarak, sadece kitap imzalama etkinliklerine katılır. Bu da onu tuhaf yapan yönlerinden bir tanesi.

5- Korku türünü insanların içine işleyecek türden bir yazar fakat uçmaktan hayatı boyunca korktu.

6- King, son derece hızlı ve üretken bir yazardı: 304 sayfa olan The Running Man kitabını, sadece 10 günde tamamladı. Ayrıca King, 3-4 saat içinde 2000-3000 kelime yazabiliyordu.

7- King’in, kokain ve alkol bağımlılığı geçmişi vardır ve bunu hiçbir zaman gizlememiştir. Hatta alkol ve uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle “Kujo” romanını, yazmayı neredeyse hiç hatırlamadığını itiraf etmiştir.

8- King, kendini asan insanların olduğu bir odaya girdiğini gördüğü bir kabusa sahipti. Bunu sürekli olarak görüyordu. Sorunları daha da kötüleştiği için evlerinden üçünde intiharlar meydana geldi.

9- Bir gün Stephen’ın kardeşi David, aile tavanını araştırırken babasının eşyalarının olduğu kutuları buldu. Stephen’ı tavan arasına çağırdı ve burada Stephen korku romanlarıyla dolu bir kutu keşfetti. Kutudan çıkan ilk kitap Thing’di. H.P. Lovecraft, korku yazarı olma konusunda ilgisini çekti. Bu onun hayatını değiştiren keşif oldu.

10- Stephen King 13 sayısından bir hayli korkuyor çünkü Triskaidekafobi’ye sahip olduğu söyleniyor. Bunu da şöyle açıklamış: “13 sayısı söz konusu olduğunda omurgamda aşağı yukarı hareket eden, o ürperti his asla geçmez. Yazarken 13. ya da 13’ün katı olan bir sayfaya geldiğimde asla durmam, “güvenli” bir rakama kadar yazmaya devam ederim. 13 yerine 12 adım atmış olmak için evimin merdivenindeki son iki basamağı tek adımda çıkarım. Okurken 94., 193., 382. ya da rakamları toplamı 13 yapan hiçbir sayfada durmam.”.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here