Ülkemizde oyun almak maalesef git gide zorlaşıyor. Bunun yanında iyi bir bilgisayar edilmekte zor. Hal böyle olunca büyük bir kitle Free To Play (Bedava Oyun) oyunlara yöneliyor. PC oyunculuğunun kalesi olan Steam’de de azımsanmayacak derece fazla bedava oyun var.

Bu kadar fazla oyun arasında devamlılığı olup sizi kendine bağlayacak bir oyun bulmakta bir hayli zor. Çoğu F2P oyun da zaten bedava olduğu için oyun içi satın almalarla sizi bıktırıyor. Ancak bu tip oyunlardan olmayıp, size A+ oyun deneyimi sunan oyunlarda var. Bu oyunları bulup keşfetmek ve oyun hakkında fikir sahibi olmak için oyuna bir 5-6 saat harcamanız gerekiyor. Zamanı olmayanlar için de bu zor bir iş tabi. Ama bizim bu önerileri yapma amacımız da bu zaten. Koca okyanustaki o incileri bulmak …

Path Of Exile bir Hack n Slash oyunu. Peki nedir bu Hack n Slash ?

Geçen yazımızda MOBA türündeki Battlerite oyununu kaleme almıştık. Bu yazımızda da artık yavaş yavaş ölüp giden ‘’Hack n Slash’’ türünün en iyilerinden biri olan Path Of Exile’a konuk olacağız.

Hack n Slash için, RPG türünün bir başka hali diyebiliriz. RPG çok büyük bir terim ve çokça oyun türü RPG adında anılabiliyor. Ancak Hack n Slash belki de kendi başına bir tür olabilecek kadar başarılı. Günümüz de hele ki Battle Royale denilen bir tür çıkmışken Hack n Slash türüne  bu zamandır çok büyük haksızlık yapıldı. Tam Diablo ile yükselişe geçmişken bir anda yok olup gitti bu tür.  Giderken de ardında Path Of Exile gibi de oyunlar bıraktı.

Bu türdeki oyunlar RPG oyunlarına göre çok daha aksiyon yönelikli olup, hikayenin ikinci plana atılır. Tamamen kesip biçmeye yönelik olurlar ve oyunda az miktarda diyalog bulunur. Görev bazlı ilerleyiş vardır.

Path Of Exile’ın diğer F2P oyunlardan farkı?

Oyuna girdiğinizde sizden en büyük isteğimiz ön yargılarınızı ortadan kaldırın. Çünkü oyun da kendini F2P gibi görmüyor. Oyun her yönüyle bir A+ oyunuymuş gibi bir zevk veriyor.

Bedava oyunların çok çok büyük bir kısmında satın alma vardır. Yapımcıların tek gelir kaynağı budur çünkü. Ama şaşırtıcı bir şekilde bu oyunda sadece bir yerde satın alma bulunuyor. O da sandık sayfaları. 3 tane sayfa  var ve bu sayfalarda yüze yakın slot var. Adamların tek gelir kaynağı bu sayfalar olmasına rağmen yine de bonkör davranmışlar. Günümüzde artık çok büyük oyun şirketlerinin de oyuncuları müşteri olarak görmesini göze alırsak, yarı bağımsız bir yapımcının sizi bir destekçi ve oyun sever olarak görmesi takdir edilesi.

Oyunun tek farklı yönü de bu değil. Yine F2P oyunların bir başka sorunu olan “Bozuk Kitle”.

Oyunlar bedava oldukları için isteyen herkes rahatlıkla erişebiliyor. Böylece oyuncular hiçbir filtreden geçmeden oyunu oynuyor. Ayrıca oyunu almak için karşılğında bir şey ödenmediğinden oyuncular ciddiyetsiz davranışlar sergiliyor.

Path Of Exile’da bu belirtiğim bozuk kitle yok. Oyuncular gayet ciddi bir şekilde oyuncularını oynuyor.

Oyunun genel yapısı

Oyunu hem tek başınıza hem de arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. Tabiki de arkadaşlarınızla oynadığınız zaman daha eğlenceli.

Görev bazlı bir ilerleyiş mevcut. Oyunda hikaye de mevcut. Görevlerde bulunan belli yerlere giderek hikayeyi adım adım öğrenebiliyorsunuz. Ancak oyunda hikayenin pek önemi yok. Oyunu oynayan çoğu oyuncuda hikayeyi önemsemiyor.

Oyunda 6 adet sınıf bulunuyor. Her sınıfın kendine özgü tank,hız,yakın dövüş ve büyü gibi özellikleri var. Bunların yanında karakterinizi binlerce item ile hem görünüş olarak hem de özellik olarak çeşitlendirebiliyorsunuz.

Oyunun belki de en can alıcı noktası build sistemi. Yani, oyunda devasa bir skill ağacınız var ve her bir skilli belli bir düzene göre açmanız lazım. Karakterinizin sınıfınızı, üstünüzdeki itemleri ve skilleri belli bir plana göre edinmeniz gerekiyor. Oyunda yapacağınız bu buildlerin sınırı yok. İster internetteki profesyonellerin buildini kullanın, ister sadece kendinize özgü bir build oluşturun. Bu tamamiyle size kalmış.

Oyunda 10 tane act var. Bu actlarda ise onlarca görev var ve bu görevleri her seferinde ayrı bir yerde, ayrı düşmanlara ve bosslara karşı yapıyorsunuz. Oyundaki her türlü çeşitliliğin haddi hesabı yok.

Ve sona gelirken…

Oyun Steam küratörleri tarafından öneriliyor, ayrıca oyuncular tarafından %95’lik bir olumlu oyu var.

Steamde, hatta koca oyun piyasasındaki en ilgi çekici ve yapması gerekeni en iyi yapan F2P oyun.  A+ kalitesinde olup, size güzel vakit geçiren bir oyun. Türünün son örnekleriden biri iken herkesin deneyim etmesi gereken bir oyun.

Oyun yüzeysel olarak ancak bu kadar anlatılabilir. Daha ayrıntıya girmek istemedik çünkü oyunu oynadıkça daha da içine girmenizi ve kendinizin keşfetmenizi istedik. Oyunda geçirdiğiniz her dakika size ayrı bir deneyim veriyor.

Şuana kadar 3 tane ödül almış bir oyun. Anak şunu unutmayın ki önemli olan oyuncuların ödülünü almaktır. Path Of Exile bunu çoktan başarmış bir oyun. Path Of Exile, kesinlikle o koca okyanustaki en nadir incilerden biri …

Oyunun Steam sayfasına buradan erişebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here